W poniższym artykule wyjaśniamy m.in. kto płaci zaległe rachunki za czynsz.
Według prawa w momencie sprzedaży mieszkania i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczy to kupujący zaczyna opłacać czynsz. Kiedy nie musimy go płacić i co z długami po poprzednim właścicielu?
Kluczowym momentem kończącym powinności sprzedającego wobec mieszkania jest odbiór lokalu i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym uwzględnia się wszystkie ewentualne wady nieruchomości, stan liczników i oddaje się klucze nowemu właścicielowi. Od tej pory to on jest odpowiedzialny za mieszkanie i opłaty za jego użytkowanie.
To sprzedający musi powiadomić spółdzielnię mieszkaniową o zmianie właściciela. Sprzedający musi także powiadomić dostawców mediów o rezygnacji ze świadczonych usług i zmianie właściciela, który być może będzie kontynuował korzystanie z ich usług i podpisze umowę na siebie.
To sprzedający powinien pozostawić mieszkanie czyste, nie tylko fizycznie, ale również formalnie, jeśli chodzi o rozwiązania umów i wszelkie zaległe opłaty, tak by kupujący nie musiał martwić się zobowiązaniami poprzedniego właściciela, mógł od zera regulować swoje rachunki i podpisać umowy z dostawcami mediów, których wybierze.
Za czynsz sprzedający musi płacić do momentu podpisania protokołu odbiorczego i oddania kluczy. W kolejnym miesiącu obowiązek ten ciążył będzie już na kupującym. Jeśli oddanie mieszkania następuje w środku miesiąca, należy informację te zawrzeć w umowie notarialnej i powiadomić spółdzielnię mieszkaniową, żeby uzyskać zwrot za nadpłatę.
Należy pamiętać, że wszelkie obowiązki w zapłaceniu zaległych rachunków za czynsz ciążą na poprzednim właścicielu, czyli sprzedającym. Na nabywcę nie przechodzą długi za opłaty za mieszkanie. Wszelkie opłaty będą naliczane na konto kupującego z momentem odebrania mieszkania, a wcześniejsze opłaty nie spoczywają na nim.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Sprzedaż mieszkania to dużo obowiązków i wydawać by się mogło, że czynsz i media to tylko formalności. Jednak nie zawsze zajmuje mało czasu rezygnowanie z nich i powiadamianie wspólnoty dlatego powinnyśmy być przygotowani, by załatwić to jak najszybciej i ostatecznie sfinalizować transakcję sprzedaży mieszkania.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!