Zwykle, kiedy kupujesz nieruchomość, w ogłoszeniu możesz przeczytać, że budynek jest w dobrym stanie technicznym, nie wymaga nakładów finansowych i można się od razu wprowadzić. Czy tak faktycznie jest, możesz szybko zweryfikować podczas audytu technicznego. Czasami okazuje się wtedy, że zapewnienia właściciela rozmijają się z prawdą, a dom jest w złym stanie technicznym. Czym zatem jest ten zły stan budynku? Dlaczego audyt nieruchomości z rynku wtórnego jest taki ważny? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Zły stan budynku to pojęcie, które każdy z nas, w zależności od swoich doświadczeń i wiedzy mógłby zdefiniować inaczej. Dla jednych to będą odrapane ściany, brudna zniszczona elewacja czy odpadające płytki w kuchni. Dla innych będzie to różnoznaczne z pęknięciami na ścianie, niesprawnymi instalacjami czy zawilgoceniami na ścianach. I właśnie to drugie podejście jest właściwe i lepiej oddaje znaczenie tego stwierdzenia.
Zły stan budynku to wszelkie nieprawidłowości, które zaniedbane, zagrażają lub mogą zagrozić zdrowiu, lub życiu jego mieszkańcom teraz, lub w przyszłości.
Niestety wiele z tych poważnych usterek nie jest widocznych na pierwszy rzut oka. Często wychodzą one przypadkiem lub dopiero gdy „coś” się stanie, a koszty ich naprawy są ogromne. Dlatego tak ważne jest okresowe przeprowadzanie inspekcji budynku.
Co ważne, oceny stanu budynku nie powinien przeprowadzać na własną rękę właściciel, lecz wykwalifikowana osoba — inspektor budowlany. Tylko on ma w tej dziedzinie doświadczenie, posiada specjalistyczny sprzęt i jest na bieżąco z normami budowlanymi.
Inspektor podczas takiego audytu sprawdza przede wszystkim:
Jeśli w czasie inspekcji w jednym lub kilku obszarach wyjdą nieprawidłowości, to stan budynku można określić jako zły. Właściciel powinien jak najszybciej dokonać ich usunięcia / naprawy. Może się też okazać, że stan budynku jest niepokojący i wymaga pogłębionej ekspertyzy. Taka ekspertyza to dużo droższa, pogłębiona analiza techniczna poparta badaniami i wyliczeniami wytrzymałości fundamentów, stropów, ścian i wszystkich elementów konstrukcji np. dachu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Nie można całkowicie zapobiec niszczeniu się budynku. Zużywanie się jest naturalnym procesem. Można jednak kontrować stan domu i jego poszczególnych instalacji. W ten sposób nie dopuszczamy do znacznego pogorszenia się jego właściwości i problemów. Przykład?
Jeśli w domu stale panuje wilgoć, to nie tylko narażamy swoje zdrowie, ale także pozwalamy, aby drewniane konstrukcje dachu ulegały stopniowemu niszczeniu. Uszkodzone krokwie to konieczność położenia nowego dachu.
Inny przykład, jeśli woda z rynien nie jest prawidłowo odprowadzona i wylewa się przy ścianie budynku, może doprowadzić do odpadania tynku ze ścian w części podpiwniczonej naszego domu. Mała mokra plama z czasem się powiększa i powoduje konieczność czyszczenia ściany, położenie nowych tynków, szpachlowanie na nowo.
Naprawiając czy wymieniając na bieżąco wszelkie uszkodzenia, wydłużamy żywotność naszego domu i oszczędzamy.
Zgodnie z zapisami art. 62 Ustawy o prawie budowlanym, za stan techniczny budynku odpowiada jego właściciel lub osoba zarządzająca. To na nim ciąży obowiązek dbania o to, aby budynek był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i wymaganiami technicznymi. To on ma utrzymywać go w należytym stanie technicznym i wizualnym.
Właściciel lub zarządca powinien dbać o wykonywanie corocznych kontroli technicznych instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych, przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Powinien również zadbać, aby przynajmniej raz na 5 lat, budynek był poddany audytowi technicznemu oraz kontroli instalacji elektrycznej i odgromowej. Obowiązek ten dotyczy także właścicieli domów jednorodzinnych.
Jeśli właściciel zaniecha tego obowiązku albo nie dołoży należytej staranności w tym zakresie i z tego powodu ucierpi osoba trzecia, to może ona domagać się od właściciela / zarządcy odszkodowania za swoją szkodę.
Zakup nieruchomości bez jej dokładnego sprawdzenie wiąże się z dużym ryzykiem wad i usterek. Mogą to być usterki, o których dotychczasowy właściciel wie lub takie, których nie jest świadomy, bo nie są widoczne „gołym” okiem. Dlatego przed podpisaniem umowy warto wykonać audyt budynku. Najlepiej zlecić go profesjonalistom wyposażonym w sprzęt pomiarowy. W ten sposób sprawdzisz, czy cena nieruchomości, jest adekwatna do stanu, w jakim się znajduje. Zwykle podczas takich inspekcji, inżynierowie Pewnego Lokalu znajdują od kilku do kilkudziesięciu różnych wad. Powstały po audycie raport, może posłużyć Ci do negocjacji ceny. Ale przede wszystkim poznasz realny stan techniczny nieruchomości i unikniesz w przyszłości kosztownych „niespodzianek”.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!