Profesjonalne audyty działek - jak sprawdzić działkę

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jak sprawdzić stan prawny działki | 797 014 014

Planujesz kupno działki, ale nie wiesz, jak należy ją sprawdzić? W jaki sposób wykonać analizę stanu prawnego działki oraz audyt techniczny?  W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na ww. pytania, oraz dowiesz się, dlaczego warto zlecić audyt działki profesjonalistom z Pewny Lokal. Zapraszamy do lektury.

Profesjonalny audyt działki to nie tylko sprawdzenie ksiąg wieczystych, ale także planu zagospodarowania przestrzennego czy informacji o odrolnieniu działki.

Planujesz kupno działki, ale nie wiesz, jak należy ją sprawdzić? Gdzie szukać informacji o stanie prawnym i technicznym działki? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jak sprawdzić stan prawny działki?

Sprawdzenie działki powinniśmy zacząć od weryfikacji jej stanu prawnego. Stan prawny działki możemy sprawdzić przede wszystkim w księdze wieczystej, ale również w ewidencji gruntów i budynków.

Sprawdzenie działki w księdze wieczystej

Księga wieczysta podzielona jest na 4 działy, które zawierają najważniejsze informacje o nieruchomości. Co możemy tam znaleźć? Na pewno informacje o powierzchni, położeniu działki, służebności gruntowej, o właścicielu działki, informacje dotyczące obciążenia nieruchomości np. prawem dzierżawy, dożywocia. W księdze pojawi się również informacja o hipotece, która może obciążać działkę. Księga wieczysta, powinna być jednym z pierwszych dokumentów, jakie należy sprawdzić przed podpisaniem umowy o kupno działki i ważne jest, aby dostać aktualny odpis. Możemy otrzymać go drogą elektroniczną przez Internet, lub w Urzędzie Miasta w formie wydruku.

Sprawdzenie działki w ewidencji gruntów i budynków

Po sprawdzeniu księgi wieczystej warto przejść do sprawdzenia ewidencji gruntów i budynków, a jest to rejestr wszystkich gruntów, budynków i właścicieli nieruchomości w całym kraju. W wypisie z ewidencji, który może uzyskać właściciel, ale również osoba zainteresowana kupnem, znajdziemy informacje m.in. o przebiegu granic działki, rodzaju powierzchni gruntowej czy o zabudowaniu działki.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.


Sprawdzenie działki powinniśmy zacząć od weryfikacji jej stanu prawnego.

Sprawdź: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Warto zajrzeć także do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w Urzędzie Miasta lub Gminy. Dowiemy się z niego o planie zagospodarowania okolicznych gruntów. Jeśli działka znajduje się na obrzeżach miasta warto sprawdzić, czy za kilka lat nie powstanie tu wielkie centrum handlowe tuż pod naszymi oknami a może osiedle  domów od dewelopera, hałaśliwe obiekty usługowe lub droga szybkiego ruchu.

Sprawdzenie uzbrojenia działki i infrastruktury

Przed kupnem działki warto sprawdzić jej uzbrojenie. Jeśli do działki dociągnięta jest kanalizacja i możliwość zrobienia instalacji elektrycznej to mamy ułatwioną sprawę. Gorzej, gdy działka nie jest uzbrojona i trzeba będzie dociągnąć kanalizację i całe uzbrojenie samemu, często z dużej odległości, gdyż generuje to bardzo wysokie koszty.

Warto sprawdzić również drogę dojazdową, szczególnie jeśli działka jest na odludziu. Zimą może być nieprzejezdna dla zwykłych samochodów osobowych a przy dużych opadach deszczu tonąć w błocie.

Dobrze jeśli w okolicy działki działa jakaś komunikacja miejska, do której nie trzeba dochodzi kilka kilometrów. Nie każdy dysponuje autem, a ono może się popsuć i jakoś będziemy musieli wydostać się z domu.

Rodzaje gruntów i ich wpływie na budowę domu

Grunty dzielimy na kilka rodzajów i zależnie od nich będziemy wiedzieć, czy możemy budować tam dom, czy trzeba będzie zmienić ich rejestr. Sprawdzić to możemy w księdze wieczystej działki. Jeśli chcemy budować dom najlepiej zakupić działkę budowlaną lub ewentualnie rolną o słabej klasie ziemi, a następnie ją odrolnić.

Jakie wyróżniamy rodzaje działek?

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

 • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
 • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
 • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.

Działka budowlana

Działka budowlana jest najdroższą opcją, jednak najkorzystniejszą jeśli chcemy od razu się na niej budować. Na działce budowlanej sprawa jest prosta, wystąpić jedynie musimy o pozwolenie na budowę.

Działka leśna

Według definicji „działką leśną jest grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony”. Przeznaczona jest do produkcji leśnej, stanowi rezerwat przyrody lub parku narodowego lub wpisany jest do rejestru zabytków.

Aby wybudować dom na działce leśnej, można zrobić tzw odlesienie gruntów, które przeznacza się na inne cele. Zgodę wyrazić na to musi odpowiedni organ i dostanie się ją tylko w niektórych przypadkach. Jest to dosyć skomplikowana procedura  a działka leśna na pewno nie jest dobrym pomysłem jeśli chcemy postawić na niej dom do życia na codzień.

Działka rolna

Według definicji „działki rolne to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, za wyjątkiem gruntów zajętych pod prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza”. Podzielone są na kategorie w zależności od jakości gleby od najlepszej I, do najgorszej VI i w zależności od przeznaczenia.

Aby nabyć działkę rolną większą niż powierzchnia 1 hektar trzeba mieć status rolnika. Aby zabudować działkę rolną trzeba ją najpierw odrolnić czyli wyłączyć z produkcji rolnej, a wtedy staje się działką budowlaną.

Działka siedliskowa

Dziaki siedliskowe według definicji to „takie działki, na których znajdują się budynki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, czyli np. obory, stajnie lub chlewy. Na działce siedliskowej wolno postawić też budynek mieszkalny, o ile w jego skład wejdą pomieszczenia gospodarcze.” Aby wybudować na niej dom, musi spełniać pewne warunki jak działka budowlana np musi mieć dostęp do drogi publicznej, musi być uzbrojona i sąsiadować z działką, która jest zabudowana.

Działka rekreacyjna

Są to działki, w których nie można mieszkać cały rok, nie można się w nich zameldować. Zwykle są to np rodzinne ogrody działkowe czyli tereny przeznaczone pod rekreację i wypoczynek.

Dlaczego warto zlecić audyt działki profesjonalistom?

Jak wiemy, na samym kupnie działki się nie kończy i nie jest to wcale łatwy proces. Jeśli już sprawdziliśmy stan techniczny działki, to musimy również sprawdzić, czy specyfika działki odpowiada projektowi naszego przyszłego domu.

Audyt działki jest kluczowym elementem, którego wykonanie da nam pewność, że będziemy mogli postawić wymarzony dom na konkretnym terenie i wykluczymy różne nieprawidłowości z tym związane. Dlaczego jest to takie ważne?

Może się np. okazać, że działka, mimo tego, że w planie jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową, nie została jeszcze odrolniona, a wysokość opłat za odrolnienie jest równie wysoka jak koszt samego gruntu.

Audyt działki wymaga profesjonalnej wiedzy z zakresu prawa nieruchomości, zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego oraz geodezji. Potencjalnym nabywcom działek oferujemy kompleksowy raport z audytu, dzięki któremu można dowiedzieć się m.in. czy działka nie jest obciążona prawem osób trzecich oraz, czy nie obejmują jej ograniczenia budowlane. Często pozornie bezproblemowa działka może okazać się po kupnie puszką Pandory.

Przykładowo działka możne znajdować się w strefie zalewowej lub chronionej oraz może nie mieć dostępu do drogi publicznej, lub mediów.

Pewny Lokal to grupa prawników, inżynierów oraz specjalistów z dziedziny nieruchomości pomagająca nabywcom w audytach mieszkań, domów oraz działek. Ostatnio coraz częściej kontaktują się z nami osoby chcące sprawdzić stan prawny oraz formalny działki. Większość nabywców nie zna jednak różnicy między działką rekreacyjną a budowlaną, a także nie jest biegła w czytaniu planów zagospodarowania przestrzennego czy ksiąg wieczystych.

Na czym powinien polegać audyt działki? Badanie stanu prawnego działki

Większości naszych klientów proponujemy audyt działki w wersji BASIC obejmujący sprawdzenie następujących informacji:

 • zgodność danych o działce pomiędzy księgami wieczystymi a ewidencją gruntów i ewentualne konsekwencje niezgodności;
 • ewentualne roszczenia/obciążenia/służebności (na podstawie księgi wieczystej);
 • ewentualne hipoteki (na podstawie księgi wieczystej);
 • inne niepokojące informacje (właściciel, opis nieruchomości - na podstawie księgi wieczystej);
 • przeznaczenie działki na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego i konsekwencje takiego, a nie innego przeznaczenia (jeśli gmina dysponuje planem);
 • ewentualne ograniczenia w budowie na działce wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego;
 • inne potencjalnie niepokojące informacje wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego;
 • jakość powietrza na terenie działki;
 • wydane w pobliżu działki niepokojące pozwolenia na budowę;
 • objęcie działki strefą zalewową lub innymi strefami chronionymi (np. obszary ochrony przyrody);
 • inne niepokojące informacje związane z usytuowaniem działki (np. przepisy przeciwpożarowe związane z bliskością lasu);
 • inne niepokojące informacje na podstawie dostępnych rejestrów.

Dodatkowo w ramach pakietu COMFORT w ramach naszego audytu sprawdzimy:

 • kwestię dostępu działki do drogi publicznej;
 • kwestię rolnego statusu działki i klasy gruntów;
 • szacunkowe ewentualne opłaty za odrolnienie;
 • konsultację z prawnikiem przygotowującym raport o stanie działki.

W pakiecie PREMIUM oferujemy także pomoc przy sprawdzeniu umowy dotyczącej zakupu działki (umowy sprzedaży, przedwstępnej lub przenoszącej własność).

Przed wykonaniem audytu prosimy o przygotowanie:

 • numeru ewidencyjnego działki,
 • numeru księgi wieczystej oraz
 • jeśli to możliwe) aktualnego wypisu lub wyrysu z mapy ewidencyjnej.

Zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy w audycie działki. Skontaktuj się z nami na adres e-mailowy: kontakt@pewnylokal.pl lub pod numerem telefonu: 797 014 014.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 420 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka