W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda kupno mieszkania posiadając wspólność majątkową.
W momencie zawarcia małżeństwa z mocy ustawy powstaje między małżonkami wspólność ustawowa. Obejmuje ona zarówno przedmioty majątkowe zakupione razem przez oboje małżonków, jak i te nabyte przez jednego z nich. W związku z tym majątek gromadzony przez małżonków, co do zasady zostaje objęty wspólnością majątkową. Odnoszą się do zakupu mieszkania, jeśli zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa, to będzie stanowić wspólną własność małżonków. Zatem w przypadku wspólności majątkowej, nieważne jest, czy nieruchomość została nabyta przez jednego z małżonków, czy przez obojga z nich – i tak będzie traktowana, jako wspólność majątkowa. Należy pamiętać, że do nabycia nieruchomości podczas trwania małżeństwa będącego w ustroju wspólnotowym, wymagane jest wyrażenie zgody przez drugiego małżonka.
Majątek nabyty przez małżonków przed zawarciem ślubu, zalicza się do majątku osobistego. Dokładny spis przedmiotów majątkowych nieobjętych wspólnością ustawową, czyli traktowanych, jako majątek osobisty małżonków, można znaleźć w artykule 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ważną kwestią jest fakt, że o swoim majątku osobistym każdy z małżonków może decydować samodzielnie. Co więcej, drugiemu małżonkowi nie przysługują żadne prawa do decyzji o majątku osobistym współmałżonka. Dlatego też w sytuacji, gdy jeden z małżonków dokonuje zakupu mieszkania ze środków pieniężnych pochodzących z majątku osobistego, nieruchomość trafia też wyłącznie do jego majątku osobistego. Przy takiej transakcji w akcie notarialnym powinno się zawrzeć adnotację o tym, że środki pieniężne pochodzą z majątku osobistego małżonka. Taki zapis ochroni nabywcę przed przypisaniem zakupionej nieruchomości do majątku wspólnego.
Najprostszym rozwiązaniem w przypadku chęci zakupu nieruchomości do majątku osobistego jest zmiana ustroju majątkowego i wprowadzenie rozdzielności majątkowej. Dzięki rozdzielności nawet przy wspólnym zakupie mieszkania, każdy z małżonków nabędzie odpowiedni udział w nieruchomości do majątku osobistego. Z kolei przy indywidualnym zakupie, mieszkanie w całości będzie stanowiło skład majątku osobistego małżonka, który je nabył. Alternatywnie można też skorzystać z opisanego już wcześniej rozwiązania, które dotyczy środków zgromadzonych przed zawarciem związku małżeńskiego. Należy przy tym mieć na uwadze, że większość kancelarii notarialnych poprosi drugiego małżonka o potwierdzenie na akcie notarialnym, iż środki, za które następuje zakup nieruchomości, faktycznie stanowią majątek osobisty pierwszej osoby.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!