Źródła zawilgoceń w budynkach

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie istnieją potencjalne źródła zawilgoceń.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Wilgoć w budynkach

Wszystkie budynki i obiekty budowlane narażone są na długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych warunków środowiska. Brak izolacji w obiektach starszych lub nieprawidłowe zastosowanie rozwiązań systemowych w obiektach współczesnych doprowadziły w wielu przypadkach do korozji elementów budowlanych. W wyniku tego coraz częściej dochodzi do poważnych uszkodzeń zarówno cennych obiektów historycznych, jak i budowli wzniesionych współcześnie. Prace związane z naprawą obiektów budowlanych powinny być poprzedzone badaniami i wnikliwą analizą zniszczeń i przyczyn ich powstania. Składają się na to wizja lokalna, analiza struktury obiektu, analiza otoczenia obiektu, badania in situ, badania pobranych próbek w laboratorium, a także analiza przeprowadzonych wcześniej napraw i prac wokół obiektu.

Należy pamiętać, że renowacja to nie tylko działania na obiektach zabytkowych, objętych konserwatorską ochroną, ale również przywracanie świetności tysiącom kamie nic oraz setkom współczesnych obiektów. Działania związane z renowacją obiektu wyglądają podobnie i w żadnym obiekcie nie należy pomijać specjalistycznej diagnostyki. Prawidłowa diagnostyka pomoże bowiem dobrać odpowiednie materiały do przeprowadzenia skutecznej renowacji. Na podstawie diagnostyki przedstawiany jest zakres prac, technologia i dobór rozwiązań materiałowych.

W całym okresie eksploatacji wszystkie elementy budynku narażone są na oddziaływanie wilgoci – jednego z  najgroźniejszych czynników  prowadzących z czasem do szeregu zjawisk korozyjnych substancji budowlanej, które na początku obserwowane są jako defekty estetyczne, a z czasem prowadzą do poważnych uszkodzeń, które mogą zagrażać stateczności konstrukcji. Skuteczność zastosowanych izolacji pionowych i poziomych, ich dostosowanie do rzeczywistych warunków obciążenia wodą, efektywność odprowadzenia wód opadowych zarówno z połaci dachowych,  jak i  z terenu  bezpośrednio  przyległego do  obiektu – wszystko to decyduje o trwałości eksploatacyjnej użytkowanego budynku. Postęp zjawisk korozyjnych w wyniku zawilgocenia z reguły obserwowany jest w większym stopniu na obiektach starszych, często wiekowych. Jednak dotyczy on również obiektów względnie nowych, nawet po kilku latach eksploatacji. Wilgoć oddziałująca na poszczególne elementy budynku w znacznym stopniu stwarza warunki do rozwoju korozji i erozji materiałów oraz zagrzybienia budynków i porażenia ich elementów przez owady – techniczne szkodniki drewna.

Potencjalne źródła zawilgocenia ścian

 1. woda opadowa – bezpośrednie oddziaływanie wód opadowych powodujące zawilgocenie fasad budynków wraz z cokołami,
 2. woda z rozbryzgów – pośrednie oddziaływanie wód opadowych, głównie na części cokołowe budynków, poprzez wody odbite od powierzchni opasek lub przyległego terenu,
 3. woda napływowa – bezpośrednie oddziaływanie wód opadowych, napływających z przyległego terenu lub zalegających wokół budynku, na części podziemne budynku,
 4. wody gruntowe – pośrednie oddziaływanie wód opadowych, które przenikając przez warstwy gruntu, oddziałują w mniejszym lub większym stopniu na ściany fundamentowe itp.; stopień obciążenia fundamentów przez wilgoć w głównym stopniu jest uzależniony od współczynnika filtracji dla danego rodzaju gruntu (obciążeń wodą gruntową niezalegającą),
 5. sorpcja wilgoci – bezpośrednie oddziaływanie na ściany wilgoci zawartej w powietrzu, np. w wyniku złej wentylacji pomieszczeń, pobieranej higroskopijnie przez materiały budowlane lub związki soli znajdujące się na ich powierzchni, bezpośrednie oddziaływanie wilgoci kondensacyjnej występującej na wewnętrznej powierzchni przegród w następstwie zbyt niskiej izolacyjności termicznej, w miejscach lokalizacji mostków termicznych, powstającej np. w okresie wiosennym w wyniku zjawiska inercji termicznej murów masywnych,
 6. wycieki i awarie – zawilgocenie wynikające z sytuacji losowych, np. awarii instalacji,
 7. podciąg kapilarny – w każdym przypadku, jeżeli dojdzie do zawilgocenia danego elementu budynku, wilgoć będzie pociągana przez pory kapilarne w wyższe partie muru

Wszystkie materiały budowlane pochodzenia mineralnego łączy wspólna  cecha – mają budowę kapilarno-porowatą, czyli są zdolne do transportu kapilarnego wody. Dlatego też w każdym przypadku, jeżeli dojdzie do zawilgocenia danego elementu budynku, wilgoć jest  transportowana  w  wyższe  partie muru poprzez podciąg kapilarny.

Skutki zawilgoceń ścian

Niekorzystne zjawiska wywołane przez wodę mogą prowadzić do szeregu szkodzeń o różnym charakterze. W naszym klimacie najczęściej obserwujemy fizyczne uszkodzenia wywołane  przez  mróz. Należy również pamiętać, że zawilgocenie przegród budowlanych znacząco  wpływa  na  ich  przewodnictwo cieplne.  Mokra  ściana szybciej się  będzie wychładzać. Zawilgocenie  jest  również  przyczyną uszkodzeń  natury chemicznej,  które  obserwujemy  w  postaci  solnych  wykwitów, zarówno na powierzchniach zewnętrznych, jak i wewnątrz obiektów.

Woda jest świetnym rozpuszczalnikiem i z łatwością transportuje  sole.  Następnie  na powierzchni przegrody woda odparowuje, a sole krystalizują,  prowadząc  do  destrukcji najpierw powłok malarskich,  potem  tynków,  a  następie  spoin  i  cegieł,  w  dłuższej perspektywie prowadząc do całkowitej degradacji muru. Zawilgocone przegrody budowlane są również przyczyną występującej korozji  natury  biologicznej, którą możemy zaobserwować  w  postaci  nalotów  glonów, zagrzybienia czy rozwoju mikroorganizmów. Woda,  która  dostanie  się  w  strukturę muru,  będzie dążyła  do  odparowania, zgodnie  z  zasadą  równowagi – wydajność podciągania kapilarnego będzie równa  wydajności  odparowania  dyfuzyjnego. Co istotne, „zasłonięcie” zawilgoconej ściany  przez  okładzinę  ceramiczną/kamienną,  nową szczelną  wyprawą  tynkarską czy też nowe wymalowanie w niczym nie pomoże. Wilgoć, która  już  jest  w  murze, będzie dążyła do odparowania, a zasłonięcie podniesie jedynie poziom podciągania kapilarnego.

W przypadku występowania zawilgoceń, po dogłębnej analizie należy podjąć kroki naprawcze. W zależności od charakterystyki obiektu najczęściej podejmowane są działania mające na celu odtworzenie izolacji poziomej — stosuje się do tego prepatary "szyte na miarę" (najczęściej są to preparaty wtłaczane iniekcyjnie w pory przegrody), które są w stanie odciąć przegrodę od źródła zawilgocenia.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firma kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 osób w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audyt działki, badanie termowizyjne lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online TUTAJ.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

pobierz poradnik pewny lokal

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Kary umowne w umowach nieruchomościowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Rękojmia
nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Badanie
termowizyjne info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Sprawdzenie
prac wykończeniowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Audyt działki info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik poodbiorowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Operat szacunkowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka