Planujesz kupno działki, ale nie wiesz, jak należy ją sprawdzić? W jaki sposób wykonać analizę stanu prawnego działki oraz audyt techniczny? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na ww. pytania, oraz dowiesz się, dlaczego warto zlecić audyt działki profesjonalistom z Pewny Lokal. Zapraszamy do lektury.
Profesjonalny audyt działki to nie tylko sprawdzenie ksiąg wieczystych, ale także planu zagospodarowania przestrzennego czy informacji o odrolnieniu działki.
Planujesz kupno działki, ale nie wiesz, jak należy ją sprawdzić? Gdzie szukać informacji o stanie prawnym i technicznym działki? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Sprawdzenie działki powinniśmy zacząć od weryfikacji jej stanu prawnego. Stan prawny działki możemy sprawdzić przede wszystkim w księdze wieczystej, ale również w ewidencji gruntów i budynków.
Księga wieczysta podzielona jest na 4 działy, które zawierają najważniejsze informacje o nieruchomości. Co możemy tam znaleźć? Na pewno informacje o powierzchni, położeniu działki, służebności gruntowej, o właścicielu działki, informacje dotyczące obciążenia nieruchomości np. prawem dzierżawy, dożywocia.
W księdze pojawi się również informacja o hipotece, która może obciążać działkę. Księga wieczysta powinna być jednym z pierwszych dokumentów, jakie należy sprawdzić przed podpisaniem umowy o kupno działki i ważne jest, aby dostać aktualny odpis. Możemy otrzymać go drogą elektroniczną przez Internet lub w Urzędzie Miasta w formie wydruku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Po sprawdzeniu księgi wieczystej warto przejść do sprawdzenia ewidencji gruntów i budynków, a jest to rejestr wszystkich gruntów, budynków i właścicieli nieruchomości w całym kraju. W wypisie z ewidencji, który może uzyskać właściciel, ale również osoba zainteresowana kupnem, znajdziemy informacje m.in. o przebiegu granic działki, rodzaju powierzchni gruntowej czy o zabudowaniu działki.
Warto zajrzeć także do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w Urzędzie Miasta lub Gminy. Dowiemy się z niego o planie zagospodarowania okolicznych gruntów. Jeśli działka znajduje się na obrzeżach miasta warto sprawdzić, czy za kilka lat nie powstanie tu wielkie centrum handlowe tuż pod naszymi oknami a może osiedle domów od dewelopera, hałaśliwe obiekty usługowe lub droga szybkiego ruchu.
Przed kupnem działki warto sprawdzić jej uzbrojenie. Jeśli do działki dociągnięta jest kanalizacja i możliwość zrobienia instalacji elektrycznej to mamy ułatwioną sprawę. Gorzej, gdy działka nie jest uzbrojona i trzeba będzie dociągnąć kanalizację i całe uzbrojenie samemu, często z dużej odległości, gdyż generuje to bardzo wysokie koszty.
Warto sprawdzić również drogę dojazdową, szczególnie jeśli działka jest na odludziu. Zimą może być nieprzejezdna dla zwykłych samochodów osobowych a przy dużych opadach deszczu tonąć w błocie.
Dobrze jeśli w okolicy działki działa jakaś komunikacja miejska, do której nie trzeba dochodzi kilka kilometrów. Nie każdy dysponuje autem, a ono może się popsuć i jakoś będziemy musieli wydostać się z domu.
Grunty dzielimy na kilka rodzajów i zależnie od nich będziemy wiedzieć, czy możemy budować tam dom, czy trzeba będzie zmienić ich rejestr. Sprawdzić to możemy w księdze wieczystej działki. Jeśli chcemy budować dom najlepiej zakupić działkę budowlaną lub ewentualnie rolną o słabej klasie ziemi, a następnie ją odrolnić.
Działka budowlana
Działka budowlana jest najdroższą opcją, jednak najkorzystniejszą jeśli chcemy od razu się na niej budować. Na działce budowlanej sprawa jest prosta, wystąpić jedynie musimy o pozwolenie na budowę.
Działka leśna
Według definicji „działką leśną jest grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony”. Przeznaczona jest do produkcji leśnej, stanowi rezerwat przyrody lub parku narodowego lub wpisany jest do rejestru zabytków.
Aby wybudować dom na działce leśnej, można zrobić tzw odlesienie gruntów, które przeznacza się na inne cele. Zgodę wyrazić na to musi odpowiedni organ i dostanie się ją tylko w niektórych przypadkach. Jest to dosyć skomplikowana procedura a działka leśna na pewno nie jest dobrym pomysłem jeśli chcemy postawić na niej dom do życia na codzień.
Działka rolna
Według definicji „działki rolne to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, za wyjątkiem gruntów zajętych pod prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza”. Podzielone są na kategorie w zależności od jakości gleby od najlepszej I, do najgorszej VI i w zależności od przeznaczenia.
Aby nabyć działkę rolną większą niż powierzchnia 1 hektar trzeba mieć status rolnika. Aby zabudować działkę rolną trzeba ją najpierw odrolnić czyli wyłączyć z produkcji rolnej, a wtedy staje się działką budowlaną.
Działka siedliskowa
Dziaki siedliskowe według definicji to „takie działki, na których znajdują się budynki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, czyli np. obory, stajnie lub chlewy. Na działce siedliskowej wolno postawić też budynek mieszkalny, o ile w jego skład wejdą pomieszczenia gospodarcze.” Aby wybudować na niej dom, musi spełniać pewne warunki jak działka budowlana np musi mieć dostęp do drogi publicznej, musi być uzbrojona i sąsiadować z działką, która jest zabudowana.
Działka rekreacyjna
Są to działki, w których nie można mieszkać cały rok, nie można się w nich zameldować. Zwykle są to np rodzinne ogrody działkowe czyli tereny przeznaczone pod rekreację i wypoczynek.
Jak wiemy, na samym kupnie działki się nie kończy i nie jest to wcale łatwy proces. Jeśli już sprawdziliśmy stan techniczny działki, to musimy również sprawdzić, czy specyfika działki odpowiada projektowi naszego przyszłego domu.
Audyt działki jest kluczowym elementem, którego wykonanie da nam pewność, że będziemy mogli postawić wymarzony dom na konkretnym terenie i wykluczymy różne nieprawidłowości z tym związane. Dlaczego jest to takie ważne?
Może się np. okazać, że działka, mimo tego, że w planie jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową, nie została jeszcze odrolniona, a wysokość opłat za odrolnienie jest równie wysoka jak koszt samego gruntu.
Audyt działki wymaga profesjonalnej wiedzy z zakresu prawa nieruchomości, zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego oraz geodezji. Potencjalnym nabywcom działek oferujemy kompleksowy raport z audytu, dzięki któremu można dowiedzieć się m.in. czy działka nie jest obciążona prawem osób trzecich oraz, czy nie obejmują jej ograniczenia budowlane. Często pozornie bezproblemowa działka może okazać się po kupnie puszką Pandory.
Przykładowo działka możne znajdować się w strefie zalewowej lub chronionej oraz może nie mieć dostępu do drogi publicznej, lub mediów.
Pewny Lokal to grupa prawników, inżynierów oraz specjalistów z dziedziny nieruchomości pomagająca nabywcom w audytach mieszkań, domów oraz działek. Ostatnio coraz częściej kontaktują się z nami osoby chcące sprawdzić stan prawny oraz formalny działki. Większość nabywców nie zna jednak różnicy między działką rekreacyjną a budowlaną, a także nie jest biegła w czytaniu planów zagospodarowania przestrzennego czy ksiąg wieczystych.
Większości naszych klientów proponujemy audyt działki w wersji BASIC obejmujący sprawdzenie następujących informacji:
Dodatkowo w ramach pakietu COMFORT w ramach naszego audytu sprawdzimy:
W pakiecie PREMIUM oferujemy także pomoc przy sprawdzeniu umowy dotyczącej zakupu działki (umowy sprzedaży, przedwstępnej lub przenoszącej własność).
Przed wykonaniem audytu prosimy o przygotowanie:
Zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy w audycie działki. Skontaktuj się z nami na adres e-mailowy: kontakt@pewnylokal.pl lub pod numerem telefonu: 797 014 014.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!