Odpowiedzialność za zły stan budynku

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Kto odpowiada za zły stan budynku, nieruchomości, domu?

Zwykle, kiedy kupujesz nieruchomość, w ogłoszeniu możesz przeczytać, że budynek jest w dobrym stanie technicznym, nie wymaga nakładów finansowych i można się od razu wprowadzić. Czy tak faktycznie jest, możesz szybko zweryfikować podczas audytu technicznego. Czasami okazuje się wtedy, że zapewnienia właściciela rozmijają się z prawdą, a dom jest w złym stanie technicznym. Czym zatem jest ten zły stan budynku? Dlaczego audyt nieruchomości z rynku wtórnego jest taki ważny? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Zły stan budynku — jak się go stwierdza?

Zły stan budynku to pojęcie, które każdy z nas, w zależności od swoich doświadczeń i wiedzy mógłby zdefiniować inaczej. Dla jednych to będą odrapane ściany, brudna zniszczona elewacja czy odpadające płytki w kuchni. Dla innych będzie to różnoznaczne z pęknięciami na ścianie, niesprawnymi instalacjami czy zawilgoceniami na ścianach. I właśnie to drugie podejście jest właściwe i lepiej oddaje znaczenie tego stwierdzenia.

Zły stan budynku to wszelkie nieprawidłowości, które zaniedbane, zagrażają lub mogą zagrozić zdrowiu, lub życiu jego mieszkańcom teraz, lub w przyszłości.

Niestety wiele z tych poważnych usterek nie jest widocznych na pierwszy rzut oka. Często wychodzą one przypadkiem lub dopiero gdy „coś” się stanie, a koszty ich naprawy są ogromne. Dlatego tak ważne jest okresowe przeprowadzanie inspekcji budynku.

Co ważne, oceny stanu budynku nie powinien przeprowadzać na własną rękę właściciel, lecz wykwalifikowana osoba — inspektor budowlany. Tylko on ma w tej dziedzinie doświadczenie, posiada specjalistyczny sprzęt i jest na bieżąco z normami budowlanymi.

Inspektor podczas takiego audytu sprawdza przede wszystkim:

 • kondycję tynków, ścian, stropów, fundamentów i dachu,
 • zawilgocenia i obecność mostków termicznych,
 • stan stolarki okiennej i drzwiowej,
 • czy nie ma odchyłów płaszczyzny posadzki,
 • izolacje i systemy wentylacyjne,
 • stan instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy stan pieca.

Jeśli w czasie inspekcji w jednym lub kilku obszarach wyjdą nieprawidłowości, to stan budynku można określić jako zły. Właściciel powinien jak najszybciej dokonać ich usunięcia / naprawy. Może się też okazać, że stan budynku jest niepokojący i wymaga pogłębionej ekspertyzy. Taka ekspertyza to dużo droższa, pogłębiona analiza techniczna poparta badaniami i wyliczeniami wytrzymałości fundamentów, stropów, ścian i wszystkich elementów konstrukcji np. dachu.

Jak zapobiec niszczeniu się budynku?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Nie można całkowicie zapobiec niszczeniu się budynku. Zużywanie się jest naturalnym procesem. Można jednak kontrować stan domu i jego poszczególnych instalacji. W ten sposób nie dopuszczamy do znacznego pogorszenia się jego właściwości i problemów. Przykład?

Jeśli w domu stale panuje wilgoć, to nie tylko narażamy swoje zdrowie, ale także pozwalamy, aby drewniane konstrukcje dachu ulegały stopniowemu niszczeniu. Uszkodzone krokwie to konieczność położenia nowego dachu.

Inny przykład, jeśli woda z rynien nie jest prawidłowo odprowadzona i wylewa się przy ścianie budynku, może doprowadzić do odpadania tynku ze ścian w części podpiwniczonej naszego domu. Mała mokra plama z czasem się powiększa i powoduje konieczność czyszczenia ściany, położenie nowych tynków, szpachlowanie na nowo.

Naprawiając czy wymieniając na bieżąco wszelkie uszkodzenia, wydłużamy żywotność naszego domu i oszczędzamy.

Kto odpowiada za budynek?

Zgodnie z zapisami art. 62 Ustawy o prawie budowlanym, za stan techniczny budynku odpowiada jego właściciel lub osoba zarządzająca. To na nim ciąży obowiązek dbania o to, aby budynek był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i wymaganiami technicznymi. To on ma utrzymywać go w należytym stanie technicznym i wizualnym.

Właściciel lub zarządca powinien dbać o wykonywanie corocznych kontroli technicznych instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych, przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Powinien również zadbać, aby przynajmniej raz na 5 lat, budynek był poddany audytowi technicznemu oraz kontroli instalacji elektrycznej i odgromowej. Obowiązek ten dotyczy także właścicieli domów jednorodzinnych.

Jeśli właściciel zaniecha tego obowiązku albo nie dołoży należytej staranności w tym zakresie i z tego powodu ucierpi osoba trzecia, to może ona domagać się od właściciela / zarządcy odszkodowania za swoją szkodę.

Dlaczego audyt nieruchomości przed kupnem jest ważny?

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Zakup nieruchomości bez jej dokładnego sprawdzenie wiąże się z dużym ryzykiem wad i usterek. Mogą to być usterki, o których dotychczasowy właściciel wie lub takie, których nie jest świadomy, bo nie są widoczne „gołym” okiem. Dlatego przed podpisaniem umowy warto wykonać audyt budynku. Najlepiej zlecić go profesjonalistom wyposażonym w sprzęt pomiarowy. W ten sposób sprawdzisz, czy cena nieruchomości, jest adekwatna do stanu, w jakim się znajduje. Zwykle podczas takich inspekcji, inżynierowie Pewnego Lokalu znajdują od kilku do kilkudziesięciu różnych wad. Powstały po audycie raport, może posłużyć Ci do negocjacji ceny. Ale przede wszystkim poznasz realny stan techniczny nieruchomości i unikniesz w przyszłości kosztownych „niespodzianek”.


Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 249 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka