Weryfikację granic działki warto przeprowadzić przed zakupem gruntu, ponieważ może okazać się, że postawione ogrodzenie nie pokrywa się z jego prawnymi granicami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sprawdzić granice działki, kto i w jakim celu dokonuje rozgraniczenia działki, a także kiedy wykonujemy audyt działki. Zapraszamy do lektury.
W celu sprawdzenia granic działki należy zwrócić się do geodety, który będzie w stanie, w oparciu o dokumentację, w tym tą udostępnioną przez właściciela działki, zlokalizować punkty graniczne oraz przeprowadzić stosowne pomiary.
Znaki graniczne umieszcza się na odcinkach prostych linii granicznych i w ich załamaniach. W sytuacji gdy z różnych powodów niemożliwe jest ich odszukanie, a więc ustalenie prawnego przebiegu granicy, konieczne będzie skorzystanie z pomocy geodety w celu wznowienia granicy nieruchomości bądź jej rozgraniczenia.
Warto zaznaczyć, że w przypadku gdy grunty przygraniczne znajdują się w posiadaniu osoby, która nie jest ich właścicielem, od 20 lat (w dobrej wierze) lub 30 lat (w złej wierze), wówczas mówimy o zasiedzeniu gruntów i ich odzyskanie będzie najprawdopodobniej niemożliwe.
Rozgraniczenia dokonuje odpłatnie geodeta i zgodnie z art. 152 Kodeksu cywilnego koszty powinny zostać podzielone pomiędzy sąsiadów, którzy są współodpowiedzialni za utrzymywanie stałych znaków oraz za działanie przy rozgraniczeniu gruntów.
Jeżeli pojawia się spór dotyczący przebiegu granic działek, zgodnie z art. 153 Kodeksu cywilnego, przyjmuje się za obowiązujące granice zgodnie z ostatnim spokojnym stanem posiadania. Jednak jeżeli w sytuacji, gdy jeden z sąsiadów planuje zbycie gruntu, okazałoby się, że granice faktyczne nie są zgodne ze stanem prawnym, wówczas konieczne będzie przeprowadzenie rozgraniczenia działki. Dokonywane jest ono albo z urzędu, albo na wniosek zainteresowanej strony - w tym drugim przypadku należy złożyć stosowny wniosek do wójta gminy, na terenie której znajduje się działka. Kolejnym etapem procesu będzie wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego, a następnie wyznaczenie przez odpowiedni organ urzędu gminy lub miasta geodety, który przeprowadzi rozgraniczenie.
Geodeta najpierw przeprowadza analizę dostępnych dokumentów (odpisy z ksiąg wieczystych, akty notarialne, mapy obejmujące granice etc.) lub alternatywnie przyjmuje w tym zakresie oświadczenia stron, a następnie określa przebieg granicy na gruncie. Może zdarzyć się, że strony nie przyjmują przebiegu granicy i wówczas konieczne może okazać się zawarcie ugody lub przekazanie sprawy do Sądu Rejonowego, którego orzeczenie odnośnie przebiegu granic będzie dla stron wiążące.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Procedura rozgraniczenia nieruchomości będzie zbędna w sytuacji, gdy na podstawie dostępnej dokumentacji możliwe będzie wznowienie granic działki.
W celu sprawdzenia najważniejszych informacji, dotyczących działki, a mających dla potencjalnego nabywcy ogromne znaczenie, w tym jej przeznaczenia, kwestii jej własności, roszczeń i hipotek, a także między innymi bliskości chronionych terenów przyrody, linii średniego napięcia bądź terenów zalewowych, warto, jest zlecić przeprowadzenie kompleksowego audytu działki prawnikom. Dobrze jest w tym zakresie zwrócić się do kancelarii, która posiada doświadczenie w realizacji takiej usługi. Pozostajemy do Państwa dyspozycji w przypadku zainteresowania skorzystaniem z profesjonalnego i szczegółowego audytu działki przed jej zakupem.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!