W poniższym artykule wyjaśniamy, jak odebrać dom w stanie deweloperskim.
Odbiór domu od dewelopera wymaga od odbierającego go posiadania kompleksowej wiedzy z zakresu prawa budowlanego, znajomości norm budowlanych, a najlepiej także doświadczenia w prowadzeniu takich odbiorów. Na jakie najważniejsze kwestie należy zwrócić uwagę podczas odbioru domu w stanie deweloperskim?
Kluczowe dla określenia czym jest stan deweloperski, będą zapisy umowy, zawartej z deweloperem. Brak jest uniwersalnej definicji tego pojęcia, dlatego też należy bardzo uważnie przeanalizować załączony do umowy Standard wykończenia. W nim znajdziemy szczegółowy opis prac, które powinny zostać zrealizowane przez dewelopera wraz z określeniem rozwiązań technologicznych, które zostaną zastosowane. Warto zaznaczyć, że im bardziej szczegółowe informacje zawiera Standard wykończenia, tym łatwiej będzie w trakcie odbioru zweryfikować poprawność zrealizowanych prac.
W ramach stanu deweloperskiego zazwyczaj otrzymamy:
• wylewki podłogowe - najczęściej w domach spotykane są cementowe bądź anhydrytowe,
• tynki,
• ściany przygotowane do malowania lub pomalowane jednowarstwowo,
• okna (PCV lub drewniane) z parapetami,
• wszystkie instalacje,
• drzwi,
• grzejniki.
Opcjonalnie stan deweloperski może zawierać także między innymi:
• schody z balustradami,
• zabudowę z płyt g/k,
• oświetlenie elewacji i tarasu,
• instalację dzwonkową,
• ogrodzenie.
Bardzo ważne jest wyjaśnienie wszelkich niejasności i wątpliwości na etapie podpisywania umowy deweloperskiej, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w trakcie odbioru domu od dewelopera, gdyby okazało się na przykład, że pomimo iż w domu brak jest pieca centralnego ogrzewania, to nie jest to błąd dewelopera, a realizacja ustaleń z umowy deweloperskiej. Warto jest rozważyć skorzystanie ze wsparcia prawnika w zakresie dokładnego sprawdzenia umowy wraz z załącznikami. Pewny Lokal w ramach usługi sprawdzenia umowy deweloperskiej oferuje także weryfikację Standardu wykończenia, przeprowadzaną przez odpowiednio wykwalifikowanego inżyniera.
Podczas odbioru należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność zrealizowanych prac z umową deweloperską oraz prawem budowlanym i obowiązującymi normami, z czym najlepiej poradzi sobie inżynier.
Dokładnej kontroli powinny zostać poddane następujące elementy:
• dach domu (jakość pokrycia, obróbki blacharskie, rynny) oraz jego elewacja,
• schody (zgodność z normami, kąty proste w obszarze klatki schodowej),
• kominy,
• tynki,
• instalacje (sprawność, poprawność realizacji),
• stolarka okienna i drzwiowa,
• wylewki,
• geometria pomieszczeń,
• piony, płaszczyzny, poziomy i kąty proste,
• przynależności.
Wszelkie stwierdzone podczas odbioru wady i niedoróbki należy wpisać do protokołu odbioru, na podstawie którego deweloper będzie zobligowany do usunięcia uznanych za zasadne usterek na własny koszt.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem może okazać się zlecenie odbioru technicznego domu wysoce wykwalifikowanym specjalistom z naszej firmy Pewny Lokal. W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są różnego rodzaju usterki techniczne oraz niezgodności ze standardami zawartymi w umowie deweloperskiej.
Co gorsza, często okazuje się, że usterki te nie są widoczne gołym okiem, a do ich wykrycia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, oraz odpowiednia wiedza i doświadczenie.
Doskonałym przykładem mogą być tutaj usterki sieci kanalizacyjnej. Do ich wykrycia potrzebna jest zazwyczaj kamera endoskopowa, umożliwiająca podgląd w kolorze oraz dużej rozdzielczości. Umożliwia ona bezinwazyjne wykrycie między innymi wycieków. Innym przykładem mogą być tutaj zawilgocenia tynków, do których wykrycia wykorzystuje się kamerę termowizyjną.
W obu tych przypadkach są potrzebne specjalistyczne narzędzia, których koszt zakupu wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ponadto, jak już wcześniej wspomnieliśmy, do ich obsługi potrzebna jest specjalistyczna wiedza, którą mało kto posiada A to tylko dwie z potencjalnie wielu trudnych do wykrycia usterek, mogących się znaleźć w Państwa nowo wybudowanym domu. Ponadto nasi specjaliści na koniec odbioru technicznego, sporządzają jego protokół. Dokument ten zawiera listę wszystkich wykrytych przez naszych inżynierów usterek oraz niezgodności ze standardami zawartymi w umowie deweloperskiej.
Po przedstawieniu go deweloperowi ma on 14 dni na ustosunkowanie się do niego oraz 30 na usunięcie wykrytych przez naszych specjalistów nieprawidłowości w ramach naprawy gwarancyjnej. W ten sposób możecie Państwo zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli deweloper z jakiegoś powodu tego nie zrobi, to dokument ten może stanowić ważny dowód w sprawie, jeżeli zdecydują się Państwo na wystąpienie na drogę prawną. Warto więc zlecić przeprowadzenie odbioru technicznego naszym inżynierom z firmy Pewny Lokal.
Obejrzyj wywiad z jednym z naszych inżynierów.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór domu w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory domów według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!