W poniższym artykule wyjaśniamy, jaka jest definicja nieruchomości lokalowej.
Na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu osoba go posiadająca ma prawo użytkowania go i dysponowania nim, natomiast jego właścicielem pozostaje spółdzielnia. Z kolei nieruchomość lokalowa stanowi odrębny przedmiot własności.
Pojęcie nieruchomości lokalowej zdefiniowane jest w art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego o następującym brzmieniu: „Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”. Nieruchomość lokalowa może być lokalem mieszkalnym, ale też użytkowym. Z kolei ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku reguluje kwestię uzyskania przez lokal samodzielności, która jest niezbędna w przypadku nieruchomości lokalowej. Jej ustanowienie „następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu” oraz „zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie albo skutecznie dokonanym zawiadomieniem o zakończeniu budowy”.
Stosowne zaświadczenie o samodzielności lokalu wydawane jest przez starostę, bądź wyznaczony przez niego organ nadzoru architektoniczno-budowlanego. Jest ono niezbędne w celu założenia księgi wieczystej dla nieruchomości. O samodzielności lokalu mówimy wtedy, gdy:
Do lokalu przynależeć mogą pomieszczenia przynależne (piwnica, komórka, garaż), które są położone w ramach tej samej nieruchomości gruntowej, co samodzielny lokal.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zgodnie z Kodeksem cywilnym, jest ograniczonym prawem rzeczowym, podobnie jak służebność, użytkowanie lub hipoteka. Podlega ono dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Regulowane jest ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Właścicielem lokalu jest w tym przypadku spółdzielnia. Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność jest możliwe, przy czym wymaga dopełnienia przez przyszłego właściciela pewnych formalności. Aby było ono możliwe, spełnione zostać muszą następujące warunki:
Konieczne jest złożenie przez posiadacza spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wniosku do spółdzielni o przekształcenie przedmiotowego prawa we własność. Wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu 6 miesięcy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Następnie pomiędzy nabywcą a spółdzielnią zawierana jest umowa, obowiązkowo w formie aktu notarialnego, którego koszty ponosi nabywca.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!