W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich dokumentów będziemy potrzebowali podczas kupna nieruchomości.
Umowa sprzedaży nieruchomości obowiązkowo zawierana być musi w formie aktu notarialnego. Oznacza to też konieczność dostarczenia do kancelarii niezbędnych dokumentów, w oparciu o które sporządzony zostanie akt. Jakie dokumenty będą wymagane w przypadku zakupu działki, domu oraz mieszkania?
Podstawowym dokumentem, który należy przedstawić w kancelarii, oprócz księgi wieczystej, której odpis notariusz może wygenerować bezpośrednio przed czytaniem aktu, będzie podstawa nabycia, niezależnie od tego, czy przedmiotem umowy będzie działka, mieszkanie czy dom. Taką podstawą nabycia może być akt notarialny, akt własności gruntu lub postanowienie spadkowe. Zazwyczaj listę niezbędnych dokumentów przekazuje z odpowiednim wyprzedzeniem notariusz, co stanowi spore ułatwienie w procesie gromadzenia dokumentacji.
Do podstawowych dokumentów, które będą wymagane w przypadku umowy sprzedaży gruntu, należą:
Może się okazać, że lista dokumentów będzie dłuższa, a uzależnione jest to od indywidualnych uwarunkowań. Jeżeli na przykład grunt został nabyty na drodze spadku, wymaganym dokumentem będzie zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego, potwierdzające zapłatę należnego podatku od spadków i darowizn, zwolnienie z niego lub przedawnienie prawa do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.
W przypadku, gdy przedmiotem umowy jest lokal mieszkalny, oprócz dokumentu stanowiącego podstawę nabycia konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami eksploatacyjnymi i czynszem (wystawione przez wspólnotę bądź spółdzielnię mieszkaniową) oraz o braku osób zameldowanych w lokalu (z urzędu gminy lub miasta). Niezbędne może okazać się także zaświadczenie dotyczące braku zaległości z tytułu podatku od nieruchomości, a jeżeli lokal został nabyty na drodze spadku lub darowizny - zaświadczenie dotyczące podatku od spadków i darowizn.
Jeżeli przedmiotem umowy jest dom, wówczas oprócz podstawy nabycia sprzedający powinien przedstawić również:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przydatne mogą być też dokumenty dotyczące budynku, na przykład potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania. W przypadku nabycia domu na drodze spadku lub darowizny niezbędne będzie wspomniane wyżej zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające uregulowanie podatku o spadków i darowizn, zwolnienie z niego lub jego przedawnienie.
Kluczowe dla powodzenia transakcji kupna nieruchomości z perspektywy jej potencjalnego nabywcy będzie szczegółowe sprawdzenie jej stanu prawnego, a także technicznego. Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości, dzięki skorzystaniu z której kupujący mogą dowiedzieć się wszystkiego na temat gruntu, domu lub mieszkania, którego zakup rozważają, jeszcze przed przystąpieniem do umowy ze sprzedającym
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!