Jedną z największych inwestycji, jakiej podejmujemy się w życiu, jest budowa własnego domu. Zapewnia on nam spokój, prywatność i przede wszystkim nie jesteśmy ograniczeni w rozporządzaniu nim, tak jak ma to miejsce w przypadku mieszkania. Jednak aby cały proces inwestycyjny odbywał się bez zarzutu, warto znać odpowiedź na pytanie — jak rozliczać się z firmą budowlaną? I w dzisiejszym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.
Odpowiedź na to pytanie brzmi zawsze — tak! Umowa to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Zwłaszcza na budowie, gdzie czas przeprowadzenia inwestycji jest bardzo rozciągnięty w czasie i w dużej mierze od warunków atmosferycznych.
Zgadzając się jedynie na umowę ustną z firmą budowlaną, bierzemy na siebie duże ryzyko utraty pieniędzy i nerwów w przypadku konfliktu. Zwłaszcza jeżeli nieporozumienia wejdą na drogę sądową.
W umowie tej powinniśmy zawszeć szczegółowy opis zadań, na jakie umawiamy się z wykonawcą, terminy i sposób ich wykonania. Powinniśmy w niej opisać dokładnie, sposób, w jaki będziemy rozliczać się z firmą budowlaną: warunki i terminy rozliczeń oraz sposób uiszczania wynagrodzenia.
Jeżeli to na wykonawcę przerzucamy całość zadań związanych z zapewnieniem materiałów na budowę, to w umowie powinniśmy określić dodatkowo sposób, w jaki rozliczymy się z firmą budowlaną za zużyte materiały. Czy rozliczenie będzie odbywało się na podstawie przedstawionych faktur na koniec każdego tygodnia, czy po zakończeniu miesiąca lub danego etapu?
W kwestii rozliczeń za materiały warto rozważyć pośrednie rozwiązanie. Czyli sami otwieramy rachunek w składzie budowlanym i regulujemy co pewien okres opłaty za wysłane na budowę materiały. Natomiast to na firmie budowlanej ciąży ich zamawianie i domawianie.
Może się zdarzyć, że firma budowlana (dotyczy to zwykle małych firm), nie będzie chciała podpisywać umowy, ani wystawić faktury, w zamian oferując nam niższą cenę. Pamiętajmy jednak, że takie kombinowanie firmy budowlanej nie świadczy o niej dobrze. Skoro kombinuje w kwestiach formalnych i podatkowych, to może też tak działać w stosunku do klientów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W umowie powinniśmy zawrzeć także informacje, jakie opłaty będą regulowane przez firmę budowlaną, a jakie przez nas. Na przykład, jeżeli firma nie ma własnej koparki i wywrotki, to kto ponosi koszt ich roboczogodzin? Takich ustaleń warto dokonać na początku współpracy, bo będą one miały wpływ na kwotę i sposób, w jaki rozliczymy się z firmą budowlaną.
W sieci możemy spotkać dwa sposoby na to, jak rozliczać się z formą budowlaną za wykonaną pracę. Pierwszy, który zaleca, aby całość płatności wykonawcy uiścić po zakończeniu usługi i odbiorze technicznym. Drugi wskazuje rozliczanie się z wykonawcą po zakończeniu poszczególnych etapów. I to właśnie druga metoda jest najbardziej powszechna w kontaktach z firmą budowlaną.
Rozliczanie się z firmą budowlaną na koniec jest możliwe tylko w drobnych pracach, gdy niemożliwe jest wyodrębnienie etapów, a całość prac będzie przeprowadzona w ciągu kilku czy kilkunastu dni. Na przykład tynkowanie.
Natomiast budowa domu to proces, który według statystyk GUS trwa około 51 tygodni. Zatem taki sposób rozliczenia się z firmą budowlaną nie będzie przez nią zaakceptowany.
Drugie rozwiązanie, w którym płacimy etapami, jest korzystniejsze i bezpieczne dla obu stron transakcji. Jeżeli z jakiegoś powodu nie rozliczymy się z formą budowlaną za dany etap, to „zejdzie” ona z budowy. A jej stratą będzie jedynie czas i koszty zaangażowane w danym etap.
Natomiast jeżeli to my nie będziemy zadowoleni ze współpracy z firmą budowlaną, to przy rozliczaniu się z firmą budowlaną etapami, prościej jest nam rozwiązać umowę. Możemy jej podziękować na przykład zaraz po wylaniu chudziaka, czyli gdy budynek osiągnie stan zerowy. Odbieramy wtedy dany etap i rozliczamy się z firmą budowlaną za wykonana pracę w sposób jasny i korzystny dla obu stron.
Co jeszcze wpływa na to, jak rozliczać się z firmą budowlaną? Metoda ustalenia ceny.
Mamy do wyboru dwie metody ustalenia ceny: kwotę ryczałtową za całość lub na podstawie wykonanego wcześniej kosztorysu.
Ustalenie ceny ryczałtowej z punktu widzenia inwestora jest dobrym rozwiązaniem. Wiemy z góry, jaką kwotę będziemy musieli uiścić wykonawcy, w jakich transzach i możemy rozplanować swoje wydatki tak, aby nie skumulować ich w jednym terminie.
Druga metoda, oparta jest o wycenę na podstawie kosztorysu (obmiaru). Ten typ kalkulacji wynagrodzenia jest wskazany tam, gdzie nie jest możliwe skalkulowanie kosztu wykonania pracy. Na przykład w przypadku generalnych remontów, bo nigdy nie wiemy, co kryje się w ścianie. Ta metoda jest preferowana przez wykonawców, bo daje im możliwość weryfikacji, uaktualnienia kosztów, jeżeli prace okażą się bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zakładali.
Jeżeli zdecydujemy się na ustalenie wynagrodzenia metodą kosztorysową, to w umowie powinniśmy wskazać ceny jednostkowe za wykonanie określonych prac. Unikniemy wtedy problemów przy rozliczaniu się z firmą budowlaną, bo wyliczenia będą czytelne.
Bez względu jednak na sposób ustalenia ceny, warto przed odebraniem danego etapu dokonać częściowego odbioru. W ten sposób upewnimy się, że fuszerki i niedociągnięcia będą naprawiane od razu. I nie skumulują się na koniec budowy, co mogłoby doprowadzić do problemów z odbiorem.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od naszego zaufania i ustaleń z firmą budowlaną. Wiele słyszy się historii, że wykonawca znika z zaliczką. Takie sytuacje owszem, zdarzają się, są to jednak jednostkowe sytuacje. Jeżeli zadbamy o podpisanie umowy i wskażemy w niej, w jaki sposób rozliczamy się z firmą budowlaną, oraz że wypłacamy zaliczkę, to prawdopodobieństwo niepojawienia się firmy na placu budowy jest znikome.
Firmy budowlane (w szczególności te mniejsze) wykorzystują zaliczki, aby zapłacić za wynajęcie rusztowań czy maszyn. Duże firmy najczęściej mają swój sprzęt, a jego cena jest już skalkulowana w całkowitych kosztach. Zatem nie mają problemów z płynnością finansową i nie potrzebują środków na starcie.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!