W poniższym artykule wyjaśniamy, czy można zameldować się bez odbioru domu, czy można mieszkać w domu przed odbiorem, kiedy należy zameldować się w nowo wybudowanym domu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się również, jaka jest kara za mieszkanie w domu bez odbioru. Zapraszamy do lektury, a być może ta wiedza przyda Ci się w przyszłości.
Zamieszkiwanie domu bez odbioru jest nielegalne. Porównać to można do przebywania na placu budowy. Co warto wiedzieć na temat niezbędnych formalności, których należy dopilnować przed wprowadzeniem się w dane miejsce? Z jaką karą należy się liczyć, gdy zamieszkuje się nieruchomość bez odbioru?
Biorąc pod uwagę fakt, że meldunek w danym miejscu informuje o tym, gdzie się w rzeczywistości przebywa – dotyczy to zarówno pobytu stałego, jak i czasowego – formalności dotyczące meldunku należy dopełnić wtedy, gdy uzyska się zgodę na użytkowanie domu.
Zamieszkanie powinno być poprzedzone zgłoszeniem do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego informacji o zakończeniu budowy (dotyczy to głównie domów jednorodzinnych, gospodarczych i garaży) lub złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości (dotyczy to np. domów wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej).
Warto pamiętać o tym, że Prawo budowlane nakłada na inwestorów obowiązek zgłoszenia zakończenia budowy do odpowiednich organów, a zamieszkanie domu musi zostać poprzedzone odebraniem nieruchomości przez specjalistów.
Jeśli po 14 dniach od zawiadomienia konkretnego urzędu o zakończeniu prac budowlanych i zamiarze wprowadzenia się do domu nie otrzyma się informacji zwrotnej zgłaszającej sprzeciw, można uznać to za zielone światło do zamieszkania nieruchomości.
Zadbanie o odbiór domu jest kluczowe dla późniejszego komfortu mieszkania w nim. Inżynierowie z firmy Pewny Lokal są w stanie wykryć różnego rodzaju usterki, dzięki czemu nie trzeba martwić się dodatkowymi kosztami naprawy – wskazane w protokole uszkodzenia musi usunąć deweloper.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zawsze jeśli planuje się zamieszkać w konkretnym budynku, należy dopilnować formalności meldunkowych. W Polsce jest to obowiązkiem obywatela, więc nie warto o tym zapominać. Kiedy trzeba to zrobić? Ustawa o ewidencji ludności określa, że należy zameldować się w miejscu pobytu stałego najpóźniej w 30 dniu po wprowadzeniu się w nowe miejsce.
Gdzie należy zgłosić chęć zameldowania się pod wskazanym adresem? W tym celu należy udać do pobliskiego urzędu gminy lub urzędu miasta. Na miejscu należy mieć przy sobie dokument tożsamości, formularz zgłoszenia pobytu oraz potwierdzenie tytułu prawnego do nieruchomości. Istnieje również możliwość zameldowania się drogą internetową – poprzez Profil Zaufany lub używając e-dowodu.
Mieszkanie w domu bez odbioru jest niezgodne z prawem. Choć spora grupa osób nie widzi sensu w przeprowadzaniu tego typu czynności i zwyczajnie chce jak najszybciej wprowadzić się do własnych czterech kątów, warto pamiętać o tym, że grozi za to kara grzywny. Kwotę, którą nakłada się na ludzi, którzy nie stosują się do przepisów urzędowych, określa się na podstawie klasy budynku oraz współczynnika, który jest jej przypisany. Warto wiedzieć, że wysokość kary za użytkowanie budynku, który nie został oddany do odbioru, ustalana jest, biorąc pod uwagę te same zasady, które stosuje się w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przeprowadzonych robót. Stawka podstawowa (czyli 500 zł) zwiększa się dziesięciokrotnie, jeśli dochodzi do bezprawnego zamieszkania w budynku bez obioru.
Przykładowo – w przypadku wprowadzenia się do mieszkalnego domu jednorodzinnego bez dopełnienia formalności tego typu kara wynosi 10 tysięcy złotych.
Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że kara za użytkowanie budynku bez odbioru wcale nie jest nakładana jednokrotnie. Jeśli dana osoba nie dostosuje się do zasad mieszkania w budynku (czyli nie odda domu do odbioru), organy nadzoru budowlanego mogą nakładać karę aż do skutku. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli urząd ustali, że budynek nie został formalnie zgłoszony do oddania, a zamieszkują w nim osoby, da pouczenie i za 2 miesiące sprawdzi, czy inwestor zastosował się do zasad (czyli czy złożył wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie lub, czy zgłosił zakończenie robót konkretnym organom budowlanym). Dopiero po tych 60 dniach nakłada się pierwszą karę (oczywiście, jeśli dopełnienie formalności zostało zbagatelizowane). Wtedy też należy zapłacić stawkę dziesięciokrotną.
W przypadku dalszego użytkowania domu nielegalnie po miesiącu od ostatniej kontroli nakładana jest kolejna kara – tym razem o wartości stawki pięciokrotnej.
Narażanie się na wielokrotne kary powinno wręcz zachęcić do przeprowadzenia formalnego odbioru domu. Co więcej, dzięki usłudze, którą przeprowadzają specjaliści, można uniknąć rozczarowania podczas zamieszkiwania budynku i zaoszczędzić na naprawach. Wprawne oko fachowców wykryje nawet najmniejsze wady nieruchomości, których usunięciem zajmie się deweloper.
Obejrzyj wywiad z jednym z naszych inżynierów.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór domu w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory domów według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!