Budowa domu na działce rolnej

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Budowa domu na działce rolnej | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, kto poza rolnikiem może nabyć działkę rolną.

Budowa domu na działce rolnej ma wiele zalet, ale przejście przez formalności może być trudne i czasochłonne. W 2019 roku nastąpiła zmiana przepisów, które regulują warunki stawiania domu na działce rolnej. W niższym artykule przybliżamy temat, precyzujemy zmiany

Nabycie działki rolnej wydaje się często świetnym pomysłem, gdyż z są one tańsze niż działki budowlane, więc przyszły nabywca kuszony niską ceną często zapomina, że postawienie domu na działce rolnej może być długą przeprawą przez biurokrację, czasem nawet niemożliwą do przejścia.

Czym jest działka rolna

Działkami czy inaczej gruntami rolnymi są tereny przeznaczone na uprawę rolną lub hodowlę bydła. Na gruntach rolnych poza rolnikiem, nikt inny nie może wybudować domu, a i rolnik zobowiązany jest do postawienia go w zabudowie tzw. zagrodowej, gdzie budynek mieszkalny łączy się z budynkami gospodarczymi. Dodatkowo nawet by rolnik mógł postawić dom na działce rolnej, musi mieć ona odpowiednią wielkość, a wytyczne różnią się w danych gminach. Informacje na ten temat można zaczerpnąć w gminie i przeglądając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zwykle wielkość ziemi ustalana jest na podstawie uśrednionej wielkości sąsiednich gospodarstw. Tak też, jeśli osoba ma status rolnika, to na działce rolnej może wybudować dom, choć nadal z pewnymi ograniczeniami, ale w każdym innym przypadku procedury są dużo bardziej skomplikowane.

Kto poza rolnikiem może nabyć działkę rolną

Poza indywidualnymi rolnikami, którzy i tak muszą prowadzić gospodarstwo rolne o powierzchni nieprzekraczającego powierzchnią 300 hektarów, może to być Agencja Nieruchomości Rolnych (jeśli nabywca nie jest spokrewniony ze sprzedającym). Jeśli natomiast miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma zapisane przeznaczenie inne niż rolne, to przepisy są inne.

Poza rolnikami każdy może nabyć działkę rolną, ale jedynie gdy jej powierzchnia jest mniejsza niż 30 arów.

W życie weszły również przepisy ograniczające możliwość dzielenia działek rolnych na małe, poniżej 30 arów działki, na sprzedaż. Był to dość popularny proceder i ustawa z 2016 roku wstrzymuje sprzedaż nieruchomości tzw. Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jedyna możliwość dzielenia na małe działki istnieje gdy ma to na celu powiększenia istniejące grunty orne lub uregulować granice działek rolnych. Działki rolne również nabyć mogą od 2016 roku osoby spokrewnione z rolnikiem.

Zmiana warunków zabudowy czy odrolnienie działki

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jeśli na działce rolnej chcemy wybudować dom, istnieją na to dwie możliwości.

  1. Musimy zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, o ile taki istnieje
  2. Musimy działkę wyłączyć z przeznaczenia rolnego, czyli potoczniej mówiąc odrolnić

W pierwszym przypadku to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie danego gruntu. Jeśli dla danej działki istnieje taki plan, to aby wybudować na niej dom, musimy wystąpić o jego zmianę. Odpowiedni wniosek składa się w gminie, i to czy pozwolenie na budowę domu dostaniemy, zależy właśnie od niej i od tego, czy obecny plan zagospodarowania przestrzennego przestaje istnieć, co zająć może nawet kilka lat jeśli jest już ściśle określony.

Jeśli natomiast plan zagospodarowania przestrzennego nie istnieje, a dzieje się tak najczęściej w małych gminach w przypadku gruntów rolnych, wtedy musimy ubiegać się o odrolnienie działa, czyli wyłączeniu jej z produkcji rolnej. Tu pojawiają się schody, w przypadku gdy posiadamy lepszą klasę ziemie, gdyż te o wartościach I-III wymagają zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. W przypadku klas niższych, jak IV-VI, z gleb pochodzenia mineralnego są raczej zawsze przeznaczone na cele nierolnicze, ale to starosta musi wydać na zgodę na odrolnienie działa pod budowę domu.

Jeśli chodzi o ziemię klasy I-III, to w 2015 nastąpiły zmiany w ustawie o ochronie gruntów ornych i leśnych, która dopuszcza wyłączające konieczność zgody ministra właściwego ds. Rozwoju wsi. Grunty te muszą wtedy spełniać warunki takie jak:

  • Grunty położone muszą być nie dalej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej (w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami)
  • Grunty położone są nie dalej niż 50 m od drogi publicznej  (w rozumieniu przepisów ustawy o drogach publicznych)
  • Powierzchnia gruntów nie przekracza 0.5 ha (nawet jeśli są w kilku odrębnych częściach)

Co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy; przez co rozumie się zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m.

Odrolnienie ziemi pod budowę domu

Jeśli działka w planie zagospodarowania przestrzennego oznaczona jest jako budowlana, musimy wyłączyć ja z produkcji rolnej.

Decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej wymagają:

  • użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczone do klas I, II, III, IIIa, IIIb;
  • użytki rolne klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego;
  • inne grunty rolne wskazane przez ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, czyli:

a) grunty pod stawami rybnymi i innymi zbiornikami wodnymi, służącymi wyłącznie dla potrzeb rolnictwa;
b) grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu;
c) grunty pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych;
d) grunty parków wiejskich oraz pod zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi, w tym również pod pasami przeciwwietrznymi i urządzeniami przeciwerozyjnymi;
e) grunty rodzinnych ogrodów działkowych i ogrodów botanicznych;
f) grunty pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, kanalizacji oraz utylizacji ścieków i odpadów dla potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi;
g) grunty zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa;
h) grunty torfowisk i oczek wodnych;
i) grunty pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

  • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
  • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
  • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Gdy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nasza ziemia jest nieużytkiem lub gruntem rolnym, musimy starać się o jego zmianę, a jeśli dodatkowo plan zagospodarowania przestrzennego nie istnieje, musimy złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy, lub decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego

Wszystko to załatwia się w urzędzie gminy, również wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, czyli odrolnienie. Zwykle można wyłączyć z produkcji rolnej jedynie grunty o gorszej klasie i iść za tym będą pewne opłaty z tytułu użytkowania na cele nierolnicze gruntów wyłączonych z produkcji.

Warunki zabudowy działki rolnej otrzymuje się gdy:

  • działka nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych lub leśnych (czyli tzw. odrolnienia);
  • działka ma dostęp do drogi publicznej;
  • uzbrojenie terenu działki, nawet to planowane, jest wystarczające pod daną inwestycję budowlaną.

Będzie możliwa kontynuacja zabudowy, tzn. musi istnieć minimum jedna działka, która tę kontynuację będzie wyznaczać. Przez kontynuację rozumie się wskaźniki kształtowania zabudowy, cechy, parametry, gabaryty i formy architektoniczne obiektów budowlanych, linie zabudowy, intensywność wykorzystania terenu w imię zasady tzw. dobrego sąsiedztwa

Pamiętajmy, że podejmujemy duże ryzyko, kupując działkę rolną w gminie, gdzie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie możemy mieć pewności, że blisko nas nie powstanie droga szybkiego ruchu, linie wysokiego napięcia czy oczyszczalnia ścieków. To tez sprawi, że nie będziemy mogli na działce rolnej wybudować domu.

Budowa domu na działce rolnej a kredyt

Przede wszystkim kredyt dostać mogą osoby posiadające działkę nie większą niż 3 tysiące metrów kwadratowych, a większe działki gdy do 30 kwietnia wydana była decyzja ostateczna o warunkach zabudowy. Jesli nie, to kredyt przyznany będzie jedynie na działki nieprzeznaczone do użytkowania rolnego.

Ponadto musimy wiedzieć, że banki normalnie udzielają kredytów na budowę domów na działkach rolnych. Mogą ustanowić hipotekę o sumie wyższej niż wartość działki przed wybudowaniem domu Wszytko dzięki nowelizacji ustawy kształtowaniu ustroju rolnego i ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która weszła w życie w 2016 roku.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Zapoznaj się z naszą oferta usługi analizy stanu formalnego działki przed kupnem. Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych, inżynieryjnych oraz geotechnicznych audytach nieruchomości, w tym działek. W ramach audytu działki sprawdzimy m.in. potencjalnie niepokojące wpisy w księgach wieczystych gruntu, ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania, kwestie odrolnienia działki, czy też jej położenia na terenach zalewowych lub chronionych. Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 107 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka