Firma remontowa nie chce wystawić faktury

słuchawka telefonu
strzałka

Chcesz sprawdzić poprawność prac wykonanych przez ekipę remontową lub chcesz pomocy w podpisaniu bezpiecznej umowy z ekipą?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Remont mieszkania bez faktury | 797 014 014

Chcesz dowiedzieć się, czy istnieje obowiązek wystawienia faktur przez wykonawców prac remontowych? W poniższym artykule wyjaśniamy, co możemy zrobić, gdy firma remontowa nie chce wystawić faktury oraz, czy wykonawca może odmówić wystawienia faktury. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Kupując mieszkanie czy dom, musimy liczyć się z ogromnym wydatkiem. Niejednokrotnie inwestujemy w to pieniądze, które odkładaliśmy latami. Tymczasem kolejny wydatek czeka nas w momencie, kiedy będziemy chcieli go wykończyć bądź wyremontować. Dlatego też, zanim podejmiemy decyzję o remoncie, bądź wykończeniu, warto skorzystać z usług firm, które działają w sposób legalny.

Zlecenie przeprowadzenia remontu

Na początku należałoby zaznaczyć, że w ustawodawstwie polskim nie istnieje odrębne pojęcie umowy o remont. Wobec tego powierzenie prac remontowych następuje na podstawie umowy o roboty budowlane. Zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, za roboty budowlane należy uznać nie tylko budowę, ale także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Z kolei zgodnie z art. 658 Kodeksu Cywilnego do remontu należy stosować przepisy umowy o roboty budowlane. Przepisy te kreują nam obraz, iż wykonanie remontu jest więc też  robotami budowlanymi, a powierzenie prac remontowych następuje na podstawie umowy o roboty budowlane. Co z kolei wyszczególnia nam definicję pojęcia „remont”. Wskazana wyżej ustawa określa nam, iż za remont uznaje się wykonywanie w aktualnym obiekcie budowlanym robót, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego z możliwością stosowania wyrobów innych niż te, które do tej pory były wykorzystywane.

Niezachowanie formy pisemnej

Umowa o roboty budowlane uregulowana została w art. 647 kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Przekładając przepis ten na formę prac remontowych, należy rozumieć, iż wykonawca zobowiązuje się do wykonania remontu w określonym czasie oraz zgodnie z przedstawionym przez inwestora projektem i zasadami wiedzy technicznej, a także przepisami Prawa budowlanego. Warto też podkreślić, iż stronami umowy o roboty budowlane są:

  1. Inwestor - osoba, dla której wykonywany jest remont
  2. Wykonawca robót - osoba fizyczna lub firma.

Z kolei zgodnie z art. 648 kodeksu cywilnego umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem. Nie oznacza to jednak, że niedochowanie formy pisemnej powoduje nieważność umowy. Nic bardziej mylnego umowa ta jest nadal wiążąca dla stron. Głównym mankamentem umowy o roboty budowlane w formie ustnej jest to, iż w ewentualnym sporze nie jest dopuszczalny dowód z zeznań świadków ani także dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności - stanowi o tym art.  74 § 1 Kodeksu cywilnego.

Należy przy tym również pamiętać, że za wykonanie prac remontowych należy się wykonawcy umówione wynagrodzenie. W przypadku, gdy inwestor nie będzie chciał dobrowolnie zapłacić, należy wystosować pisemne wezwanie do zapłaty z wyznaczeniem np. 7-dniowego terminu do uiszczenia należności. Jeśli wezwanie to okaże się bezskuteczne, wówczas konieczne będzie skierowanie do sądu pozwu o zapłatę.

Powierzenie prac remontowych następuje na podstawie umowy o roboty budowlane.

Czy wykonawca może odmówić wystawienia faktury?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Warto podkreślić, że do głównych obowiązków kontrahenta należy wystawienie odpowiedniego pokwitowania (rachunku). Art. 462 kodeksy cywilnego przewiduje, iż „dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania. Ponadto, dłużnik może żądać również pokwitowania w szczególnej formie jeśli ma w tym interes. Dlatego też nie powinno dochodzić do takich sytuacji, w których wykonawca nie chce wystawić faktury. Obowiązek wystawienia faktury reguluje art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stanowiąc, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Reasumując, wykonawca za wykonaną usługę winien wystawić inwestorowi fakturę niezależnie od tego czy inwestor sobie tego życzy, czy też nie. Ma to na celu zarówno ochronę inwestora jak i wykonawcy.

Czy istnieje obowiązek faktur na rzecz osób fizycznych ?

Co do zasady zgodnie z art. art. 106 ust. 4 ustawy o podatku VAT, nie ma obowiązku wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, jednakże należy przy tym zaznaczyć, iż na żądanie tych osób, podatnik VAT ma obowiązek wystawić fakturę. Ustawa jednak nie precyzuje terminu, w którym należy zgłosić żądanie wystawienia faktury VAT. Zupełnie inaczej odnosi się to do rachunków. Kwestia ta została określona w Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 87 § 1 Ordynacji, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży, lub wykonanie usługi. Podatnicy, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru.

Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania. Z kolei zgodnie art. 87 § 4 Ordynacji podatkowej, podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Podsumowując, inwestor ma prawo zażądać faktury w ciągu 3 miesięcy od wykonania usługi. Jeżeli zostanie to dokonane w późniejszym terminie wykonawca nie musi wystawiać faktury - może to uczynić,  lecz nie ma jednak takiego obowiązku.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu ekipy remontowej lub firmy wykończeniowej?

Zamów fachową pomoc w sprawdzeniu ekipy z Pewny Lokal!

  • Każdy remont zawiera niedoróbki. Sprawdzamy lokale z normami oraz z projektem wykończenia.
  • Naprawa usterek po ekipie w standardowym lokalu kosztuje średnio 10 000 zł — zmuszamy ekipy do poprawienia po sobie.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Sprawdzamy lokale także w razie braku projektu i umowy z ekipą.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Jedną z popularniejszych usług, które wykonujemy jest audyt prac ekipy remontowej. Dowiedz się więcej o naszych usługach lub zobacz przykładowy raport ze sprawdzenia prac ekipy remontowej/firmy wykończeniowej.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania deweloperskiego?

Sprawdź rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1754 opinii.

Chcesz sprawdzić poprawność prac wykonanych przez ekipę remontową lub chcesz pomocy w podpisaniu bezpiecznej umowy z ekipą?

Sprawdź ekipę z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Pomoc prawna

Pomoc prawna

Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić lub odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: sprawdzenie prac wykończeniowych

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny? Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.

Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka