Dom na raty od dewelopera

Coraz częściej zdarza się, że poszukując nieruchomości do zakupu, trafiamy na ofertę domu w cenie zbliżonej do ceny mieszkania.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Finansowanie zakupu domu na rynku pierwotnym
2. Zakup domu na raty

Oczywiście nigdy nie będą to oferty równoważne, zwłaszcza pod względem lokalizacji. Ale jeżeli jesteśmy gotowi na przykład na codzienne dojazdy do pracy, wówczas może okazać się, że atrakcyjniejszy okaże się dla nas dom na przedmieściach, niż mieszkanie w drogiej dzielnicy zatłoczonego miasta.

1. Finansowanie zakupu domu na rynku pierwotnym

W przypadku kupna domu podstawowe możliwości finansowania są takie same, jak w przypadku mieszkania- gotówka lub kredyt hipoteczny. Możliwość uzyskania kredytu warunkowana jest posiadaniem 20- procentowego wkładu własnego (lub minimalnie 10- procentowego, ale wtedy musimy liczyć się z podwyższoną marżą kredytu, skutkującą wyższymi ratami), co dla wielu jest przeszkodą nie do pokonania. Dlatego też wielu klientów poszukuje alternatywnych sposobów bądź finansowania wkładu własnego, bądź też przeprowadzenia samej transakcji.

2. Zakup domu na raty

Ciekawym rozwiązaniem, ale stosunkowo rzadko praktykowanym, jest zakup domu na raty. Umowa, zawierana oczywiście w formie aktu notarialnego, gwarantująca bezpieczeństwo obydwu stron, przenosi własność przedmiotowej nieruchomości na kupującego, jednocześnie nakładając na niego obowiązek uregulowania ceny zakup w zwaloryzowanych ratach, ustalonych ze sprzedającym (deweloperem na rynku pierwotnym lub osobą fizyczną na rynku wtórnym). W ten sposób proces zakupu staje się znacznie prostszy, ponieważ nie mamy do czynienia z postępowaniem kredytowym. Jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla osób, którym trudno udokumentować w sposób akceptowany przez banki osiągane dochody lub takich, które otrzymują wynagrodzenie w walucie, której bank nie bierze pod uwagę w przypadku kalkulowania zdolności kredytowej.

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać o ryzykach, jakie niesie ona ze sobą dla obydwu stron. W tym przypadku nie mamy do czynienia z umową deweloperską, a z umową sprzedaży. Zabezpieczeniem dla obydwu stron może być umieszczenie w umowie informacji o poddaniu się egzekucji p na mocy art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego (tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji). Dzięki temu, w przypadku zaprzestania płacenia rat przez kupującego, sprzedający może wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie aktowi klauzuli wykonalności w zakresie zadłużenia. Innym zabezpieczeniem może być ustalenie hipoteki umownej zwykłej na podstawie umowy pomiędzy sprzedającym i kupującym już po przeniesieniu na kupującego prawa własności domu.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 20 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka