Źródła zawilgoceń w budynkach

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Źródła zawilgoceń w budynkach | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie istnieją potencjalne źródła zawilgoceń.

Wilgoć w budynkach

Wszystkie budynki i obiekty budowlane narażone są na długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych warunków środowiska. Brak izolacji w obiektach starszych lub nieprawidłowe zastosowanie rozwiązań systemowych w obiektach współczesnych doprowadziły w wielu przypadkach do korozji elementów budowlanych. W wyniku tego coraz częściej dochodzi do poważnych uszkodzeń zarówno cennych obiektów historycznych, jak i budowli wzniesionych współcześnie. Prace związane z naprawą obiektów budowlanych powinny być poprzedzone badaniami i wnikliwą analizą zniszczeń i przyczyn ich powstania. Składają się na to wizja lokalna, analiza struktury obiektu, analiza otoczenia obiektu, badania in situ, badania pobranych próbek w laboratorium, a także analiza przeprowadzonych wcześniej napraw i prac wokół obiektu.

Należy pamiętać, że renowacja to nie tylko działania na obiektach zabytkowych, objętych konserwatorską ochroną, ale również przywracanie świetności tysiącom kamie nic oraz setkom współczesnych obiektów. Działania związane z renowacją obiektu wyglądają podobnie i w żadnym obiekcie nie należy pomijać specjalistycznej diagnostyki. Prawidłowa diagnostyka pomoże bowiem dobrać odpowiednie materiały do przeprowadzenia skutecznej renowacji. Na podstawie diagnostyki przedstawiany jest zakres prac, technologia i dobór rozwiązań materiałowych.

W całym okresie eksploatacji wszystkie elementy budynku narażone są na oddziaływanie wilgoci – jednego z  najgroźniejszych czynników  prowadzących z czasem do szeregu zjawisk korozyjnych substancji budowlanej, które na początku obserwowane są jako defekty estetyczne, a z czasem prowadzą do poważnych uszkodzeń, które mogą zagrażać stateczności konstrukcji. Skuteczność zastosowanych izolacji pionowych i poziomych, ich dostosowanie do rzeczywistych warunków obciążenia wodą, efektywność odprowadzenia wód opadowych zarówno z połaci dachowych,  jak i  z terenu  bezpośrednio  przyległego do  obiektu – wszystko to decyduje o trwałości eksploatacyjnej użytkowanego budynku. Postęp zjawisk korozyjnych w wyniku zawilgocenia z reguły obserwowany jest w większym stopniu na obiektach starszych, często wiekowych. Jednak dotyczy on również obiektów względnie nowych, nawet po kilku latach eksploatacji. Wilgoć oddziałująca na poszczególne elementy budynku w znacznym stopniu stwarza warunki do rozwoju korozji i erozji materiałów oraz zagrzybienia budynków i porażenia ich elementów przez owady – techniczne szkodniki drewna.

Potencjalne źródła zawilgocenia ścian

  1. woda opadowa – bezpośrednie oddziaływanie wód opadowych powodujące zawilgocenie fasad budynków wraz z cokołami,
  2. woda z rozbryzgów – pośrednie oddziaływanie wód opadowych, głównie na części cokołowe budynków, poprzez wody odbite od powierzchni opasek lub przyległego terenu,
  3. woda napływowa – bezpośrednie oddziaływanie wód opadowych, napływających z przyległego terenu lub zalegających wokół budynku, na części podziemne budynku,
  4. wody gruntowe – pośrednie oddziaływanie wód opadowych, które przenikając przez warstwy gruntu, oddziałują w mniejszym lub większym stopniu na ściany fundamentowe itp.; stopień obciążenia fundamentów przez wilgoć w głównym stopniu jest uzależniony od współczynnika filtracji dla danego rodzaju gruntu (obciążeń wodą gruntową niezalegającą),
  5. sorpcja wilgoci – bezpośrednie oddziaływanie na ściany wilgoci zawartej w powietrzu, np. w wyniku złej wentylacji pomieszczeń, pobieranej higroskopijnie przez materiały budowlane lub związki soli znajdujące się na ich powierzchni, bezpośrednie oddziaływanie wilgoci kondensacyjnej występującej na wewnętrznej powierzchni przegród w następstwie zbyt niskiej izolacyjności termicznej, w miejscach lokalizacji mostków termicznych, powstającej np. w okresie wiosennym w wyniku zjawiska inercji termicznej murów masywnych,
  6. wycieki i awarie – zawilgocenie wynikające z sytuacji losowych, np. awarii instalacji,
  7. podciąg kapilarny – w każdym przypadku, jeżeli dojdzie do zawilgocenia danego elementu budynku, wilgoć będzie pociągana przez pory kapilarne w wyższe partie muru

Wszystkie materiały budowlane pochodzenia mineralnego łączy wspólna  cecha – mają budowę kapilarno-porowatą, czyli są zdolne do transportu kapilarnego wody. Dlatego też w każdym przypadku, jeżeli dojdzie do zawilgocenia danego elementu budynku, wilgoć jest  transportowana  w  wyższe  partie muru poprzez podciąg kapilarny.

Skutki zawilgoceń ścian

Niekorzystne zjawiska wywołane przez wodę mogą prowadzić do szeregu szkodzeń o różnym charakterze. W naszym klimacie najczęściej obserwujemy fizyczne uszkodzenia wywołane  przez  mróz. Należy również pamiętać, że zawilgocenie przegród budowlanych znacząco  wpływa  na  ich  przewodnictwo cieplne.  Mokra  ściana szybciej się  będzie wychładzać. Zawilgocenie  jest  również  przyczyną uszkodzeń  natury chemicznej,  które  obserwujemy  w  postaci  solnych  wykwitów, zarówno na powierzchniach zewnętrznych, jak i wewnątrz obiektów.

Woda jest świetnym rozpuszczalnikiem i z łatwością transportuje  sole.  Następnie  na powierzchni przegrody woda odparowuje, a sole krystalizują,  prowadząc  do  destrukcji najpierw powłok malarskich,  potem  tynków,  a  następie  spoin  i  cegieł,  w  dłuższej perspektywie prowadząc do całkowitej degradacji muru. Zawilgocone przegrody budowlane są również przyczyną występującej korozji  natury  biologicznej, którą możemy zaobserwować  w  postaci  nalotów  glonów, zagrzybienia czy rozwoju mikroorganizmów. Woda,  która  dostanie  się  w  strukturę muru,  będzie dążyła  do  odparowania, zgodnie  z  zasadą  równowagi – wydajność podciągania kapilarnego będzie równa  wydajności  odparowania  dyfuzyjnego. Co istotne, „zasłonięcie” zawilgoconej ściany  przez  okładzinę  ceramiczną/kamienną,  nową szczelną  wyprawą  tynkarską czy też nowe wymalowanie w niczym nie pomoże. Wilgoć, która  już  jest  w  murze, będzie dążyła do odparowania, a zasłonięcie podniesie jedynie poziom podciągania kapilarnego.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W przypadku występowania zawilgoceń, po dogłębnej analizie należy podjąć kroki naprawcze. W zależności od charakterystyki obiektu najczęściej podejmowane są działania mające na celu odtworzenie izolacji poziomej — stosuje się do tego prepatary "szyte na miarę" (najczęściej są to preparaty wtłaczane iniekcyjnie w pory przegrody), które są w stanie odciąć przegrodę od źródła zawilgocenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 50 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka