Kupno domu z rynku wtórnego to proces składający się z wielu decyzji.
Kupno domu niesie konieczność weryfikacji zarówno aspektów prawnych, jak i technicznych. Często wymaga też organizacji środków finansowych, np. poprzez uzyskanie kredytu hipotecznego. Całość procesu rozpoczyna osobista przyczyna o zakupie, lecz dalsze etapy nabycia nieruchomości są zbliżone. W niniejszym poradniku dowiesz się w kilku krokach, jak wygląda droga do realizacji marzeń o swoich czterech kątach oraz na co warto zwrócić uwagę. Tym samym będziesz mógł/a optymalnie rozplanować całość i zrozumieć istotę poszczególnych etapów.
Na wstępie należy uświadomić sobie, że zakup domu to transakcja, który wymaga czasu, weryfikacji dostępnych danych, sprawdzenia wielu zmiennych i dokonania rozsądnych decyzji. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki w drodze nabycia domu z drugiej ręki:
Jeśli na pierwszy rzut oka wszystko nam w danym domu odpowiada, to czas przyjrzeć się mu bliżej. W tym celu należy dokonać fachowej inspekcji domu w asyście fachowca. Nasza firma Pewny Lokal ma wieloletnie doświadczenie w ocenie stanu technicznego nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego. Weryfikujemy elewacje, instalacje oraz stan wyposażenia, ścian, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Szczegółowy audyt domu pozwala uniknąć ryzyka dodatkowych kosztów w trakcie remontu bądź nawet i dokonania nietrafionego zakupu. Sporządzony w trakcie oględzin raport można użyć także w trakcie negocjacji ceny domu. Fachowa ocena techniczna to gwarant bezpiecznej decyzji dokonanej na podstawie stanu faktycznego budynku.
Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste, jak mogłoby się to wydawać. Istnieje co najmniej kilka sposobów kupna domu w Polsce.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z punktu widzenia obcokrajowców lub Polaków mieszkających za granicą, najlepszym rozwiązaniem może okazać się kupno domu przez pośrednika.
Rozwiązanie to jest bardzo wygodne dla osób, które nie znają języka, czy też nie mieszkają na stałe w Polsce. Pośrednik w ramach spisanej umowy wyszukuje różne oferty, na przykład na portalach sprzedażowy, czy też przedstawia kupującemu oferty domów znajdujące się w jego bazie sprzedających. Zna on również lokalny rynek, dzięki czemu bez większego problemu może on znaleźć odpowiadającą Państwu ofertę. Innym plusem skorzystania z oferty pośrednika, jest to, że osobiście sprawdza on dom zarówno pod kątem prawnym, jak i wizualnym.
Na Państwa zlecenie, pośrednik może również zlecić przeprowadzenie odbioru technicznego. Odbiór ten mogą dla Państwa wykonać nasi specjaliści z firmy Pewny Lokal. Ponadto dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu, może on pomóc Państwu w uzyskaniu lepszej ceny, poprzez umiejętne negocjacje ze sprzedającym. Jeżeli zaś chodzi o koszty tego typu usługi, to zazwyczaj jest to albo z góry określona suma, lub też prowizja, na przykład w wysokości 2% kwoty zakupu domu. Aby nie musieć przyjeżdżać do Polski, możemy upoważnić pośrednika nieruchomości (lub też zaufaną nam osobę) do podpisania dokumentów sprzedażowych w Państwa imieniu.
W tym celu muszą Państwo udać się do notariusza w kraju, w którym mieszkacie, w celu sporządzenia upoważnienia. Upoważnienie to powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego lub jeżeli dane Państwo nie posiada go swoim systemie prawnym, wówczas upoważnienie spisuje się w formie zgodnej z przepisami danego kraju.
Pełnomocnictwo to musi zawierać pełne informacje na temat zakresu upoważnienia pełnomocnika. Następnie zgodnie z obowiązującymi przepisami międzynarodowymi, należy uzyskać klauzulę apostille. Klauzulę tą można uzyskać w ministerstwie spraw zagranicznych, dostarczając oryginał upoważnienia.
Sytuacja natomiast komplikuje się, gdy mieszkają Państwo w kraju, który nie podpisał konwencji haskiej z dnia 5 października 1961 roku. Wówczas należy przeprowadzić najpierw legalizację upoważnienia w ministerstwie spraw zagranicznych. Gdy już to zrobimy, powinniśmy udać się do właściwej placówki dyplomatycznej, aby uzyskać klauzulę o zgodności dokumentu z prawem miejsca jego wystawienia. Ostatnim etapem jest przetłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Może tego dokonać Państwa pełnomocnik. Dopiero wówczas, gdy dokumenty będą przetłumaczone, może on w Państwa imieniu podpisać umowę kupna-sprzedaży domu.
Kupno domu to przede wszystkim formalności, które obejmują więcej niż samo podpisanie umowy czy uzyskanie kredytu. Kupując dom, należy przeprowadzić skrupulatny audyt prawny nieruchomości, który oszczędzi zbędnych problemów prawnych. Przede wszystkim najważniejsze jest sprawdzenie księgi wieczystej pod kątem służebności, obciążeń, a przede wszystkim samego opisu nieruchomości i aktualnego właściciela. Następnie dopiero trzeba przeanalizować draft umowy. Do profesjonalnej weryfikacji poszczególnych aspektów można skorzystać z pomocy sprawdzonych prawników. Z naszą firmą będziesz miał pewność, że żadne zapisy nie działają na Twoją niekorzyść i nie sprawią Ci w przyszłości kłopotów. Zapraszamy do kontaktu!
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!