Jeżeli zamierzamy rozpocząć budowę domu i sfinansować go kredytem, to musimy ustalić, ile będą kosztowały nas roboty ogólne. W tym celu przeszukujemy portale internetowe i podpytujemy znajomych. Niestety, do czasu faktycznego zakupu materiałów są to tylko szacunki. A gospodarka pokazała nam, że jedyną pewną na tym świecie jest zmiana. Dobrze jednak wiedzieć, chociaż w przybliżeniu ile kosztują roboty ogólne i na jaki rząd wydatków musimy się nastawić.
W przepisach i wyszukiwarce na próżno szukać definicji robót ogólnych. Jednak w środowisku budowlanym przyjęło się określać robotami ogólnymi działania budowlane. A więc prace ziemne z użyciem ciężkiego sprzętu oraz prace związane ze wznoszeniem budynków. Czyli wykonanie fundamentów, ścian i przegród oraz płyt pomiędzy piętrami i przykryciem dachu.
Niektórzy do listy robót ogólnych dodają także prace związane z ocieplaniem budynków oraz układaniem kostki brukowej. Możemy wiec uznać, że roboty ogólne to tzw. roboty duże, który wymagają znacznych nakładów finansowych, sprzętowych i kadrowych.
Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że z roku na rok usługi budowlane drożeją. To ile kosztują roboty ogólne, w dużej mierze zależy od regionu, w którym mieszkamy i konkurencji na rynku firm budowlanych. Najczęściej dużo wyższe ceny są w aglomeracjach, a najtaniej zapłacimy w małych miasteczkach i na wsiach. Zatem ile kosztują roboty ogólne w 2024 r. bez kosztów materiałów?
Jeżeli przyjrzymy się różnym cennikom na stronach firm oferujących prace ziemne, to dojdziemy do wniosku, że ceny za godzinę pracy koparką lub koparko-ładowarką najczęściej mieszczą się w przedziale od 200 do 250 zł. Jeżeli na budowie potrzebne jest wozidło lub wywrotka, to koszt ten powiększa się prawie dwukrotnie. A to dopiero początek wydatków.
Według analiz portalu kb.pl ceny netto za wykonanie ławy fundamentowej wynoszą od 110 do 170 zł/mkw, a za wymurowanie ścian fundamentowych firmy oczekują zapłaty w wysokości od 85 do 100 zł/mkw. Dużo większą rozpiętość cenową widać w kosztach wymurowania 1 mkw ściany nośnej (jest to od 80 do 140 zł) oraz ścianki działowej (od 60 do 100 zł/mkw).
Przy budowie domu znaczną część budżetu pochłonie wykonanie dachu. Ile kosztują te roboty ogólne? Koszt postawienia więźby dachowej to 53 - 90 zł/mkw. Ułożenie poszycia dachowego membraną - 15-25 zł/mkw, a ułożenie papy na deskowaniu - 30-55 zł/mkw. Natomiast pokrycie blachodachówką, kosztuje od 70 do 120 zł/mkw, więcej zapłacimy za krycie dachówką ceramiczną (80 - 130 zł/mkw).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z kolei wykonanie ocieplenia budynku styropianem w 2024 r. będzie nas kosztowało najczęściej od 80 do 120 zł/mkw, wełną mineralną 90 -130 zł/mkw. A jeżeli chcemy od razu zadbać o podwórko, to koszt położenia kostki brukowej wyniesie od 30 do 150 zł/mkw.
Cenniki, które znajdziemy w internecie, są pomocne we wstępnej ocenie kosztów budowy. Jednak firmy budowlane najczęściej podają nam cenę za całość wykonanych prac, a nie za metr kwadratowy. Zwłaszcza w przypadku prac związanych z budową. Dlatego, że cena dla dwóch budynków o tej samej wielkości może różnić się ze względu na jego skomplikowanie. Zatem jeżeli potrzebujemy dużo dokładniej dowiedzieć się, ile kosztują roboty ogólne, to powinniśmy skontaktować się z firmami i poprosić o wstępną wycenę naszego dom
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!