W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są podstawy dochodzenia odszkodowania od dewelopera.
Decydując się na zakup lokalu od dewelopera, warto liczyć się z faktem, że już po podpisaniu umowy deweloperskiej mogą pojawić się komplikacje związane z realizacją jej postanowień. Dlatego też dobrze jest być przygotowanym na każdą ewentualność. Duże znaczenie w tym kontekście mają też zapisy umowy deweloperskiej, którą należy bardzo dokładnie sprawdzić przed jej podpisaniem.
Zgodnie z ustawą deweloperską umowa deweloperska, zawierana obowiązkowo w formie aktu notarialnego, musi określać termin zakończenia prac budowlanych, uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji, termin odbioru technicznego oraz zawarcia umowy przeniesienia własności. Każde opóźnienie, powstałe z winy dewelopera, może oznaczać dla nabywcy wymierne straty. Zgodnie z zapisami ustawy deweloperskiej tylko przekroczenie przez dewelopera tego ostatniego terminu skutkuje możliwością odstąpienia od umowy przez kupującego oraz roszczeniem o zwrot wpłaconych środków. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie interesów nabywcy w umowie deweloperskiej. Temu służą kary umowne - sposób ich obliczania oraz wysokość warunkować będą stosowne postanowienia umowy deweloperskiej.
Warto podkreślić, że obowiązek zapłacenia przez dewelopera kary umownej nie jest uzależniony od powstania szkody po stronie nabywcy, spowodowanej przekroczeniem przez dewelopera terminów, których kary dotyczą. Inaczej jest w sytuacji gdy odszkodowania dochodzimy na zasadach ogólnych - wówczas konieczne będzie udokumentowanie wszystkich kosztów poniesionych przez kupującego w związku z niewykonaniem, bądź niewłaściwym wykonaniem umowy przez dewelopera, takich jak na przykład wydatki związane z najmem lokalu zastępczego gdy deweloper opóźnia się z terminem zakończenia inwestycji. Co ważne jeżeli w umowie mamy zastrzeżone kary umowne, wyklucza to możliwość dochodzenia od dewelopera odszkodowania na zasadach ogólnych, dlatego bardzo istotną kwestią jest umieszczenie w umowie zapisu, który to umożliwi. Będzie to miało ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy wysokość szkody przekroczy wysokość wskazanej w umowie kary umownej.
Pierwszym krokiem w procesie dochodzenie od dewelopera odszkodowania będzie wezwanie dewelopera do jego zapłaty. W przypadku, gdy podstawą dochodzenia odszkodowania od dewelopera są zapisane w umowie kary umowne, brak jest konieczności wykazania poniesionych szkód. Jeżeli jednak ubiegamy się o odszkodowanie na zasadach ogólnych, konieczne będzie wykazanie powstałej szkody. Konsumenci wsparcia w tym zakresie mogą poszukiwać u miejskiego lub powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów, bądź w Federacji Konsumentów.
Prawnicy Pewnego Lokalu również służą nabywcom nieruchomości swoją pomocą zarówno na etapie wezwania do zapłaty odszkodowania bądź kary umownej, jak i w przypadku postępowania sądowego. Na etapie przedsądowym bardzo duże znaczenie będzie miało odpowiednio przygotowane pismo do dewelopera, dlatego warto, jest zwrócić się o jego sporządzenie do prawników Pewnego Lokalu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!