Gdzie kupić dom pod Gliwicami?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Dom pod Gliwicami: gdzie kupić, za ile i na co uważać?

Zakup domu zazwyczaj jest dla nabywcy sporym przedsięwzięciem i niesie ze sobą liczne wyzwania. Jeżeli jednak jesteśmy już zdecydowani na kupno domu, dokładne przygotowanie się do transakcji powinno znacznie ułatwić cały proces. Dom pod Gliwicami będzie atrakcyjny szczególnie dla tych nabywców, którzy swoją przyszłość wiążą ze Śląskiem. Poniższy przewodnik przygotowany został z myślą o kupujących, dla których ważny jest łatwy dostęp do miejskiej infrastruktury, ale którzy zamieszkać wolą nie w samym mieście, a w jego okolicach.

Gdzie kupić dom pod Gliwicami?

Gliwice są jednym z największych i jednocześnie najstarszych miast województwa śląskiego. Są częścią Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz ważnym ośrodkiem akademickim, naukowym i przemysłowym. Najprężniej rozwijającym się sektorem przemysłu jest tu branża IT, a miasto plasuje się wysoko w rankingach innowacyjności. Na  atrakcyjność Gliwic wpływa przede wszystkim położenie miasta (na jego terenie krzyżują się autostrady A1 i A4, znajduje się tu lotnisko oraz ważny port śródlądowy), innowacyjność oraz rozbudowana infrastruktura techniczna. Podstrefa Gliwicka jest częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w 2023 roku po raz siódmy zajęła najwyższą pozycję w rankingu europejskich specjalnych stref ekonomicznych Financial Times - fDi Intelligence „Global Free Zones of the Year 2023”.

Gliwice cieszą się sporą popularnością wśród nabywców nieruchomości, dzięki czemu lokalny rynek nieruchomości działa prężnie, a ceny domów i mieszkań są stosunkowo wysokie. Dlatego też, jeżeli poszukujemy domu w tej części Śląska, warto jest bliżej przyjrzeć się sąsiadującym z Gliwicami miejscowościom, gdzie ceny domów są nieco niższe niż w samym mieście.

Ruda Śląska

Położona w odległości 16 km od Gliwic Ruda Śląska jest ważnym węzłem komunikacyjnym - przez miasto przebiega autostrada A4, a Drogowa Trasa Średnicowa umożliwia szybki dostęp do wschodniej części województwa śląskiego. Charakterystyczne dla Rudy Śląskiej jest współistnienie tradycyjnej śląskiej zabudowy i nowoczesnych osiedli. Miasto jest jednym z najbardziej zielonych w regionie.

Pyskowice

Oddalone od Gliwic o 16 minut drogi (12 km), położone nad rzeką Dramą, Pyskowice stanowią ciekawą alternatywę dla nabywców poszukujących domu pod Gliwicami. Są jednym z najstarszych miast Górnego Śląska. Położone na obrzeżu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego cieszą się popularnością wśród nabywców nieruchomości przede wszystkim ze względu na rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, umożliwiającą szybki dojazd do większych miast w ramach aglomeracji śląskiej, oraz liczne tereny zielone i rekreacyjne. 

Knurów

Położone 9 kilometrów od Gliwic Knurów jest dynamicznie rozwijającym się miastem, cenionym za bogatą ofertę edukacyjną (liczne placówki oświatowe), nowoczesną bazę sportowo-rekreacyjną oraz rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną. Bliskość autostrad A1 i A4 oraz łatwy dojazd do pobliskich większych miast, w tym do Gliwic i Katowic, jest kolejnym atutem tej lokalizacji.

Dom pod Gliwicami - deweloper

Zakup domu pod Gliwicami od dewelopera będzie najlepszym wyborem jeżeli zależy nam na kupnie nowej nieruchomości, bardziej dostosowanej do naszych potrzeb, niż ma to zazwyczaj miejsce w przypadku domów oferowanych na rynku wtórnym. Możemy wybierać spośród domów sprzedawanych w standardzie deweloperskim, do wykończenia we własnym zakresie, bądź też w opcji ‚pod klucz’, a więc wykończonych przez dewelopera w standardzie przez nas wskazanym. Warto tu zaznaczyć, że obecnie w okolicach Gliwic realizowane są przede wszystkim mniejsze inwestycje.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Kupując dom od dewelopera pamiętać należy przede wszystkim o dokładnym sprawdzeniu jego doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji deweloperskich oraz jakości dotychczas zrealizowanych projektów. Ważne jest też zapoznanie się z umową jeszcze przed jej podpisaniem i jej weryfikacja pod kątem potencjalnie niekorzystnych dla kupującego zapisów.

 Inwestycja w Nieborowicach

W ramach realizowanej w Nieborowicach inwestycji powstają dwulokalowe domy w zabudowie bliźniaczej, położone blisko Gliwic, Rybnika i Knurowa oraz autostrad A4 i A1. Dużym atutem lokalizacji jest  bliskość lasu, liczne ścieżki rowerowe oraz infrastruktura usługowa. W ramach inwestycji deweloper sprzedaje  między innymi dom o powierzchni 121 m kw. wraz z garażem i pomieszczeniem gospodarczym. Na powierzchnię domu  składa się salon z aneksem kuchennym, sypialnia z garderobą, dwa oddzielne pokoje, łazienka  i WC. Nieruchomość oferowana jest w cenie 680 000 zł (5 620 zł/mkw).

Osiedle Pyskowice 3

Osiedle Pyskowice to inwestycja powstająca na terenie Pyskowic, realizowana w pobliżu licznych terenów rekreacyjnych. W ramach osiedla deweloper zapewnia zagospodarowane części wspólne i pełną infrastrukturę – drogę, media oraz światłowód. Osiedle jest dobrze skomunikowane, a w niedużej odległości od niego (1,5 km) znajdują się sklepy, restauracje, szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia, skatepark, boiska i place zabaw. Domy przekazywane są nabywcom w standardzie deweloperskim podwyższonym, z wykonanymi instalacjami, tynkami i wylewkami. W cenie 589 000 zł nabyć można dom o powierzchni 97,78 m kw. (6 024 zł/m kw).

Osiedle Zielony Zakątek

Osiedle Zielony Zakątek w Orzeszu-Jaśkowicach, miejscowości położonej pół godziny drogi od Gliwic, to inwestycja, na którą składa się dziesięć domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, spośród których każdy posiada 4 lub 5 pokoi oraz 2 łazienki i WC (jedna łazienka usytuowana przy sypialni głównej), kuchnię połączoną z salonem, kotłownię, pralnię oraz garaż. Domy sprzedawane są z miejscem parkingowym oraz ogrodem wraz z tarasem. Do sprzedaży oferowany jest dom o powierzchni 141,8 m.kw. w cenie  467 240 zł (3 295 zł/mkw).

Domy pod Gliwicami - rynek wtórny

Zakup domu pod Gliwicami na rynku wtórnym może być dobrym rozwiązaniem jeżeli zależy nam na możliwości dość szybkiego zamieszkania w nim. Warto jedynie pamiętać o tym, że niższa cena nieruchomości może oznaczać, że jest ona obciążona wadami, na przykład prawnymi, bądź że sprzedawana jest w stanie do remontu, czasem kapitalnego. Dlatego tak duże znaczenie ma szczegółowe sprawdzenie domu, który planujemy kupić, zarówno pod względem prawnym (w oparciu przede wszystkim o prowadzoną dla nieruchomości księgę wieczystą), jak i pod względem technicznym przed finalizacją transakcji.

Ceny domów pod Gliwicami sprzedawanych na rynku wtórnym są  zróżnicowane i zależą przede wszystkim od standardu oferowanych budynków oraz ich lokalizacji. 

W cenie 469 000 zł nabyć można dom do częściowego remontu o powierzchni 123 m kw., znajdujący się w Zabrzu, w odległości 3 km od centrum miasta i 11 km od Gliwic. Dom jest w stanie dobrym, do remontu kwalifikują się podłogi, instalacja elektryczna oraz tynki.

W nieco wyższej cenie i lepszym standardzie kupić możemy dom w zabudowie szeregowej, znajdujący się w Łaziskach Górnych, 26 kilometrów od Gliwic. Dom z 2012 roku o powierzchni 123 m kw., składający się z trzech kondygnacji, oferowany jest w cenie 679 000 zł (5 389 zł/mkw) i jest gotowy do zamieszkania w nim od zaraz.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
 • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy
Duża dyspozycyjność

Z kolei jeżeli interesuje nas nieruchomość w wysokim standardzie, ciekawa może okazać się oferta dotycząca 6-pokojowego domu w Rybniku (26 kilometrów od Gliwic). Dom o powierzchni 290 m kw. sprzedawany jest w cenie 1 149 000 zł (3 244 zł/mkw). Budynek z 2005 roku jest w pełni wyposażony, ogrodzony i zagospodarowany.

Tabela: Koszty przykładowych nieruchomości na rynku wtórnym w 2024 roku

Miejscowość i ulica
Metraż (m kw.)
Cena brutto (zł)
Kozłów
100660 000
Pyskowice
260708 000
Kozłów
9185 000
Pilchowice
146510 000
Żernica
176365 000
Trachy
62157 000
Knurów
178300 000
Kleszczów
147355 000
Świętoszowice
162560 000
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić nieruchomość na rynku wtórnym.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka