Od długiego czasu obowiązujące przepisy podatkowe stawiały na barkach nabywców pierwszych nieruchomości z rynku wtórnego obciążenie w postaci 2% podatku PCC. Jednakże od 31 sierpnia 2023 roku podatek ten został zniesiony przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. Sprawdź, jakie zmiany wprowadza nowelizacja i ile można zaoszczędzić.
Podatek PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, który płacą osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne będące stronami takich czynności. Dotyczy on określonych czynności, takich jak umowy sprzedaży, pożyczki, darowizny, ustanowienie hipoteki czy spółki. Jest on naliczany od wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej, np. ceny sprzedaży, kwoty pożyczki, wartości darowizny. Stawki wynoszą od 0,5% do 2% w zależności od rodzaju transakcji i muszą być zapłacone w terminie 14 dni od daty zawarcia stosownej umowy.
Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza istotne zmiany w podatku PCC. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
PCC dotyczył zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Wcześniej wynosił on 2% wartości nieruchomości. Jednak z dniem 31 sierpnia 2023 roku podatek PCC został zniesiony dla zakupu pierwszego mieszkania lub domu z drugiej ręki. Z ulgi tej mogą skorzystać jedynie osoby, które nie mają własnego lokalu. Oznacza to, że zakup pierwszej nieruchomości może być tańszy o kilka tysięcy złotych lub więcej.
Z kolei Pierwsze Mieszkanie to program rządowy, który zapewnia możliwość uzyskania bezpiecznego kredytu 2%. Po spełnieniu szeregu warunków państwo będzie dopłacało do rat kredytu mieszkaniowego przez pierwsze 10 lat spłaty, co znacznie obniży koszty kredytowania.
Likwidacja podatku PCC od zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym jest zatem korzystna dla osób chcących skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie i kupić swoją pierwszą nieruchomość na rynku wtórnym. To ważne wsparcie zwłaszcza dla osób w młodym wieku, które były zobowiązane do odprowadzania wysokich podatków podczas nabycia używanego lokalu.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z szeregiem potencjalnych problemów, dlatego przed zakupem należy sprawdzić zarówno mieszkanie, jak i umowę. Konieczne jest gruntowne zbadanie kondycji technicznej nieruchomości w celu oszacowania ewentualnych wydatków na prace remontowe. Warto także dokonać analizy stanu prawnego, aby uniknąć dziedziczenia długów czy obciążeń. Prawnicy z Pewnego Lokalu specjalizują się w prawie nieruchomości, mają niezbędną wiedzę i doświadczenie w analizowaniu umów oraz zagadnień związanych z nieruchomościami. Dzięki temu są w stanie precyzyjnie ocenić stan prawny nieruchomości i zidentyfikować potencjalne ryzyka. Pewny Lokal ma także w swoich szeregach inżynierów pomagających w technicznych odbiorach mieszkań i domów – także z rynku wtórnego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!