Czy na działce leśnej można postawić altanę? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, zwłaszcza właścicieli gruntów leśnych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wbrew wielu opiniom, z punktu widzenia prawa budowlanego istnieje taka możliwość. Nie każdy jednak wie, z czym tak naprawdę się to wiąże, oraz jakie kroki należy podjąć w tym celu. Przyjrzyjmy się więc wspólnie na jakich zasadach oraz kiedy można postawić altanę na działce leśnej.
Zacznijmy od podstawowej kwestii, a mianowicie co można postawić na działce leśnej. Kluczową kwestią są tutaj obowiązujące przepisy ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zgodnie z nią możemy postawić na gruntach leśnych altanę, pod warunkiem że jej powierzchnia będzie wcześniej wyłączona z produkcji leśnej. Co trzeba zrobć?
Pamiętajmy jednak, że z różnych względów dyrektor regionalnej dyrekcji lasów państwowych, do której składany jest wniosek, może odmówić odlesienia danego fragmentu działki leśnej. W szczególności dotyczy to obszarów chronionych. Jakich dokładnie?
Jak więc sami Państwo widzą, ograniczeń dotyczących altany na działce leśnej jest całkiem sporo.
Przyjrzyjmy się więc nieco bardziej szczegółowo, jak wygląda proces odlesienia działki w 2022 roku. Podstawę prawną stanowi tutaj Art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zgodnie z jego treścią, odrolnienie działki jest możliwe tylko i wyłącznie, jeżeli przewiduje to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Wielu z Państwa zapewne zastanawia się, gdzie można to sprawdzić? W tym celu należy udać się do właściwego względem położenia działki leśnej urzędu gminy. W nim możecie Państwo uzyskać wgląd do planu zagospodarowania przestrzennego.
W przypadku gdy na danym terenie leśnym nie można postawić altany z powodu innych założeń planu zagospodarowania przestrzennego można złożyć wniosek o jego zmianę. Należy go złożyć do właściwego wójta/burmistrza lub prezydenta miasta. Warto przy tym pamiętać, że wniosek ten musi być odpowiednio uargumentowany. Następnie jest on rozpatrywany w drodze uchwały przez radę gminy. Biorąc pod uwagę te czynniki, można śmiało stwierdzić, że po proces ten jest czasochłonny. Ponadto nie mamy gwarancji co do jego powodzenia.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zacznijmy od podstaw, a mianowicie czym jest glamping na działce leśnej. Jest to nic innego jak rodzaj pola namiotowego, na którym stale stoją luksusowe namioty. Jest to swoiste połączenie bliskiego kontaktu z przyrodą, z luksusem, jakie oferują tradycyjne hotele. Rozwiązanie to przybyło do Polski z zachodu i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.
Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż korzyści są obopólne. Właściciele działek leśnych mogą bowiem w ten sposób realnie na nich zarabiać - często są to niemałe kwoty. Natomiast wynajmujący mogą w komfortowych warunkach wypoczywać na łonie przyrody. Niestety, tego typu działalność zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, nie może być prowadzona bez odpowiednich zezwoleń.
Glamping bowiem podlega rejestracji jako pole biwakowe. Aby móc uzyskać pozwolenie na jego prowadzenia, pole musi mieć zapewnione odpowiednie warunki sanitarne oraz przeciwpożarowe. Wniosek ten należy złożyć do właściwego urzędu gminy lub miasta. Co do zasady, wnioski te rozpatrywane są do miesiąca, licząc od daty wpłynięcia do urzędu, aczkolwiek w uzasadnionych przypadkach okres ten może się wydłużyć.
Altana na działce leśnej to przede wszystkim świetne miejsce dla wypoczynku. Latem zapewnia ona cień oraz możliwość odpoczynku na łonie natury. Jest świetne wręcz rozwiązanie dla osób, które preferują dostęp do świeżego, nieskażonego spalinami powietrza. Jest to także doskonałe wręcz miejsce do relaksu oraz ucieczki od stresu dnia codziennego.
Z kolei w okresie jesiennym może ona stanowić swoistą bazę wypadową na przykład w czasie grzybobrania. Jest to także doskonałe wręcz miejsce do zorganizowania różnego rodzaju przyjęć, zarówno rodzinnych, jak i też w gronie przyjaciół. Można więc przy tym pokusić się o stwierdzenie, że tego typu altana ma również znaczenie społeczno-emocjonalne.
Dzięki niej możliwe jest także korzystanie z uroków przyrody, również w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych. Przebywając w niej nie musimy bowiem na przykład obawiać się silnego deszczu. Jest to także doskonałe miejsce do obserwacji dzikich zwierząt.
W tej kwestii warto szukać specjalistów, którzy mogą nie tylko wybudować tego typu altanę, ale również sporządzić jej projekt.
Rozwiązanie to pozwoli Państwu na uniknięcie wielu niepotrzebnych komplikacji oraz zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Na szczęście rosnąca popularność na różnego rodzaju altany, zwłaszcza te wykonane z drewna sprawia, że bez większego problemu znajdziemy fachowca specjalizującego się w stawianiu obiektów drewnianych. To z kolei również pozytywnie wpływa na ceny za tego typu usługi. Przy wyborze fachowca, warto kierować się opiniami osób, które wcześniej zdecydowały się na jego usługi.
Dzięki temu mogą Państwo uniknąć wielu różnego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji. Warto przy tym również zapytać się, z jakiego rodzaju materiału będzie wykonana dana altana.
W tym wypadku, jeżeli zostanie zaproponowane Państwu jej wykonanie z taniego drewna, warto zastanowić się, czy jego wytrzymałość będzie odpowiednia. Może się bowiem okazać, że Państwa altana na działce leśnej szybko ulegnie różnego rodzaju uszkodzeniom. To z kolei może oznaczać stosunkowo spore wydatki związane z jej naprawą. Nie warto więc przy wyborze specjalisty kierować się tylko i wyłącznie najniższą ceną. Dobrym pomysłem jest również dokładne sprawdzenie umowy budowy altany przed jej podpisaniem. Zdarza się bowiem, że niektórzy nieuczciwi specjaliści próbują umieścić w niej niekorzystne dla klienta zapisy.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!