Zarezerwuj odbiór

Krzywe ściany w nowym domu

Krzywe ściany mogą powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Podpowiadamy jak sprawdzić krzywizny ścian i jak odebrać mieszkanie, aby nie musieć martwić się o usterki.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Współcześnie deweloperzy wykorzystują działki miejskie do maksimum. Budują już nie bloki, a całe osiedla, oddają je w tempie ekspresowym, bardzo często pęd z jakim inwestycja jest gotowa do odbioru wymusza błędy i nieprawidłowości. Wynikają one najczęściej z tempa i powtarzalnych błędów, które powstały na początku i nie zostały w miarę szybko dostrzeżone, czego skutkiem jest stan finalny i błędy stanu deweloperskiego.

Zarzuty, jakie często słyszy deweloper

Tak naprawdę w kwestiach związanych ze ścianami można skupić się na kilku aspektach. Pierwszy z nich to widoczne pęknięcia, rysy, ubytki, zacieki, odparzenia, odspojenia. Wszystkie te defekty sugerują konieczności poprawy.

Inną kwestią jest wilgoć, której powodem są nieprawidłowości powstające w trakcie budowy. Konieczne jest znalezienie źródła, by móc ją wyeliminować i osuszyć tynk. Jeśli w miarę szybko ten zabieg nie zostanie wykonany, możemy obawiać się konieczności skuwania tego, co mokre i nałożenia nowego.

Kolejnym aspektem są nierówności zarówno jeśli chodzi o pion i poziom, ale też o odchylenia powierzchni.

Odchyłki tynków

Zgodnie z normą PN-B-10110:2005 dopuszczalne są odchyłki 3 mm na metrze łaty albo 6 mm na całej wysokości pomieszczenia (do 3,5 m). Powyżej tej wysokości dopuszcza się 8 mm na całej wysokości pomieszczenia. Najczęściej powyżej 3,5 to powierzchnia, która dotyczy klatki schodowej lub innych pomieszczeń wspólnych.

Jeśli zaś chodzi o nierówności na płaszczyźnie, mogą być nie większe niż 5 mm w liczbie nie większej niż 3 sztuki na łacie o długości 2 m.

Krzywy sufit – jak to udowodnić?

Krzywizny na sufitach nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Nawet wprawny obserwator nie jest w stanie ocenić czy sufit ma odchyłki. Jest to możliwe do wykrycia z użyciem lasera krzyżowego. Daje on bowiem pomiary dokładniejsze i trudniejsze do podważenia przez dewelopera.

Jest to sprzęt, którym posługują się inżynierowie. Rzadko który potencjalny klient ma w swojej podręcznej skrzynce z narzędziami taki sprzęt. Jeśli chcemy dokładnie zbadać wszystkie ściany w nowym mieszkaniu, ponieważ obawiamy się krzywizn i późniejszych problemów, gdy będziemy zamawiać meble, warto zgłosić się do profesjonalistów, którzy poza tym, że dokładnie odbiorą mieszkanie, to wyjaśnią jakie są konsekwencje każdej usterki. Warto o tym pamiętać.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.7/5 na podstawie 10 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka