Najmowanie mieszkania łącznie z miejscem parkingowym, które przynależy do nieruchomości, jest chętnie wybieraną opcją przez inwestorów. Nie można jednak zapomnieć o podatkach. Na co trzeba uważać?
Pierwszym przypadkiem, który należy rozważyć, jest miejsce parkingowe mające osobną księgę wieczystą. Należy pamiętać, że to właśnie sytuacje, kiedy to miejsce nie jest typową nieruchomością mieszkalną. W takim przypadku wynajem będzie objęty VAT, który będzie wynosić 23%.
Jeżeli jednak obrót nie przekroczy 200.000 zł, będzie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. W tym jednak przypadku należy sprawdzić, czy nie przekroczy się danego limitu.
Czy za wynajem miejsca postojowego i parkingowego trzeba płacić VAT? Warto zwrócić uwagę na te kwestie:
Są takie sytuacje, że do mieszkania przypisane jest miejsce parkingowe, które nie ma własnej księgi wieczystej. W tym momencie należy uiścić opłatę, która jest właściwa dla nieruchomości mieszkalnych. W 2024 roku wynosi ona maksymalnie 1,15 zł za metr kwadratowy rocznie. Jeżeli jednak miejsce postojowe ma osobną księgę wieczystą, to w 2024 roku stawka dla takiego miejsca wynosi 11,17 złotego za metr kwadratowy rocznie.
Omawiając tę kwestię, warto przytoczyć wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który został wydany 18 października 2023 roku. Zgodnie z nim – od 2025 roku właściciele będą mogli zapłacić mniejszy podatek od nieruchomości za miejsce parkingowe znajdujące się w wyodrębnionym garażu w bloku mieszkalnym. Kwota ta zostanie zrównana z tym podatkiem, który płaci się za mieszkanie. Trzeba przyznać, że wiele osób faktycznie odczuje ulgę. Kwestia ta dotyczy wszystkich – niezależnie czy ktoś samodzielnie korzysta z danego miejsca parkingowego, czy też będzie je wynajmował.
Trzecia kwestia to podatek dochodowy, który również może tyczyć się miejsca parkingowego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wynajem miejsca parkingowego może być rozliczany przy pomocy podatku dochodowego jak w przypadku najmu mieszkania. Można to zrobić w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub korzystając z najmu prywatnego, który będzie opodatkowany ryczałtem.
Należy przy tym pamiętać, że nie ma konieczności rozliczania wynajmu w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest możliwość rozliczania wynajmu jako najem prywatny nawet wtedy, jeżeli ktoś jest czynnym podatnikiem VAT. Ustawa o PIT stanowi bowiem o tym, że taki wynajem może być odrębnym źródło dochodów.
Kwestie podatkowe w przypadku wynajmu samego miejsca parkingowego mogą być skomplikowane. Należy więc dokładnie przyjrzeć się danej sytuacji lub zlecić to specjaliście z firmy Pewny Lokal, który zajmie się analizą.
O czym szczególnie trzeba pamiętać? Jeżeli miejsce parkingowe ma osobną księgę wieczystą, a na dodatek stało się środkiem trwałym, to ewentualna sprzedaż stanie się przychodem dla firmy. Nawet w tym przypadku, jeżeli firma zostanie zamknięta.
Wyjątkiem jest sytuacja związana z wyciągnięciem miejsca parkingowego z firmy. Od tego musi minąć jednak kolejnych sześć lat. Zasada ta jednak nie dotyczy mieszkania. Nawet jeżeli wynajem można podciągnąć pod prowadzoną jednoosobową działalność gospodarczą. Sprzedaż danej nieruchomości będzie można rozliczyć jako prywatną transakcję.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!