Zmiana właściciela nieruchomości to nie tylko transakcja, ale także nowe obowiązki podatkowe. W artykule wyjaśniamy, kto odpowiada za podatek i jak go rozliczyć.
Kupno domu, mieszkania lub gruntu niesie ze sobą szereg obowiązków już po finalizacji transakcji, których niedopełnienie może wiązać się z koniecznością poniesienia z tego tytułu kary finansowej. Jednym z takich obowiązków jest zgłoszenie zmiany właściciela nieruchomości do odpowiedniego organu podatkowego. W jakim terminie i w jaki sposób należy dokonać takiego zgłoszenia i jak obliczana jest wysokość należnego podatku? Zapraszamy do lektury artykułu.
Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości spoczywa na nowym właścicielu nieruchomości, który w jej posiadanie wejść może na drodze jej kupna, dziedziczenia oraz darowizny. Podatek od nieruchomości należny jest od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w których doszło do zmiany właściciela gruntu, domu bądź mieszkania. W przypadku budowy domu obowiązek podatkowy powstaje z początkiem roku następującego po roku, w którym ukończono budowę domu lub rozpoczęto jego użytkowanie (dla nieukończonych inwestycji).
Ustawa z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości nakłada na właściciel gruntów (z wyłączeniem gruntów rolnych oraz leśnych, które podlegają odrębnym przepisom podatkowym) oraz obiektów budowlanych, w tym domów, mieszkań oraz budowli.
Zgodnie ze wspomnianą ustawą do zapłaty podatku od nieruchomości zobowiązani są także:
Z kolei zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmuje między innymi:
Fakt nabycia nieruchomości należy zgłosić w odpowiednim ze względu na położenie nieruchomości urzędzie gminy w ciągu 14 dni od daty:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Stosowny druk z wymaganymi załącznikami złożyć można w urzędzie osobiście, wysłać pocztą lub przez internet. W przypadku osoby fizycznej będzie to druk IN-1 (Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych), z kolei osoby prawne, jednostki organizacyjne i spółki nieposiadające osobowości prawnej złożyć powinny deklarację DN-1. Ze względu na fakt, iż poprawne i kompletne wypełnienie wspomnianych druków jest dość skomplikowanym i czasochłonnym procesem, warto jest rozważyć skorzystanie w tym zakresie z profesjonalnego wsparcia.
Usługę przygotowania deklaracji podatku od nieruchomości oferuje firma Pewny Lokal, współpracująca wyłącznie z doświadczonymi prawnikami podatkowymi. Dzięki skorzystaniu z niej zyskać możemy pewność, że dokument został wypełniony poprawnie, dzięki czemu unikniemy potencjalnych sankcji, związanych z koniecznością poprawienia złożonego druku.
Wysokość podatku od nieruchomości zależna jest stawki podatku, obowiązującej w danej gminie, przy czym stawki podatku nie mogą przekraczać ustawowych stawek maksymalnych, które w 2024 roku wynosiły:
W przypadku osób fizycznych podatek o wysokości powyżej 100 zł może być płatny w czterech ratach - do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Podatek w wysokości poniżej 100 zł płatny jest w terminie do 15 marca. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych podatek od nieruchomości należny jest w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem stycznia - w tym miesiącu płatność należy uregulować do końca miesiąca.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!