Stan deweloperski jest pojęciem bardzo umownym, ponieważ nie istnieje definicja, która konkretnie definiuje to pojęcie. Elementy, które wchodzą w stan deweloperski, są ustalane bezpośrednio przez deweloperów i mogą się różnić od siebie. Przyjęło się jednak, że w tym stanie deweloperskim będą m.in. zamontowane okna, dach, powstaną ściany. Natomiast jeśli chodzi o detale, to ciężko jednoznacznie określić, co może być zrobione. Jedni deweloperzy zadbają o tynki, parapety, a inni nie, gdyż oferują inny standard. Nie wiemy również, czy będą zamontowane punkty elektryczne, a właściwe to oprawy elektryczne, gdyż instalacje elektryczne w większości przypadków są porozkładane na budowie w sposób kompleksowy. Pod znakiem zapytania również będzie stało np. zorganizowane przyłącza kanalizacji i wody.
Ludzie, zastanawiając się, czy zdecydować się na stan deweloperski domu, czy stan „pod klucz”, często decydują się na stan deweloperski, ponieważ jest on tańszy, a różnica między nimi może wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tys. zł. Ludzie obawiają się również, że ten stan „pod klucz” może nie odpowiadać ich estetyce, dlatego wolą mieć tylko podstawę do wykończenia domu/mieszkania po swojemu.
Pamiętajmy o tym, aby przed zdecydowaniem się na konkretnego dewelopera, zwrócić uwagę na to, jak standard został zdefiniowany w prospekcie informacyjnym, który jest dołączony do umowy deweloperskiej. Na odstawie tego, będziemy mogli wymagać konkretnych elementów w trakcie odbioru mieszkania.
Deweloperzy realizują coraz mniej elementów w zakresie standardu deweloperskiego, co przekłada się na koszt wykończenia takiego lokalu. Ludzie docierają do takich ogłoszeń przez atrakcyjną cenę, po czym okazuje się, ze ta cena była niska, ponieważ deweloper np. nie wykonał tynków na suficie, nie rozprowadził instalacji wodno-kanalizacyjnej, nie zadbał o oprawę oświetleniową, albo nie zapewnił jakiegoś źródła ogrzewania. Później okazuje się po dodaniu tych wszystkich elementów, które u innego dewelopera mogłyby być wliczone w cenę standardu, że i tak będziemy musieli ponieść te koszty. Klienci są później rozczarowani, że inwestycja jednak nie była tak atrakcyjna, jak mogło się wydawać na początku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!