Jeszcze kilkanaście lat temu strych był miejscem, o którym przypominaliśmy sobie, gdy trzeba było coś wynieść, bo może się kiedyś przyda. Sytuacja uległa zmianie, gdy zaczęły rosnąć ceny materiałów i nastała moda na poddasza użytkowe. Zwiększyła się także świadomość inwestorów w kwestii niwelowania strat energii. Jak więc przeprowadzić remont lub wykończenie poddasza, aby zwiększyć powierzchnię użytkową naszego domu? I jednocześnie zadbać o niskie rachunki za ogrzewanie? O tym poniżej.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z remontem lub wykończeniem poddasza, powinniśmy sprawdzić stan poszycia dachowego i więźby dachowej. Jeżeli nasz dom dopiero co powstał, a ekipa budowlana pracowała zgodnie ze sztuką, to prawdopodobnie wszystko jest w najlepszym porządku. Warto jednak dla pewności sprawdzić, czy na poddaszu nie ma śladów wody.
Dużo bardziej skrupulatni w sprawdzaniu dachu powinniśmy być, jeżeli prace dotyczą starszego domu. Warto, abyśmy najpierw sprawdzili, czy nie ma widocznych ubytków lub nieszczelności w poszyciu dachowym. Czyli punktowych zawilgoceń lub plam. W kolejnym kroku sprawdźmy stan więźby dachowej. Sprawdźmy, czy elementy są suche i nie ma pęknięć. Jeżeli jakiś element budzi nasz niepokój, to skonsultujmy się z fachowcem.
Przed rozpoczęciem remontu lub wykończeniem poddasza warto także zadbać o wykonanie wentylacji. Brak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu w dłuższej perspektywie może skutkować problemami zdrowotnymi.
Przez źle zaizolowanych dach może uciekać aż 24% ciepła z naszego domu. Taka strata ciepła z pewnością jest odczuwalna dla naszego budżetu w zimie. Zatem pierwszym krokiem w pracach na poddaszu powinno być wykonanie izolacji termicznej.
Najpopularniejszymi materiałami do wykonania izolacji jest wełna mineralna. Jej montaż jest bardzo prosty, zatem prace te możemy wykonać samodzielnie. Co z pewnością wpłynie na koszt remontu lub wykończenia poddasza. Pamiętajmy, aby uzupełnić dokładnie wszystkie szczeliny, bo w pustych przestrzeniach powstaną mostki termiczne. Zaletą wełny jest także to, że jest ona świetnym materiałem akustycznym. Zatem stukanie deszczu o dach nie będzie uciążliwe dla domowników.
Drugą popularną metodą na ocieplenie poddasza jest skorzystanie z pianki poliuretanowej. Piankę rozprowadza się metodą natryskową. Z tego względu do ocieplania pianą trzeba zatrudnić fachowców posiadających odpowiedni sprzęt. Jej największą zaletą jest to, że wchodzi ona we wszystkie trudnodostępne szczeliny. Zatem ocieplanie pianą polecane jest tam, gdzie dach jest skomplikowany.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Gdy mamy gotową izolację, czas na rozprowadzenie elektryki, a później wykonanie zabudowy płytami kartonowo-gipsowymi. Regipsy przykręca się do profili aluminiowych, a następnie maskuje szczeliny na łączeniach przy użyciu specjalnej taśmy. Dopiero w ten sposób przygotowane poddasze, jest gotowe do malowania lub położenia okleiny ściennej.
To o czym powinniśmy pamiętać przy remoncie lub wykończeniu poddasza, to, aby przy dobieraniu materiałów zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na parametry izolacyjne. Inwestycja w materiały o dobrej izolacyjności zwróci się nam w niższych rachunkach za ogrzewanie.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!