W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich dokumentów potrzebujemy do przepisania działki.
Umowa darowizny jest dość powszechnym rozwiązaniem, dzięki któremu można przepisać na kogoś wskazaną nieruchomość. Polega ona na tym, że przekazuje się osobie jakiś majątek bez otrzymania należności pieniężnych lub usługowych. Słowem, nie oczekuje się rekompensaty za podarowanie komuś działki, domu lub innych rzeczy. W jaki sposób spisać taką umowę? Jakie dokumenty są do tego potrzebne?
W sytuacji chęci przepisania komuś majątku, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. W przypadku przekazywania nieruchomości jest to szczególnie ważne, bowiem bez dopilnowania formalności, czynności te nie będą miały mocy prawnej.
Jakie dokumenty należy przygotować, planując dokonanie aktu darowizny?
Notariusz zwykle prosi o:
Oczywiście potrzebne mogą być jeszcze dodatkowe dokumenty. Przykładowo, jeśli działkę kiedyś podzielono i powstała w ten sposób osobna nieruchomość gruntowa, potrzebne może być przedłożenie wyciągu z wykazu zmian gruntowych.
Biorąc pod uwagę fakt, że domy, pola i działki należą do tzw. nieruchomości gruntowych, z uwzględnieniem zabudowanych, dokumenty potrzebne do spisania umowy darowizny nieruchomości są takie same jak wspomniane w poprzednich akapitach.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Podczas przygotowywania się do przekazania darowizny należy mieć na uwadze to, że jest to dość czasochłonny proces, który wymaga zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Za zawarcie umowy darowizny trzeba zapłacić, podobnie jak za usługę u notariusza. Otrzymanie wpisów z ksiąg wieczystych również kosztuje. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach konieczne jest zapłacenie podatku od spadków i darowizn – wiele zależy od tego, komu przepisywana jest nieruchomość. Jeśli chce się podarować majątek osobie niespokrewnionej lub dalszej rodzinie, należy uiścić taką opłatę. Z podatku jest się zwolnionym w przypadku przekazywania domu dziecku, żonie lub innym bliskim członkom rodziny.
Przydatną usługą może okazać się skorzystanie z pomocy specjalistów Pewnego Lokalu, którzy podczas audytu działki sprawdzają jej stan prawny. Zapoznają się między innymi z księgą wieczystą gruntu oraz wypisem rejestru gruntów.
Dzięki temu w raporcie podsumowującym audyt otrzymuje się informacje na temat działki w tzw. pigułce (w tym sugestie przeprowadzenia konkretnych czynności, jeśli pewne kwestie nie są do końca jasne).
Przekazanie darowizny wiąże się z podaniem konkretnych danych dotyczących obu stron oraz majątku. U notariusza na pewno należy stawić się z dokumentem tożsamości oraz dokumentami, które informują o podstawie nabycia darowanej nieruchomości (mowa tutaj np. o akcie poświadczenia dziedziczenia, prawomocnym postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub wypisie aktu notarialnego). Innym ważnym dokumentem jest zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, które jest potwierdzeniem tego, że podatek od spadków i darowizn został zapłacony. Dokument ten może również informować o tym, że jest się zwolnionym z podatku lub o tym, że zobowiązanie podatkowe wygasło.
W celu sporządzenia aktu notarialnego należy podać konkretne dane, które umożliwiają zawarcie umowy. Co jest potrzebne w takim przypadku?
Wymienić tutaj można podstawowe dane obu stron umowy, czyli:
Niezbędne jest również określenie warunków umowy – między innymi podanie daty przekazania majątku.
Przed przekazaniem darowizny należy zapoznać się z podstawowymi zasadami przepisywania majątku. Warto też skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu ma się pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!