Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykończenia wnętrz są panele podłogowe. Są „cieplejsze” niż płytki gresowe, dużo prostsze w montażu i mogą służyć nam bardzo długo. Jednak warunkiem długotrwałego korzystania z paneli jest ich poprawny montaż. Jak rozpoznać źle położone panele podłogowe i dlaczego tak się dzieje? Między innymi na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Dzięki zastosowaniu systemów pióro-wpust i na klik, panele są łatwe do montażu nawet dla laika. Dlatego liczba błędów, jakie możemy popełnić przy ich układaniu, nie jest długa. O źle położonych panelach podłogowych świadczą przede wszystkim odkształcenia i wybrzuszenia.
Problemy te mogą wynikać z kilku czynników: ułożenia paneli na mokrej podłodze (na świeżej wylewce), brak folii i podkładu pod panelami, (czyli brak izolacji od podłoża, przez co panele „wciągają” wilgoć) oraz brak dylatacji. Wybrzuszenia mogą powstać także, jeżeli postanowimy ułożyć panele od razu po ich przywiezieniu do mieszkania lub domu. Nie chcemy, aby nam zalegały, więc od razu zajmujemy się ich położeniem. Tymczasem wszyscy producenci zalecają, aby panele pozostawić w remontowanym pomieszczenia na co najmniej dobę przed rozpoczęciem ich układania (a najlepiej dwie). W ten sposób panele „zareagują” na temperaturę i wilgotność powietrza. Przez co nie będą się odkształcać w późniejszym czasie.
Źle położone panele podłogowe możemy rozpoznać także po odgłosie, jaki słyszymy, spacerując po nich. Jeżeli słyszmy odgłosy tarcia, oznacza to, że podłoga nie została dokładnie wyczyszczona przed położeniem pianki. Pod panelami znajdują się jakieś okruchy.
Przy układaniu paneli powinniśmy także pamiętać, że w celu wzmocnienia podłogi i uniknięcia w przyszłości rozchodzenia się paneli, powinniśmy układać je na tzw. mijankę lub na ⅓. Zatem źle położone panele podłogowe, to panele układane w równych rzędach.
Pod względem estetycznym, o źle położonych panelach podłogowych świadczy także niejednolity wzór na podłodze. O co chodzi? Panele, podobnie jak płytki, powinniśmy układać paczkami. Dlatego, że w każdej paczce znajduje się kilka różnych wzorów panelu (jedne mniej, inne bardziej wybarwione). Jeżeli zaczniemy wybierać (czyt. kombinować) ze wzorami, to może się okazać, że zamiast jednolitego wzoru będziemy mieć wydzielone fragmenty z różnym wybarwieniem paneli. Lub zostaniemy z kilkunastoma panelami, najmniej estetycznymi, których dopasowanie nie będzie możliwe. Zatem będziemy musieli dokupić kolejną paczki, by dopełnić „naszego” wzoru.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!