W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie istnieją potencjalne źródła zawilgoceń.
Wszystkie budynki i obiekty budowlane narażone są na długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych warunków środowiska. Brak izolacji w obiektach starszych lub nieprawidłowe zastosowanie rozwiązań systemowych w obiektach współczesnych doprowadziły w wielu przypadkach do korozji elementów budowlanych. W wyniku tego coraz częściej dochodzi do poważnych uszkodzeń zarówno cennych obiektów historycznych, jak i budowli wzniesionych współcześnie. Prace związane z naprawą obiektów budowlanych powinny być poprzedzone badaniami i wnikliwą analizą zniszczeń i przyczyn ich powstania. Składają się na to wizja lokalna, analiza struktury obiektu, analiza otoczenia obiektu, badania in situ, badania pobranych próbek w laboratorium, a także analiza przeprowadzonych wcześniej napraw i prac wokół obiektu.
Należy pamiętać, że renowacja to nie tylko działania na obiektach zabytkowych, objętych konserwatorską ochroną, ale również przywracanie świetności tysiącom kamie nic oraz setkom współczesnych obiektów. Działania związane z renowacją obiektu wyglądają podobnie i w żadnym obiekcie nie należy pomijać specjalistycznej diagnostyki. Prawidłowa diagnostyka pomoże bowiem dobrać odpowiednie materiały do przeprowadzenia skutecznej renowacji. Na podstawie diagnostyki przedstawiany jest zakres prac, technologia i dobór rozwiązań materiałowych.
W całym okresie eksploatacji wszystkie elementy budynku narażone są na oddziaływanie wilgoci – jednego z najgroźniejszych czynników prowadzących z czasem do szeregu zjawisk korozyjnych substancji budowlanej, które na początku obserwowane są jako defekty estetyczne, a z czasem prowadzą do poważnych uszkodzeń, które mogą zagrażać stateczności konstrukcji. Skuteczność zastosowanych izolacji pionowych i poziomych, ich dostosowanie do rzeczywistych warunków obciążenia wodą, efektywność odprowadzenia wód opadowych zarówno z połaci dachowych, jak i z terenu bezpośrednio przyległego do obiektu – wszystko to decyduje o trwałości eksploatacyjnej użytkowanego budynku. Postęp zjawisk korozyjnych w wyniku zawilgocenia z reguły obserwowany jest w większym stopniu na obiektach starszych, często wiekowych. Jednak dotyczy on również obiektów względnie nowych, nawet po kilku latach eksploatacji. Wilgoć oddziałująca na poszczególne elementy budynku w znacznym stopniu stwarza warunki do rozwoju korozji i erozji materiałów oraz zagrzybienia budynków i porażenia ich elementów przez owady – techniczne szkodniki drewna.
Wszystkie materiały budowlane pochodzenia mineralnego łączy wspólna cecha – mają budowę kapilarno-porowatą, czyli są zdolne do transportu kapilarnego wody. Dlatego też w każdym przypadku, jeżeli dojdzie do zawilgocenia danego elementu budynku, wilgoć jest transportowana w wyższe partie muru poprzez podciąg kapilarny.
Niekorzystne zjawiska wywołane przez wodę mogą prowadzić do szeregu szkodzeń o różnym charakterze. W naszym klimacie najczęściej obserwujemy fizyczne uszkodzenia wywołane przez mróz. Należy również pamiętać, że zawilgocenie przegród budowlanych znacząco wpływa na ich przewodnictwo cieplne. Mokra ściana szybciej się będzie wychładzać. Zawilgocenie jest również przyczyną uszkodzeń natury chemicznej, które obserwujemy w postaci solnych wykwitów, zarówno na powierzchniach zewnętrznych, jak i wewnątrz obiektów.
Woda jest świetnym rozpuszczalnikiem i z łatwością transportuje sole. Następnie na powierzchni przegrody woda odparowuje, a sole krystalizują, prowadząc do destrukcji najpierw powłok malarskich, potem tynków, a następie spoin i cegieł, w dłuższej perspektywie prowadząc do całkowitej degradacji muru. Zawilgocone przegrody budowlane są również przyczyną występującej korozji natury biologicznej, którą możemy zaobserwować w postaci nalotów glonów, zagrzybienia czy rozwoju mikroorganizmów. Woda, która dostanie się w strukturę muru, będzie dążyła do odparowania, zgodnie z zasadą równowagi – wydajność podciągania kapilarnego będzie równa wydajności odparowania dyfuzyjnego. Co istotne, „zasłonięcie” zawilgoconej ściany przez okładzinę ceramiczną/kamienną, nową szczelną wyprawą tynkarską czy też nowe wymalowanie w niczym nie pomoże. Wilgoć, która już jest w murze, będzie dążyła do odparowania, a zasłonięcie podniesie jedynie poziom podciągania kapilarnego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku występowania zawilgoceń, po dogłębnej analizie należy podjąć kroki naprawcze. W zależności od charakterystyki obiektu najczęściej podejmowane są działania mające na celu odtworzenie izolacji poziomej — stosuje się do tego prepatary "szyte na miarę" (najczęściej są to preparaty wtłaczane iniekcyjnie w pory przegrody), które są w stanie odciąć przegrodę od źródła zawilgocenia.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!