Ocieplenie elewacji budynku jest jedną z tych prac, które wymagają od nas wysokich nakładów finansowych. Jednak dzięki nim, w przyszłości możemy ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Problem pojawia się, gdy po wydaniu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy, okazuje się, że ekipa źle położyła styropian. Zatem ocieplenie nie spełnia należycie swojej funkcji. Jak to rozpoznać? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Zastosowanie nawet najdroższego styropianu nie da nam pożądanego efektu, jeżeli pojawią się błędy w jego montażu. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie, aby został on położony zgodnie ze sztuką. Co to oznacza?
Przed rozpoczęciem klejenia styropianu, powinniśmy najpierw dobrze przygotować podłoże. Czyli wyczyścić i osuszyć ściany. W przeciwnym wypadku powstała pod styropianem wilgoć, nie mając możliwości przedostania się na zewnątrz, „wejdzie” nam do domu. A także wyrównać ścianę. Czyli wszystkie wystające elementy, na przykład pozostałości po klejeniu pustaków powinny zostać usunięte. Inaczej pojawi się problem z dokładnym przymocowaniem arkuszy styropianu. Co dalej?
W kolejnym kroku powinny zostać zamontowane tzw. listwy startowe. Ich zadaniem jest ochrona ocieplenia przed gryzoniami i wnikaniem powietrza pomiędzy styropian i mury naszego domu. Dopiero po wykonaniu tych prac, można rozpocząć klejenie styropianu. Poszczególne warstwy styropianu powinny być układane na mijankę. W ten sposób cała konstrukcja ocieplenia jest trwalsza i unikamy powstania liniowych mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło z naszego domu.
Po nałożeniu styropianu konieczne jest jego wzmocnienie kołkami oraz zbrojenie. Czyli zaciągnięcie klejem, siatką i kolejną warstwą kleju do styropianu. Na tak przygotowane podłoże można położyć tynk elewacyjny, dzięki któremu nasz dom zyska na atrakcyjności.
Jeżeli szukamy odpowiedzi, jak rozpoznać źle położony styropian, to powinniśmy zagadnienie rozpatrywać w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to widoczne objawy niestarannego ułożenia styropianu. A więc jeżeli staniemy pod pewnym kątem do ściany, to na jej powierzchni zobaczymy nierówności, których nie zniwelował fachowiec.
Druga kategoria dotyczy niedokładnego położenia styropianu, wskutek czego mogą powstawać mostki termiczne. Na przykład poprzez zbyt duże przestrzenie pomiędzy poszczególnymi arkuszami lub niezastosowania techniki mijanki. Tylko jak to rozpoznać, jeżeli klej lub akryl zostały już położone? Na szczęście jest to możliwe, jednak wymaga od nas zastosowania kamery termowizyjnej. Jest ona świetnym narzędziem, służącym do oceny wykonania izolacji termicznej oraz innych systemów zastosowanych w naszym domu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!