Czy inwestować w mikroapartamenty?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Czy warto inwestować w mikroapartamenty?

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym są mikroapartamenty.

Inwestowanie w mikroapartamenty to temat kontrowersyjny i nie zawsze nieruchomości takie są... legalne. Inwestowanie w mikroapartamenty ma jednak sens, ale pod pewnymi warunkami. Podpowiadamy jak inwestować mądrze i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mikroapartamentów od dewelopera.

Czym są mikroapartamenty i kontrowersje wokół nich

Mikroapartamenty przywędrowały do nas Chin, gdzie ogromne koszta wynajmu i zła polityka mieszkaniowa sprawiły, że ludzie godzą się na mieszkania w bardzo małych lokalach nawet takich, które mają 5 m2. W Polsce mikroapartamenty od początku pojawienia się wywołały burzę, szczególnie wśród aktywistów.

Mikroapartamenty nazywane są przez wielu chowem klatkowym czy więzieniami w cenie mieszkania. Dlaczego mikroapartamenty wywołują tyle kontrowersji? Przede wszystkim dlatego, że ich cena wcale nie jest korzystna, a rosnąca inflacja i ceny nieruchomości oraz nieuczciwość deweloperów sprawiają, że rynek mieszkaniowy w Polsce jest w opłakanym stanie i mało kogo stać obecnie na mieszkanie. Drugą kontrowersją wokół mikroapartamentów jest fakt, że mieszkania te po prostu są bardzo małe, a deweloperzy oszukują w wizualizacjach czy na planach oferując tak naprawdę klitkę często mającą mniejszą powierzchnię niż wymagana dla celi więziennej lub kojca dla psa. Wszystko to za często kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Trzecim argumentem jest ich częsta nielegalność, gdyż mieszkanie według polskiego prawa musi mieć minimum 25 m2.

Mikroapartamenty chwalone są przez deweloperów jako świetna inwestycja, a Polski Związek Deweloperów postuluje skasowanie zapisu o minimalnej wielkości mieszkania, chwaląc jednocześnie mikroapartamenty jako lokale świetne dla osób młodych, których nie stać na duże mieszkanie.

Mikroapartamenty a prawo

Według prawa mieszkanie musi mieć minimalną wielkość 25 m2. Mikroapartamenty są często wydzielone z jednego większego mieszkania, zwykle sprzedawane  są jako tzw. lokale usługowe albo udział we współwłasności budynku. Tu leży cały problem przedsięwzięcia, gdyż takich lokali usługowych nie można wynajmować długoterminowo w celu mieszkalnym ani kupić ich w celach mieszkaniowych.

Czy mikroapartamenty na wynajem mają sens

Mimo że mieszkanie długoterminowe w mikroapartamencie może być nielegalne i nie do końca komfortowe, to na wynajem krótkoterminowy  mają one sens. Będą świetną inwestycją dla osób chcących spędzić w danym miejscu jedną czy dwie noce trochę niższym kosztem niż w normalnym hotelu. Tak dzieje się już w wielu przypadkach również za granicą.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Kupowanie mikroapartamentów nie jest też zawsze opłacalne. Jako że nie są one mieszkaniem a lokalem użytkowym, gdyż mają poniżej 25 m2, to sprzedaż ich jest objęta stawką VAT 23%, a nie jak przy mieszkaniach 8%. Sprawa przedstawia się tak, jeśli kupujemy mikroapartament na własne cele mieszkaniowe. Dlatego ich ceny za metr kwadratowy są dość wysokie.

Dodajmy do tego fakt nielegalności i możliwej kontroli nadzoru budowlanego. Jeśli kupimy mikroapartament na mieszkanie i przyjdzie do nas kontrola budowlana, możemy zapłacić ogromną karę i musieć przestać w nim mieszkać.

Wynajem mikroapartamentów natomiast może być opłacalny, jeśli nie kupujemy ich na cele mieszkaniowe a na wynajem jako lokal usługowy. Wtedy VAT możemy sobie odliczyć, nawet jeśli nie mamy dzielności gospodarczej.

Co zatem można robić z mikroapartamentem? Mogą to być lokale usługowe. Takimi z resztą są według prawa. Dodatkowo mieszkanie musi spełnić szereg innych wymogów związanych np. z wielkością ścian, pokojami, odległościami.

Dlatego, jeśli wynajmujemy mikroapartament, który jest lokalem usługowym jako lokal mieszkalny i przyjdzie do nas nadzór budowlany a wytyczne co do wielkości i innych parametrów nie będą się zgadzać, zdecyduje on, że bezprawnie zmieniliśmy charakter użytkowy lokalu i będziemy mieć problemy. Kary administracyjne za coś takiego mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Na co uważać przy wynajmie mikroapartamentów od dewelopera

Jeśli decydujemy się kupić mikroapartamenty od dewelopera na wynajem, uważajmy jaką umowę podpisujemy. Niestety nieuczciwi deweloperzy podtykają nieświadomym kupcom umowy o zarządzenie długoterminowe, które wyglądają tak, że deweloper co prawda sprzedaje nam mikroapartament, ale nadal zarządza nim. Bierze od nas wtedy 50% zysku, którego, tak czy inaczej, nie może zagwarantować.

Podsumowując: Mikroapartamenty nie są do końca, a przynajmniej w wielu aspektach ani etyczną, ani zgodną z prawem inwestycją, jeśli chcemy przeznaczyć je na lokal mieszkalny lub wynajem długoterminowy. Również kupno mikroapartamentu na cele mieszkaniowe obarczone jest wysokim podatkiem VAT i widmem nadzoru budowlanego. Będą natomiast dobre na wynajem krótkoterminowy lub na wynajem jako lokal użytkowy, nawet bez prowadzenia dzielności gospodarczej będziemy mogli odliczyć sobie VAT.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Jak można inwestować w nieruchomości na rynku wtórnym?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Poznaj ABC inwestowania w nieruchomości.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 409 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić nieruchomość na rynku pierwotnym lub wtórnym.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka