W poniższym artykule wyjaśniamy, w jakim miejscu możemy sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości.
Księga wieczysta jest dokumentem, zawierającym najważniejsze informacje na temat stanu prawnego nieruchomości, dla której jest prowadzona.
W wyniku zmian do ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, które weszły w życie w 2014 roku, dostęp do większości ksiąg wieczystych możliwy jest za pośrednictwem systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, udostępnionego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Niezbędna jest jednak znajomość numeru księgi, składającego się z czteroznakowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w którym księga została założona, numeru według repertorium ksiąg wieczystych oraz cyfry kontrolnej, który należy wpisać w wyszukiwarce ksiąg. Na stronie można również złożyć wniosek o odpis zwykły lub zupełny księgi, wyciąg z niej bądź zaświadczenie o jej zamknięciu. Dokument można następnie samodzielnie wydrukować i będzie on miał wagę dokumentu wydanego przez sąd, bądź też zaznaczyć prośbę o korespondencyjne wydanie dokumentu.
Z treścią księgi wieczystej w ramach systemu EKW można się także zapoznać w każdej ekspozyturze Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych - wszystkie z nich znajdują się przy wydziałach sądów rejonowych, które prowadzą księgi wieczyste.
Księga wieczysta zbudowana jest czterech działów:
Dzięki zapoznaniu się ze wpisami, znajdującymi się w każdym z działów księgi, poznamy najistotniejsze informacje, dotyczące stanu prawnego nieruchomości.
W celu zapoznania się z treścią księgi konieczna jest znajomość jej numeru. Jeżeli z treścią księgi chcemy zapoznać się przed zakupem nieruchomości, najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do sprzedającego o jego podanie. W innym przypadku numer możemy starać się uzyskać na drodze urzędowej, w Sądzie Rejonowym w wydziale wieczystoksięgowym bądź w starostwie powiatowym, w Wydziale Geodezji i Kartografii, co w sytuacji gdy nie posiadamy w tym zakresie interesu prawnego, jako potencjalny nabywca, może okazać się niełatwe. Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z jednej z licznych komercyjnych wyszukiwarek ksiąg wieczystych, gdzie za opłatą wyszukać możemy numer interesującej nas księgi w oparciu o adres nieruchomości lub numer działki.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Sprawdź jedną z naszych lekcji.
Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Dowiedz się jeszcze więcej!
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!