W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy otrzymujemy klucze do mieszkania.
Umowa przedwstępna zawierana jest jako zobowiązanie stron do przystąpienia do umowy przyrzeczonej i powinna określać jej najważniejsze postanowienia, w tym termin przekazania nieruchomości nabywcy.
Jeżeli strony postanowią stosownie w umowie przedwstępnej, do przekazania kluczy może dojść jeszcze przed zawarciem umowy przyrzeczonej. Najczęściej zdarza się tak w przypadku transakcji zawieranych na rynku wtórnym oraz wtedy, gdy dla danej inwestycji nie zostało jeszcze wydane pozwolenie na użytkowanie. Strony mogą umówić się na przekazanie kluczy w dniu zawarcia uowy przedwstępnej, w dniu przeniesienia własności bądź po zapłacie pełnej ceny po przeniesieniu własności.
Rozważając, który moment będzie najlepszy, warto pamiętać o tym, że jeżeli klucze do nieruchomości otrzymamy jeszcze przed przeniesieniem własności i rozpoczniemy w domu lub lokalu prace wykończeniowe lub remontowe, a do przeniesienia własności nie dojdzie, wówczas możemy liczyć się ze sporymi stratami finansowymi. W tym kontekście ważna jest forma, w jakiej zawierana jest umowa przedwstępna. Forma aktu notarialnego umożliwia stronom umowy dochodzenie przeniesienia własności na drodze sądowej i w takim przypadku ryzyko, związane w przekazaniem kluczy wcześniej, jest mniejsze. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zawsze wstrzymanie się z jakimikolwiek pracami do czasu przeniesienia własności nieruchomości.
Najczęściej do przekazania kluczy dochodzi po zapłacie pełnej ceny, wskazanej w umowie przyrzeczonej.
Przygotowując się do zawarcia umowy, warto zadbać o to, by znalazł się w niej zapis o poddaniu się przez sprzedającego rygorowi egzekucji co do wydania nieruchomości kupującemu na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Stosowny zapis powinien znaleźć się zarówno w umowie przedwstępnej, jak i przyrzeczonej, dzięki czemu, w przypadku gdyby sprzedający opóźniał wydanie przedmiotu umowy kupującemu, ten ma prawo wystąpić do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, czego skutkiem będzie odebranie nieruchomości przez komornika. Oczywiście jest to zabezpieczenie, z którego najprawdopodobniej nie będziemy mieli potrzeby skorzystania, ale dla własnego bezpieczeństwa warto, aby taki zapis uzgodnić ze sprzedającym.
Postanowienia umowne, zarówno te z umowy przedwstępnej jak i z przenoszącej własność, najlepiej jest skonsultować z prawnikiem, co pozwoli na wprowadzenie niezbędnych z punktu widzenia nabywcy modyfikacji jeszcze przed podpisaniem umowy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!