Sprawdzenie zupełnej treści księgi wieczystej - historia księgi wieczystej

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Historia księgi wieczystej - analiza KW

W poniższym artykule wyjaśniamy, w jakim miejscu możemy sprawdzić historię księgi wieczystej.

Księga wieczysta jest jednym z ważniejszych dokumentów, z którym mamy do czynienia podczas kupna nieruchomości, gdyż pozwala nam na zapoznanie się ze stanem prawnym konkretnego mieszkania, domu, działki. Księga wieczysta podzielona jest na różne części i przeglądając jej wersję elektroniczną, możemy zauważyć, że znajdziemy tam zarówno treść samej księgi, jak i historię jej wpisów. Wykonując audyt księgi, powinniśmy sprawdzić jedno i drugie, ale również połączyć to z analizą księgi gruntu i budynku oraz przyjrzeć się relacjom między poszczególnymi polami w KW. Samodzielna analiza nie jest łatwym zadaniem, dlatego prawnicy Pewnego Lokalu przychodzą z pomocą i wykonają analizę KW za Ciebie.

W poniższym artykule podpowiadamy, jak odczytać historię wpisów w księdze wieczystej.

Wypis z księgi wieczystej

Z treścią księgi wieczystej można zapoznać się zarówno w sposób tradycyjny, w wydziale wieczystoksięgowym właściwego dla położenia nieruchomości Sądu Rejonowego, jak i w formie elektronicznej. Ten pierwszy sposób wymaga osobistego stawienia się w sądzie w celu złożenia wniosku o odpis z księgi (bądź przesłania wniosku drogą pocztową), za który zapłacimy 30 zł w przypadku odpisu zwykłego i 60 zł w przypadku odpisu zupełnego. Alternatywnym, i znacznie prostszym sposobem, jest sprawdzenie księgi wieczystej w formie elektronicznej na stronie ekw.ms.gov.pl, gdzie bezpłatnie zapoznamy się z treścią interesującej nas księgi.

W tym celu konieczna jest znajomość jej numeru, o którego podanie najlepiej jest zwrócić się do sprzedającego. Kompletny numer księgi składa się z  kodu wydziału Sądu Rejonowego, prowadzącego daną księgę, ośmiocyfrowego numeru księgi nadawanego zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie oraz z cyfry kontrolnej. Jeżeli nie mamy możliwości uzyskania go od zbywcy, możemy skorzystać z innych sposobów zdobycia interesującego nas numeru.

Ministerstwo sprawiedliwości księgi wieczyste

Księgę wieczystą nieruchomości możemy sprawdzić online, wpisując w wyszukiwarkę: ekw.ms.gov.pl. Na stronie głównej zobaczymy kilka podstron związanych z KW, nas jednak interesuje „Przeglądanie księgi wieczystej”.

 Kliknięcie – przeglądanie księgi wieczystej - na stronie ekw.ms.gov.pl, przeniesie Cię na podstronę, na której będzie można wpisać numer KW.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Kiedy klikniemy przeglądanie KW, pojawi się informacja o możliwości znalezienia księgi wieczystej po numerze, który musimy posiadać. Numer księgi zbudowany jest z 13 znaków – cztery pierwsze oznaczają kod wydziału Sądu Rejonowego prowadzącego daną księgę, kolejne osiem, to numer księgi nadawany w danym sądzie i ostatnia cyfra jest liczbą losową.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Księgi są dokumentami jawnymi, ale dostęp do nich możemy uzyskać tylko dzięki numerowi. Numer ten znajduje się na zawiadomieniu z Sądu o założeniu księgi wieczystej, akcie notarialnym lub możemy go odnaleźć w wydziale geodezji Urzędu Miasta, lub Gminy, w której położona jest dana nieruchomość.

Po wpisaniu numeru możesz kliknąć „Wyszukaj księgę” i przejść do księgi, która Cię interesuje.

Wpisanie numeru KW na stronie ekw.ms.gov.pl, umożliwi odnalezienie poszukiwanej przez Ciebie KW.

Po lewej stronie pojawiają się informacje, które pozwalają zidentyfikować księgę wieczystą, ale nie stanowią jeszcze jej treści. Znajdziemy tam numer księgi wieczystej, typ księgi, oznaczenie wydziału prowadzącego księgę, datę zapisania i zamknięcia księgi, położenie oraz właściciela. Poniżej strony, możemy wybrać, czy chcemy przejrzeć treść aktualną księgi wieczystej, czy zupełną treść, czyli historię zmian. Nas będzie interesowała treść zupełna.

Przeglądanie zupełnej treści KW jest równoznaczne ze sprawdzeniem historii zmian w księdze wieczystej.

Jak czytać księgę wieczystą?

Po kliknięciu „przeglądanie zupełnej treści kw” zostaniesz przeniesiony/a już bezpośrednio do treści danej księgi wieczystej i będziesz mógł/ogła wybrać dział, który Cię interesuje, w którym chcesz przejrzeć zachodzące zmiany.
Każdy z 4 działów zawiera inne informacje. W pierwszym dziale przeczytasz o samej nieruchomości, jej położeniu, powierzchni, przeznaczeniu, a także wpisach praw związanych z jej własnością. Z pierwszego działu dowiesz się również o ewentualnej służebności gruntowej, prawie przechodu przez sąsiednią nieruchomość, udziale lokalu w nieruchomości wspólnej, ale także, czy do nieruchomości należą jakieś przynależności.

Dział drugi, to informacje o właścicielu nieruchomości i jego danych tj. imię, nazwisko, pesel, rodzaj własności. Na dole rozdziału znajdziemy również informacje o zdarzeniach cywilno-prawnych, które mogą świadczyć o przeniesieniu własności, dziedziczeniu nieruchomości, czy sposobie w jaki właściciel wszedł w posiadanie nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

  • Analiza księgi to nie tylko księga lokalu, ale także gruntu. Weryfikujemy też nieruchomości bez ksiąg.
  • Nie wystarczy sprawdzenie samej księgi, ale także jej historii oraz informacji w innych rejestrach.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące mieszkań, domów i ksiąg wieczystych.

Gwarancja wyłapania niebezpieczeństw prawnych.
Doświadczeni adwokaci.
Pomoc prawna nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

W trzecim dziale przeczytasz o roszczeniach, ograniczonych prawach rzeczowych, ograniczeniach w rozporządzaniu. Znajdują się tu wszelkiego rodzaju służebności, najem, wzmianki o postępowaniu egzekucyjnym, zakazy zbywania itp. Ten dział powinien być nieodłącznym elementem, który należy sprawdzić, jako przyszły nabywca nieruchomości. Każdy wpis w trzecim rozdziale może świadczyć o ograniczonym sposobie korzystania z nieruchomości przez właściciela.  

W ostatnim już dziale czwartym przeczytamy o obciążeniach nieruchomości hipoteką, która często związana jest kredytem bankowym, dlatego też możemy znaleźć informacje o dacie zaciągnięcia kredytu, z jakim bankiem i o wielkości zadłużenia. Istotne, dla osoby planującej kupno nieruchomości, która w księdze wieczystej posiada hipotekę, jest to, że hipoteka dotyczy nieruchomości, a nie dłużnika. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy naszej transakcji, to możemy spodziewać się przejścia obciążenia już na NASZĄ nieruchomość.

Po wejściu w księgę wieczystą, możesz wybrać dział od I do IV, który Cię interesuje.

Jak sprawdzić historię księgi wieczystej?

W jaki sposób odczytywać informacje zawarte w treści zupełnej księdze wieczystej? Przykładowo, klikając dział II, wiemy już, że znajdziemy tam informacje o własności nieruchomości i wydarzeniach nanoszących zmiany w księdze wieczystej dotyczących m.in. zmiany właściciela. Jeżeli w kolumnie oznaczonej jako „podstawa wykreślenia” znajdziemy jeden numer, który np. na poniższym zdjęciu jest liczbą 6, to oznacza, że tylko przy pomocy jednego wydarzenia naniesiono zmiany w księdze wieczystej. W treści pola, po prawej stronie od kolumny z liczbami znajdziemy oznaczone szarym kolorem, informacje o osobach fizycznych, których dane zostały wykreślone z księgi wieczystej. W przypadku poniższego zdjęcia są to dane poprzednich właścicieli nieruchomości.
Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w KW zaszły zmiany, to musimy przyjrzeć się kolumnie wykreśleń oraz treści pola oznaczonej kolorem szarym.

Kiedy przejdziemy na stronie nieco niżej, to zobaczymy, że w rubryce oznaczonej tym samym numerem, jaki pojawił się w kolumnie wykreśleń, są zawarte informacje o wydarzeniu, które spowodowało naniesienie zmian w księdze wieczystej i w naszym przypadku przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę. Białym kolorem oznaczone zostaje wówczas wydarzenie, które spowodowało zmiany (przykładowo umowa sprzedaży) wraz z przedstawionymi ważniejszymi informacjami o nim (np. o akcie notarialnym i nowym właścicielu nieruchomości).

Zmiany naniesione w KW oznaczone są kolorem białym.

Co istotne, oznaczenia kolorystyczne i sposoby numerowania zmian w księdze wieczystej są takie same dla wszystkich rozdziałów. 

Przeglądanie księgi wieczystej

W księdze wieczystej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości, dla której jest ona prowadzona, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z jej treścią przed podjęciem decyzji o kupnie danego domu, mieszkania lub gruntu.

Księgi wieczyste są publicznym rejestrem, dlatego też każdy może zapoznać się z ich treścią. Zrobić to można bezpłatnie, za pośrednictwem systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, udostępnionego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Poprzez stronę można również uzyskać odpis zwykły lub zupełny (zawierający dane historyczne) z księgi lub wyciąg, obejmujący wpisy jednego ze wskazanych przez wnioskodawcę działów księgi. W tym przypadku zapłacimy odpowiednio za odpis zwykły księgi wieczystej – 20 zł, za odpis zupełny księgi wieczystej – 50 zł, a za wyciąg z jednego działu księgi wieczystej - 5 zł.

W celu zapoznania się z treścią księgi w sposób tradycyjny niezbędne będzie złożenie wniosku o wydanie dokumentu z księgi wieczystej, co zrobić można bezpośrednio w wydziale wieczystoksięgowym właściwego dla położenia nieruchomości Sądu Rejonowego, w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych bądź przesłać wniosek pocztą. W tym przypadku za odpis zwykły księgi wieczystej  zapłacimy 30 zł, za odpis zupełny – 60 zł, a za wyciąg z jednego działu księgi wieczystej – 15 zł.

We wniosku o wydanie dokumentu należy wskazać numer księgi wieczystej, której wniosek dotyczy. O jego podanie najlepiej jest poprosić dotychczasowego właściciela nieruchomości.

Podsumowując, sprawdzenie historii księgi wieczystej,to dopiero początek analizy sytuacji prawnej nieruchomości. Niestety wykonanie samodzielnej analizy dla osoby, która nie jest zaznajomiona z prawem, czy też widzi pierwszy raz na oczy księgę wieczystą, będzie nie lada wyzwaniem. Skorzystanie z pomocy prawnika, może być w tym przypadku nieocenione, aby mieć pewność, że nieruchomość, którą planujesz kupić, jest dla Ciebie prawnie bezpieczna. Prawnicy z Pewnego Lokalu, którzy analizują setki ksiąg wieczystych, są wyczuleni na wszelkie zapisy, które mogą negatywnie wpłynąć na sytuację klienta. Pewny Lokal sporządza z każdej analizy raport, który w czytelny sposób przedstawia klientowi stan prawny nieruchomości i ratuje przed późniejszymi problemami.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów usługę
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak można sprawdzić księgę wieczystą.

Sprawdź jedną z naszych lekcji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Poznaj wszystkie tajniki ksiąg wieczystych.

Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3407 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów usługę

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Kolejny film z cyklu o księgach wieczystych.

Dowiedz się jeszcze więcej!

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka