W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy nabywca mieszkania lub domu może liczyć na rękojmię.
Rękojmia w przypadku zakupu mieszkania lub domu od dewelopera przysługuje według prawa każdemu nabywcy, najwięcej wątpliwości budzi jednak rękojmia na rynku wtórnym. Kruczki prawne i panującą powszechnie opinia o nieistnieniu rękojmi na rynku wtórnym pozwoliła wielu osobom stracić możliwość dochodzenia swoich praw po zakupie. Wyjaśniamy, czy rękojmia przysługuje również nabywcom z rynku wtórnego oraz na jakich zasadach działa.
Rękojmia to rodzaj odszkodowania przysługujący nam po zakupie kiedy stwierdzone zostaną wady powstałe z winy sprzedającego, o których nie wiedzieliśmy w momencie kupna. Mamy wtedy prawo żądać swoich roszczeń, naprawy tych wad lub odszkodowania.
Rękojmia na rynku pierwotnym jest dosyć oczywista, gdyż z zasady przysługuje na nią okres 5 lat od momentu oddania budynku do użytkowania lub podpisania umowy. Problem powstaje gdy mamy mieszkanie z rynku wtórnego. W takim wypadku większość osób sądzi, że nasze prawa jako nabywcy kończą się w momencie odbioru mieszkania i spisania protokołu. Na szczęście dla nabywców, nie do końca jest to prawda.
Rękojmia regulowana jest ustawą z dn. 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 i późn. zm.). Podstawą do dochodzenia naszych roszczeń jest art. 556 KC i zgodnie z nim swoich praw dochodzić możemy przez 5 lat od podpisania umowy.
Nie można jednak mylić rękojmi z gwarancją. Różnią się tym, że gwarancję sprzedający wystawia kupującemu dobrowolnie, rękojmia zaś to coś, co przysługuje nam zgodnie z prawem, dlatego o ile w umie kupna sprzedający nie wpisał zasad gwarancji, posiłkować musimy się rękojmią.
Wady nieruchomości, które objęte mogą być rękojmia to tak naprawdę wszystkie wady, o których kupujący nie wiedział w momencie zakupu niezależnie czy są to wady prawne takie jak np. roszczenia wobec osób trzecich, czy wady fizyczne. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie mieszkania na przykład przy pomocy inżynierów Pewnego Lokalu, by unikać potem problemów z dochodzeniem swoich praw na zasadach rękojmi.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Fizycznymi wadami, które kwalifikują się do rękojmi, a które wykryć może specjalista, są między innymi zawilgocenia i pleśń oraz wszelkie nieszczelności instalacji czy dachu możliwe do wykrycia termowizją. Mogą to być również wszelkie pęknięcia, inna powierzchnia lokalu niż w umowie czy wszelkie szkody spowodowane obecnością gryzoni lub insektów. Jeśli właściciel zabrał jakiś ważny element z lokalu, który był wymieniony w umie kupna sprzedaży również przysługuje nam rękojmia.
Jeśli nie mamy pojęcia czy dana usterka, ukryta przez właściciela w chwili sprzedaży, podlega rękojmi, udajmy się po pomoc do fachowców firmy Pewny Lokal, którzy sprawdzą nieruchomość i wykryją wszystkie wady, a także pomogą w dochodzeniu swoich praw.
Rękojmia na rynku pierwotnym, kiedy kupujemy dom lub mieszkanie od dewelopera, jest oczywista wszak mamy do czynienia z zakupem od przedsiębiorcy i zupełnie nowym budynkiem. W przypadku kupna mieszkania lub domu na rynku wtórnym sytuacja jest nieco inna.
Rękojmia w przypadku mieszkań na rynku wtórnym może zaistnieć, ale ma swoje ograniczenia prawne.
Przede wszystkim należy bardzo dokładnie czytać umowę podpisywaną ze sprzedającym, gdyż Kodeks Cywilny przewiduje rozszerzenie, ograniczenie lub całkowite wyłączenie rękojmi i jeśli zapis o wyłączeniu rękojmi znajduje się w umowie sprzedaży, a my go nie zobaczymy, nie będziemy mogli zgłaszać usterek. Dobrą wiadomością dla osoby, która taką umowę podpisała, jest fakt, że zapisy takie nie mogą obowiązywać w przypadku podstępnego zatajenia przez sprzedającego.
Dlatego tak ważne jest dokładne czytanie umowy a w przypadku osób nieznających się na prawie nieruchomości zatrudnienie fachowca np. Pewny Lokal, który tę umowę za nas przeanalizuje również pod kątem zapisów o wyłączeniu rękojmi lub jej ograniczeniu.
Jeśli nabywca lokalu wiedział o wadach w chwili podpisywania umowy i mimo wszystko ją podpisał, to nie ciąży z tego powodu żadna odpowiedzialność na sprzedającym.
Pamiętajmy, że w przypadku rękojmi przysługuje nam okres 5 lat od momentu odbioru mieszkania lub domu więc jeśli wady zostały stwierdzone później, nie możemy już nic z tym zrobić. Same roszczenia kończą się po roku od stwierdzenia wady. Oczywiście okres 5 lat nie dotyczy przypadku podstępnego ukrycia wady przez sprzedającego.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!