Przedawnienie podatku od nieruchomości jest kluczowym aspektem zarządzania zobowiązaniami podatkowymi. Dowiedz się, jakie są obowiązujące terminy i warunki przedawnienia, aby skutecznie planować swoje finanse – czytaj dalej!
Zobowiązanie podatkowe powstaje na dwa sposoby:
- z mocy prawa, tj. bez wydania żadnej decyzji – np. podatek dochodowy PIT, CIT
- na podstawie orzeczenia decyzji podatkowej – np. podatek od spadków, darowizn czy od nieruchomości.
Artykuł 70 § 1 Ordynacji podatkowej wskazuje, że powyższe zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłyną określony termin spłaty. Należy, jednak zaznaczyć, że w przypadku różnych zobowiązań podatkowych termin ten może być inny. Niemniej sama instytucja przedawnienia ma znaczący wpływ na możliwość egzekwowania długu podatnika.
Zgodnie z przepisami przedawnieniu nie podlegają wszystkie zobowiązania, które są zabezpieczone zastawem skarbowym bądź hipoteką. Dodatkowo instytucja przedawnienia nie dotyczy podatku od darowizny i spadku w obszarze nabycia praw majątkowych bądź własności rzeczy. W powyższej sytuacji urzędy mogą stosować sankcyjną stawkę w wysokości 20 procent.
Podatek od nieruchomości, jak już wspominaliśmy, wiąże się z doręczeniem decyzji podatkowej. Niemniej mogą wystąpić dwie sytuacje, które spowodują problem z wskazaniem należności. Pierwsza z nich dotyczy przypadku, gdy decyzja zostanie doręczona dopiero po 3 latach, od momentu zaistnienia początkowej konieczności. Przekroczenie tego czasu powoduje, że zobowiązanie podatkowe od nieruchomości nie rozpoczyna się. Natomiast drugi scenariusz dotyczy zajścia związanego z brakiem złożenia deklaracji podatkowej od nieruchomości przez podatnika. Brak deklaracji, albo złożenie niepełnego pisma, powoduje brak decyzji o wysokości podatku od nieruchomości. W takiej sytuacji termin przedawnienia wydłuża się o 5 lat. Tu chcemy zaznaczyć, że za brak złożenia deklaracji grożą dotkliwe sankcje. W związku z tym zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych prawników z Firmy Pewny Lokal, w wypełnieniu stosownego pisma. Z nami na pewno unikniesz kłopotów!
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przedawnienie podatku wiąże się z tym, że dany organ podatkowy nie ma prawa po określonym czasie domagać się od podatnika opłacenia podatku. Zgodnie z przepisami termin przedawnienia nie może zostać przedłużony przez Ministra Finansów, ani odroczony przez organ podatkowy. Niemniej trzeba mieć świadomość, że istnieją inne sposoby powodujące zawieszenie, wręcz zapobiegniecie rozpoczęcia przedawnienia. Najczęściej termin przedawnienia zobowiązania podatkowego wydłużany jest poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego, lub wraz z rozpoczęciem egzekucji.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!