Zarezerwuj

Ocena techniczna budynku mieszkalnego - ekspertyza

Przeprowadzenie oceny technicznej budynku może być wskazane przed zakupem nieruchomości w celu zweryfikowania istnienia ewentualnych nieprawidłowości. Czym różni się ocena (lub inaczej opinia) techniczna od ekspertyzy i kiedy ją zlecić?
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

inżynier pewnego lokalu
strzałka kontaktu pewny lokal

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.


Przeprowadzenie oceny technicznej budynku może być wskazane przed zakupem nieruchomości w celu zweryfikowania istnienia ewentualnych nieprawidłowości. Przeprowadza ją certyfikowany ekspert i może być dokumentem prawnie potwierdzającym stan budynku. Czym różni się ocena (lub inaczej opinia) techniczna od ekspertyzy i kiedy ją zlecić?

Ocena techniczna a ekspertyza

Ocena techniczna

Ocenę techniczną, na podstawie oględzin nieruchomości i dostępnej dokumentacji, przygotowuje technik lub inżynier budowlany. Jest stworzona na podstawie doświadczenia danego eksperta i nie wymaga wielu badań, nie musi być także niezwykle szczegółowy jak ekspertyza. Stworzony w ten sposób dokument jest zwięzły i konkretny, a jednocześnie w zupełności wystarczający w sytuacji, gdy na przykład w sporze z drugą stroną umowy, która nie wywiązała się do końca z postanowień umownych, potrzebujemy merytorycznego  wsparcia w formalnym kształcie.

Ekspertyza

Ekspertyza sporządzana jest przez uprawnionego do tego rzeczoznawcę budowlanego w oparciu o badania nieruchomości z uwzględnieniem obiektywnych testów użytych materiałów oraz wyliczeń wytrzymałości jej elementów konstrukcyjnych. Powinna również zawierać wskazania odnośnie możliwości i sposobów likwidowania zidentyfikowanych nieprawidłowości. Powstały w ten sposób dokument jest obszerny i znacznie bardziej skomplikowany, a ponieważ jego sporządzenie wymaga od rzeczoznawcy większego nakładu pracy, niż ma to miejsce w przypadku oceny technicznej, oznacza to również kilkukrotnie wyższy koszt dla zlecającego jej przygotowanie.

Specjalista rozpoczyna wystawianie ekspertyzy od dokładnego zbadania stanu technicznego nieruchomości. Ważne jest to co na zewnątrz i w środku. Elementy zewnętrzne to np. elewacja budynku, jego fundamenty czy stan działki.

Sprawdzi nawet stan komina i w miarę możliwości kanalizację. Ocena wewnątrz domu to np. drzwi, okna, instalacja wodno- kanalizacyjna i elektryczna, gazowa, grzewcza czy wentylacja budynku. Jesli jakis z tych elementów ma poważne usterki i nie działa, grozi to niebezpieczeństwem, uszczerbkiem na zdrowiu a w skrajnych przypadkach śmiercią przy np. wybuchu gazu czy pożarze wywołanym przez zapalenie się starej  instalacji elektrycznej. Są to wszystko dużo bardziej szczegółowe oględziny niż sama opinia techniczna i zajmują więcej czasu. Warto umówić się na nią jak najszybciej i korzystać ze światła dziennego.

Odbiór techniczny mieszkaniaTo, co możemy sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania.

Rzeczoznawca, jak go znaleźć?

Ekspertyzę budowlaną wykonuje rzeczoznawca budowlany. Zawód ten w prawie budowlanym pojawił się w 1974 roku a od 2014, jego umocnienie prawne zwiększyło się, gdyż rzeczoznawca budowlany wszedł w ustawę budowlaną.

Rejestr rzeczoznawców znajduje się w Krajowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Nie jest łatwo zostać rzeczoznawca budowlanym, co nie dziwi, gdyż na ich rękach spoczywa wiele odpowiedzialności i muszą dysponować szeroką wiedzą z zakresu budownictwa. Aby zostać rzeczoznawca budowlanych, trzeba posiadać tytuł inżyniera, magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta lub  inżyniera architekta. Brzmi skomplikowanie, a to dopiero początek. Posiadać należy uprawnienia budowlane, wieloletnią praktykę i należeć do izby samorządu zawodowego. Nie dziwi więc, że koszty ekspertyz są duże, wszak mamy tu do czynienia z prawdziwymi fachowcami.

Koszty oceny i ekspertyzy

Jako że ocena techniczna budynku jest dużo krótsza niż jego ekspertyza i dużo mniej szczegółowa, możemy spodziewać się sporo mniejszych kosztów. Wszystko oczywiście zależy od wielkości nieruchomości i działki, a nawet od miejsca.

Ekspertyza będzie zatem droższa w przypadku np. stolicy i oceny stanu starej kamienicy, niż domku na przedmieściach małego miasteczka. Ekspertyza ze względu na ilość poświęconego czasu i szczegółowość kosztować może nawet kilka tysięcy złotych. Aby uśrednić, w przypadku zwykłego mieszkania lub domu jest to zwykle 2-2,5 tys zł. Opinia techniczna to jedynie kilkaset złotych, ale też oczywiście zależna jest od wielkości nieruchomości i innych czynników, zawsze jest jednak tańsza od ekspertyzy. Zastanówmy się więc, czy w danym przypadku potrzeba nam szczegółowej ekspertyzy, gdyż czasem są to działania nad wyrost jeśli np. jesteśmy pewni nieruchomości i sprawdził ją dla nas fachowiec. 

Kiedy konieczna jest ekspertyza techniczna

Zgodnie z prawem budowlanym ekspertyza techniczna musi być sporządzona, gdy planowana jest zmiana przeznaczenia budynku lub jego modernizacja, a zalecana w sytuacji pojawienia się zarysowań konstrukcji budynku, na przykład w postaci pęknięć ścian. Prawo nakłada również obowiązek wykonania ekspertyzy budowlanej kiedy zachodzą wątpliwości co do np jakości materiałów budowlanych użytych przez wykonawcę, jakości samych robót oraz stanu technicznego obiektu.

W pozostałych sytuacjach możemy dowolnie wybierać pomiędzy oceną a ekspertyzą, pamiętając o tym, że jeżeli inżynier lub technik przygotowujący ocenę techniczną budynku stwierdzi, iż wykonanie ekspertyzy będzie konieczne, wówczas niezwłocznie nas o tym poinformuje.

Ocena techniczna- kiedy warto ją przeprowadzić

Jeżeli rozważamy zakup nieruchomości na rynku wtórnym, zawsze warto, jest sprawdzić jej stan techniczny, ponieważ w rezultacie przeprowadzenia takiej kontroli może okazać się, że usunięcie istniejących nieprawidłowości  będzie wymagało od nas ogromnych nakładów finansowych, co z kolei może wpłynąć na naszą decyzję odnośnie zakupu nieruchomości. Ocena techniczna pozwoli spać nam spokojnie i wiedzieć, że nie kupujemy tzw kota w worku i że sprzedający nie oszukał nas co do jakości mieszkania czy domu. Będzie też mogła być dołączona do dokumentacji w razie wykrycia jakichś usterek np. w czasie podpisywania protokołu odbioru. Ocenę techniczną zleca się nie tylko w przypadku nieruchomości na rynku wtórnym. Również rynek pierwotny i kupno mieszkań czy domów od dewelopera poprzeć możemy zamówieniem opinii technicznej.

Również i tam zdarzają się usterki a nieruchomość może nie zgadzać się zarówno metrażem jak i ustawieniem pomieszczeń, mogą również występować drobniejsze usterki, które deweloper będzie musiał dla nas naprawić. Dzięki ocenie technicznej będziemy mieli wszystko na tzw. papierze.

Dzięki zleceniu przygotowania oceny technicznej ekspertom Pewnego Lokalu zyskamy gwarancję przeprowadzenia szczegółowej i wszechstronnej oceny stanu technicznego interesującego nas domu lub mieszkania. Zatrudniamy ekspertów w danej dziedzinie i wystawiając ocenę techniczną, nie przeoczą oni żadnej usterki i nieprawidłowości w danej nieruchomości. Ocena techniczna w przeciwieństwie do ekspertyzy to wydatek tylko kilkuset złotych (w zależności od wielkości nieruchomości) więc warto poświęcić je i znać jej prawdziwy stan, mając spokój przed podpisaniem umowy przedwstępnej lub umowy kupna-sprzedaży.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka