Zakup nieruchomości nie wiąże się wyłącznie z długotrwałym szukaniem atrakcyjnej oferty. Nawet znalezienie naprawdę pięknego i funkcjonalnego mieszkania czy domu nie gwarantuje, że będzie mieszkało się w nim bezproblemowo. Wiele zależy od tego, jaki jest stan prawny nieruchomości. Czym jest i jak go sprawdzić? Z poniższego tekstu dowiesz się również, kiedy należy to zrobić.
Stan prawny nieruchomości to ogół praw, jakie przysługują do określonej nieruchomości. Głównie chodzi tu o prawo własności, ale tak naprawdę może to być też prawo najmu, dzierżawy, czy ograniczone prawa rzeczowe (hipoteka, użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Mowa tu o wszystkich tych prawach, które wpływają na możliwość władania i rozporządzania nieruchomością. Tak naprawdę jednoznaczna treść definiująca stan prawny nieruchomości nie istnieje. Dlatego można spotkać się z różnymi interpretacjami.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że stan prawny może być nieuregulowany. Będzie on blokował możliwość nabycia nieruchomości, nawet na drodze spadku czy darowizny. A gdyby nawet udało się jakimś cudem tę nieruchomość kupić, nowy właściciel musiałby zmierzyć się z wieloma problemami. Dlatego bardzo ważne jest to, aby ten stan prawny nieruchomości sprawdzić w odpowiednim momencie.
Stan prawny nieruchomości określa wiele dokumentów. Na liście tych najważniejszych znajduje się księga wieczysta. W dokumencie tym powinny znajdować się wszystkie prawa oraz roszczenia dotyczące określonej nieruchomości. Pozostałe dokumenty określające ten stan to wypis z rejestru gruntów oraz wykres z mapy ewidencyjnej. Wymienia się tu również Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Pominąć nie można zaświadczeń z ewidencji ludności na temat tego, czy w danej nieruchomości jest ktoś zameldowany. Jeszcze jednym dokumentem mówiącym o stanie prawnym nieruchomości jest zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej dotyczące ewentualnego zadłużenia.
Z księgi wieczystej nieruchomości można dowiedzieć się, jakie są podstawowe parametry nieruchomości, kto jest jej właścicielem, a także, jakie są obciążenia nieruchomości na rzecz osób trzecich. Księga ta informuje zarazem o tym, czy nieruchomość jest obciążona wpisami na hipotekę. Wypis z rejestru gruntów i wypis z mapy ewidencyjnej przekazuje informacje dotyczące położenia nieruchomości, jej powierzchni, przebiegu granic, numeru księgi wieczystej i właściciela. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa przeznaczenie nieruchomości. Jest to szczególnie ważne przy zakupie działki pod budowę domu – nie zawsze działka jest przeznaczona do tego celu. Wspomniane powyżej zaświadczenie od spółdzielni mieszkaniowej o braku zadłużenia powinno mieć dla nabywcy duże znaczenie, bo to sposób na uniknięcie szeregu kłopotów.
Jak widać powyżej, stan prawny nieruchomości to bardzo ważny temat, obok którego nie można przejść obojętnie, rozglądając się za nowym mieszkaniem czy domem.
Stan prawny nieruchomości należy sprawdzić przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości na nabywcę. To w zasadzie ostatni właściwy moment na tego typu działania. A jak go sprawdzić? Badanie stanu prawnego nieruchomości polega na pozyskaniu i przejrzeniu dokumentów, jakie jej dotyczą, a do tego mają znaczący wpływ na jej sytuację prawną.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jak już wiadomo, najważniejszym dokumentem wskazującym na stan prawny nieruchomości, jest księga wieczysta. Znajduje się ona w sądzie właściwym. Choć tak naprawdę nie jest konieczna wizyta w jego siedzibie – do danych tych można dotrzeć również za pośrednictwem Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, jakie prowadzone są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Na stronie po wpisaniu numeru księgi wieczystej uzyskuje się wszystkie najważniejsze informacje. Jeśli jednak jest potrzeba uzyskania dostępu do treści pism złożonych do księgi wieczystej, konieczna jest z automatu wizyta w sądzie.
Doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ważny jest stan prawny nieruchomości, Pewny Lokal oferuje kompleksową pomoc w pozyskiwaniu tak istotnych informacji. W ramach usługi audyt prawny wykonujemy następujące usługi: analiza ksiąg wieczystych, raport o cenach i analiza otoczenia, a także audyt formalno-prawny działki. Ponadto wykonujemy analizę projektu umowy przedwstępnej lub umowy sprzedaży mieszkania albo domu. W cenie danej usługi jest również wycena kosztów remontu.
Mamy bardzo bogate doświadczenie w dokonywaniu analizy stanu prawnego nieruchomości i jesteśmy w stanie wiele w tej sprawie doradzić. Potwierdzeniem tego są pozytywne opinie naszych klientów, których z miesiąca na miesiąc mamy coraz więcej. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy właśnie przymierzają się do zakupu domu czy mieszkania. Zdecydowanie odradzamy podpisanie aktu notarialnego bez wcześniejszego sprawdzenia, jaki jest stan prawny nieruchomości.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!