W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób sprawdzić stan prawny nieuchomości.
W sytuacji kiedy stan faktyczny nieruchomości nie jest spójny z jej stanem prawnym, jej zakup może oznaczać dla przyszłego nabywcy sporo problemów. Kiedy mamy do czynienia z nieuregulowanym stanem prawnym i w jaki sposób sprawdzić nieruchomość przed jej nabyciem?
Zgodnie z art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami „przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe.”. Oznacza to, że o nieuregulowanym stanie prawnym mówimy wtedy, gdy brak jest określonego podmiotu, posiadającego prawo rzeczowe do nieruchomości będącej przedmiotem zainteresowania potencjalnego nabywcy. Może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji, gdy właściciel wszedł w posiadanie nieruchomości na drodze spadku i nie ujawnił tego w księdze wieczystej.
Kontrola stanu prawnego nieruchomości przed jej zakupem powinna być obowiązkowym elementem przygotowania do jej nabycia. Podstawowym źródłem informacji będzie w tym przypadku księga wieczysta. Z niej dowiemy się, kto jest właścicielem danego domu, mieszkania lub gruntu, na jakiej podstawie nabył daną nieruchomość oraz czy nie obciążają jej roszczenia bądź służebności, a także czy nie mamy do czynienia z obciążoną hipoteką. Z księgą zapoznamy się w wydziale wieczystoksięgowym właściwego Sądu Rejonowego lub w Internecie, w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Warto zaznaczyć, że sprawdzenie księgi w formie elektronicznej jest zazwyczaj w zupełności wystarczające dla uzyskania najważniejszych informacji, a nie wymaga od sprawdzającego stawienia się w sądzie w celu złożenia wniosku o wypis z księgi.
W sytuacji, gdy dla danej nieruchomości nie założono księgi, podstawowym dokumentem, który pozwoli na potwierdzenie jej własności, będzie na przykład akt notarialny zakupu lub sądowe orzeczenie o nabyciu spadku.
Dodatkowo sprawdzić należy kwestie zameldowania oraz ewentualnych zaległości finansowych właściciela, dlatego też warto zwrócić się do sprzedającego o przedstawienie stosownego zaświadczenia ze spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej oraz o sporządzenie oświadczenia o niezaleganiu z opłatami za media w lokalu.
W przypadku weryfikacji stanu prawnego nieruchomości gruntowej konieczne jest sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli działka jest nim objęta.
Dzięki zleceniu analizy stanu prawnego interesującej nas nieruchomości prawnikom Pewnego Lokalu zyskamy kompletną wiedzę na ten temat, zebraną w szczegółowy raport, zawierający również rekomendacje dalszych działań w przypadku, gdyby okazały się one niezbędne.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!