Obowiązki po zakupie działki

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Kupno działki - obowiązki | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, o czym musimy pamiętać po zakupie działki, jakich formalności musimy dopilnować. Artykuł jest również odpowiedzią na to, kiedy i dlaczego warto sprawdzić działkę, czyli wykonać pełny audyt działki. Zapraszamy do czytania, a być może poradnik pomoże Ci rozwiać wątpliwości związane z kupnem działki.

Zakup działki powinien być poprzedzony dokładnym jej sprawdzeniem, a już po jego finalizacji konieczne będzie dopełnienie określonych formalności. W jaki sposób sprawdzić działkę i o czym pamiętać po podpisaniu umowy przeniesienia własności?

Jakie są rodzaje działek? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, możemy wyróżnić sześć typów działek gruntowych. Są to:

-Działki leśne- Ich podstawę prawną możemy znaleźć w ustawach z dnia 29 września 1991 r. o lasach oraz ustawie z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym. Zgodnie z nimi, na działkach leśnych mogą powstawać tylko i wyłącznie budowle związane gospodarką leśną, lub obronnością kraju. W wyjątkowych sytuacjach mogą na nich być wybudowane obiekty związane z ochroną zdrowia.

-Działki siedliskowe- są one inaczej nazywane działkami zagrodowymi. Działki tego typu są przeznaczone dla osób wykonujących zawód rolnika. Za rolnika w tym przypadku uważa się właściciela, wieczystego użytkownika, lub dzierżawcę nieruchomości rolnych. Ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 300 hektarów. Powinien posiadać on posiadać również wykształcenie rolnicze. Alternatywnie, mogą to być uprawnienia do wykonywania zawodu rolnika. Oprócz tego musi on mieszkać na terenie gminy, na której znajduje się tego typu działka co najmniej 5 lat. Podstawę prawną stanowi tutaj art. 6 ust. 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Działka tego typu pozwala wybudowanie domu mieszkalnego oraz zabudowań gospodarczych.

-Działki inwestycyjne- są one nazywane również działkami przemysłowymi. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone pod przemysł, oraz inwestycje niemieszkaniowe. Z uwagi na potencjalną uciążliwość tego typu inwestycji dla otoczenia, działki te są zazwyczaj umiejscowione z dala od domów i mieszkań.

-Działki rekreacyjne- pod tą nazwą w Polsce najczęściej kryją się Rodzinne Ogródki Działkowe. Na tego typu działkach istnieje możliwość stawiania niewielkich budynków przeznaczonych do czasowego zamieszkania. Nie ma jednak możliwości w nich zameldowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ich wysokość nie musi przekraczać 2,2 metra. Budynki te mogą, ale nie muszą posiadać przyłączy do mediów oraz kanalizacji.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

-Działki rolne- Ich podstawę prawną stanowi art. 1 Ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z nim, są to grunty ściśle przeznaczone pod działalność rolniczą. Nie można więc ich swobodnie zabudowywać- w tym celu muszą one być odrolnione. Procedura ta często jest trudna oraz nie zawsze przynosi efekty. Ponadto grunty rolne nie mogą być swobodnie sprzedawane. Z tego powodu przekształcenie gruntów rolnych często jest po prostu nieopłacalne.

-Działki budowlane- są to najczęściej działki przeznaczone pod budowę nieruchomości mieszkaniowych. Cieszą się one dużą popularnością wśród inwestorów. Między innymi z powodu dużych zysków, jakie generują. Ponadto nie wymagają one dużo formalności, przez co czas inwestycji znacząco się skraca. Ma to również wpływ na dodatkowe koszty ponoszone przez inwestora.

Sprawdzenie działki — o czym należy pamiętać?

Przed podjęciem decyzji o zakupie wybranej działki należy dokładnie zweryfikować między innymi jej stan prawny, jej przeznaczenie, a także uzbrojenie, topografię, rodzaj gruntu i lokalną infrastrukturę i sąsiedztwo.
Dzięki zapoznaniu się z prowadzoną dla działki księgą wieczystą potwierdzimy dane jej właściciela, a także jej lokalizację, powierzchnię i istniejące obciążenia, również hipoteczne. Księgę sprawdzić można samodzielnie w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (https://ekw.ms.gov.pl/) lub w wydziale wieczystoksięgowym odpowiedniego Sądu Rejonowego, do czego konieczna będzie jedynie znajomość jej numeru. W zakresie sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości warto, jest rozważyć skorzystanie ze wsparcia prawnika, najlepiej specjalizującego się w prawie nieruchomości.

Kolejną ważną kwestią jest zweryfikowanie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), co pozwoli nam na potwierdzenie, czy daną działkę będziemy mogli zabudować. Plan sprawdzimy na stronach urzędów gminy bądź miasta, najlepiej na podstawie numeru uchwały lub, w przypadku dostępności portalów mapowych, wystarczająca może okazać się znajomość położenia działki. W planie znajdziemy zapisy odnośnie między innymi dopuszczalnej intensywności zabudowy, jej wysokości, zasad kształtowania zabudowy, udziału powierzchni biologicznie czynnej oraz ilości miejsc parkingowych. W przypadku braku planu konieczne będzie wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Wszystkie najważniejsze kwestie, w tym oprócz wyżej wspomnianych również dostęp do drogi publicznej, bliskość chronionych obszarów oraz terenów zalewowych i linii średniego napięcia, a także lokalna jakość powietrza, sprawdzane są przez Pewny Lokal w ramach usługi kompleksowego audytu działki.

Formalności po zakupie działki

Podstawowym obowiązkiem nowego właściciela nieruchomości jest zgłoszenie faktu jej nabycia do urzędu gminy lub miasta w celu uzyskania decyzji o wysokości podatku od nieruchomości, płatnego co roku. Zgłoszenia należy dokonać na druku IN-1, pamiętając przy tym, iż brak jest uniwersalnego formularza, a obowiązującym w danej gminie wzorem jest ten, który znaleźć możemy na stronie danego urzędu. Formularz należy złożyć w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy ze sprzedającym i można to zrobić osobiście, drogą pocztową lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą.

Decyzja zazwyczaj przekazywana jest przez urząd drogą pocztową, w formie listu poleconego i zawiera wskazanie wysokości podatku oraz termin jego płatności. Jeżeli podatek nie przekracza 100 zł, wówczas płatność będzie jednorazowa (do 15 marca każdego roku), powyżej tej sumy płatność będzie należna  w czterech ratach w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada roku podatkowego.

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

  • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
  • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
  • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Zapoznaj się z naszą oferta usługi analizy stanu formalnego działki przed kupnem. Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych, inżynieryjnych oraz geotechnicznych audytach nieruchomości, w tym działek. W ramach audytu działki sprawdzimy m.in. potencjalnie niepokojące wpisy w księgach wieczystych gruntu, ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania, kwestie odrolnienia działki, czy też jej położenia na terenach zalewowych lub chronionych. Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1787 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka