Postawiłeś swój wymarzony dom. Teraz przyszedł czas na wybudowanie garażu na samochód, rower czy narzędzia, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Czy możesz na swojej działce postawić garaż bez pozwolenia, a jeśli tak to jaki? Czy coś Ci grozi za niedopełnienie formalności związanych z garażem? Z jakimi przepisami budowlanymi musisz się zapoznać, aby móc postawić garaż? Jeśli chciałbyś uzyskać odpowiedzi na te pytania, to zapraszam Cię do lektury dzisiejszego artykułu.
Zgodnie z prawem budowlanym na swojej działce możesz bez pozwolenia, a jedynie dokonując zgłoszenia, postawić garaż o powierzchni zabudowy, nieprzekraczającej 35 m kw. Jeśli w Twojej rodzinie jest kilku kierowców a tym samym kilka samochodów, to musisz pamiętać o jednym zastrzeżeniu. Łączna liczba tych obiektów, nie może przekraczać 2 na każde 500 m kw powierzchni działki.
Bez pozwolenia możesz także postawić garaż tymczasowy, niezwiązany trwale z gruntem np. blaszany. Może on stać przez okres do 180 dni od dnia zgłoszonej budowy tego obiektu. Po tym czasie musisz go przenieść na miejsce docelowe lub rozebrać.
Możliwość budowy garażu bez pozwolenia, a tylko na zgłoszenie nie zwalnia Cię z konieczności sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i budowy zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi. Jeśli urząd miasta lub gminy nie uchwalił takiego planu, to musisz wystąpić o wydanie Ci warunków zabudowy.
Twój garaż musi stosować się do wytycznych w nim związanych. Musisz także pamiętać, o odpowiedniej odległości budowli od granicy działki. W przypadku ściany z oknami lub drzwiami musi to być minimum 4 m. Natomiast ściana bez żadnych otworów musi być oddalona od granicy działki co najmniej o 3 m.
Garaż musi być zgodny także z warunkami technicznymi określonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, a więc:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Postawienie garażu bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, lub rozpoczęcie prac mimo sprzeciwu inspektoratu jest uznawane za samowolkę budowlaną. Najczęściej wykrywa się ja na skutek sąsiedzkiego donosu. Wtedy na miejsce budowli przyjeżdża inspektor budowlany i dokonuje oceny sytuacji.
Jeśli doszło do samowoli, inspektor może nakazać Ci wstrzymanie prac lub nawet rozbiórkę garażu. Od momentu otrzymania decyzji o wstrzymaniu budowy, przez 30 dni, masz możliwość złożenia wniosku o legalizacje budowy i wniesienie opłaty legalizacyjnej. Jeśli inspektor nakazał Ci rozbiórkę, a Ty opóźnisz jej wykonanie, może nałożyć na Ciebie grzywnę. Grzywna może zostać nałożona wielokrotnie, lecz za każdym razem jej wysokość wzrasta 5 lub nawet 10-krotnie.
Po nowelizacji prawa w 2020 r. nie przewiduje się już kary pozbawienia wolności za samowolę budowlaną.
Aby uniknąć kary za samowolę budowlaną, możesz także próbować udowodnić, że nie miałeś wiedzy na temat przepisów. Jest to jednak bardzo trudne. Łatwiej jest wnieść o umorzenie sprawy ze względu na niską szkodliwość czynu.
Zgłoszenie budowy należy dokonać w odpowiednim inspektoracie nadzoru budowlanego. Najpóźniej 3 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem prac. Urząd ma 21 dni, aby wydać decyzję odmowną. Brak odpowiedzi ze strony urzędu jest milczącą akceptacją i po tym czasie możesz rozpocząć prace.
Zgłaszając chęć budowy garażu, musisz we wniosku zawrzeć rodzaj prac, jakie zamierzasz wykonać, ich zakres, adres oraz termin rozpoczęcia budowy. Do zgłoszenia musisz dołączyć także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz szkice sytuacyjne.
Ustawodawca nie wyszczególnia w przepisach rodzaju materiałów, z których może być wybudowany garaż bez pozwolenia, a jedynie na zgłoszenie. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić, jest jego wielkość nieprzekraczająca 35 m kw zabudowy oraz stanowienie odrębnej budowli (nie może być dobudowany do domu).
Oznacza to, że masz dowolność w kwestii wyboru materiałów i możesz postawić garaż murowany, wizualnie dopasowany do domu.
Pozwolenie musisz uzyskać w sytuacji, kiedy zamierzasz postawić garaż o wielkości powyżej 35 m kw (np. kilku stanowiskowy).
Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu działki, to warto, abyś sprawdził jej przeznaczenie i ograniczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu będziesz miał pewność, że po zakupie nie zostaniesz z działką, na której nie możesz nic postawić, bo przepisy na to nie pozwalają. Sprawdzając MPZP, dowiesz się także, czy działka nie ma wpisanych ograniczeń linii zabudowy np. ze względu na bliskość linii energetycznych. Takie linie, mogą ograniczyć Twoją decyzyjność w kwestii wyboru projektu domu. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii, zapraszam Cię do kontaktu ze specjalistami Pewnego Lokalu. Dzięki ich doświadczeniu w sprawach formalnych zyskasz spokój i unikniesz problematycznej inwestycji.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!