Czynny żal to narzędzie, które pozwala uniknąć sankcji za błędy w podatku od nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, jak z niego skorzystać i jakie są jego zasady.
Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, który wchodzi w skład budżetów poszczególnych gmin. Obowiązek płacenia tego podatku leży w gestii właścicieli budynków, a także mieszkań oraz lokali użytkowych, które wyodrębnione są księgą wieczystą. Ponadto podatek dotyczy również gruntów, które są gruntami rolnymi bądź lasami.
Deklarację poświęconą podatkowi od nieruchomości trzeba przesłać do urzędu miasta, lub gminy do 14 dni od podpisania umowy przeniesienia własności. Brak złożenia deklaracji, albo nieprawidłowe jej wypełnienie grozi sankcjami – grzywną do 100 tys. złotych, odsetkami, a nawet więzieniem. Poprawne wypełnienie deklaracji IN-1, DN-1, IR-1, DR-1, IL-1 bądź ZDL-1, wymaga znajomości prawa podatkowego. W związku z tym warto skorzystać z pomocy specjalistów. Nasi prawnicy z firmy Pewny Lokal specjalizują się w prawnym wsparciu klientów w obszarze nieruchomości, więc z przyjemnością pomogą z deklaracją!
Opóźnienie w płatności podatku od nieruchomości, czy błąd w deklaracji, nie jest zwykle złą wolą właściciela nieruchomości. Dlatego też ustawodawca powołał instytucję ,,czynnego żalu”, który pozwala na naprawienie błędu, a tym samym uniknięcie kary. Szczegóły tej formy opisane są w Kodeksie karnym skarbowym.
Właściciel nieruchomości może skorzystać z opcji uniknięcia sankcji, jaką daje ,,czynny żal”, w przypadku błędu w rozliczeniu podatkowym, a także w sytuacji zmiany okoliczności, które wpłynęły na wysokość podatku od nieruchomości. W celu złożenia ,,czynnego żalu” należy zgromadzić odpowiednią dokumentację, która potwierdzi przyczynę błędu bądź zmianę zaistniałych okoliczności. Co ważne, procedurę tą można zastosować do momentu, dopóki urząd nie wszczął postępowania.
Czynny żal składa się do urzędu skarbowego, który odpowiada miejscu opodatkowanej nieruchomości. Poza samym pismem niezbędne są wspomniane w poprzednim akapicie dokumenty, uzasadniające zaistniałą pomyłkę, nieścisłość bądź opóźnienie. Nasza firma zajmuje się również wsparciem w tym obszarze, więc jeśli obawiasz się samodzielnie sporządzać pismo wystarczy, że do nas zadzwonisz, lub napiszesz, a pokierujemy Cię w całym procesie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!