Przeniesienie własności dokonuje się w formie umowy przyrzeczonej, która wieńczy transakcję zakupu nieruchomości. Zgodnie z ustawą deweloperską wskazanie terminu przeniesienia własności nieruchomości, będącej przedmiotem umowy deweloperskiej, jest koniecznością. Dodatkowo w prospekcie informacyjnym również powinien znaleźć się termin, do którego deweloper zobowiązuje się przenieść własność sprzedawanego domu lub mieszkania. Zapisy, na które warto zwrócić szczególną umowę podczas sprawdzenia umowy deweloperskiej przed jej podpisaniem, to te, dotyczące kar umownych, należnych w przypadku pojawienia się opóźnień ze strony dewelopera, oraz dotyczące odszkodowania, którego wysokość powinna przekraczać wysokość wspomnianych kar. Jest to o tyle ważne, że w przypadku, gdy w naszej umowie zabraknie takich postanowień, jedynym odszkodowaniem, na jakie będziemy mogli liczyć, będzie odszkodowanie na zasadach ogólnych w wysokości równej poniesionym przez nas wskutek niewywiązania się dewelopera z umowy szkodom (np. wyższa rata kredytu).
Dodatkowo musimy być w stanie odpowiednio udokumentować wspomniane szkody w celu uzyskania odszkodowania, co nie będzie konieczne w przypadku kar umownych, których wysokość jest z góry określona w umowie.
Jeżeli deweloper przekroczy termin podpisania umowy przyrzeczonej, nabywca ma prawo do wyznaczenia dodatkowego terminu jej zawarcia. Nie może to być jednak termin przekraczający 120 dni od daty wskazanej w umowie. Jeżeli również ten termin nie zostanie przez dewelopera dotrzymany, wówczas kupujący ma prawo do bezkosztowego odstąpienia od umowy deweloperskiej oraz do zwrotu wszystkich wpłaconych na rachunek powierniczy środków.
Co ważne, ponieważ umowa deweloperska zawierana jest zgodnie z ustawą deweloperską w formie aktu notarialnego, nabywca ma prawo dochodzenia jej zawarcia przed sądem i wówczas wyrok sądu na korzyść kupującego będzie jednoznaczny z przekazaniem własności nabywcy.
Pomimo iż ustawa deweloperska przyczyniła się do wzrostu bezpieczeństwa nabywcy nieruchomości na rynku pierwotnym, to nadal zdarza się, że deweloperzy stosują w umowach zapisy niekorzystne dla kupujących. Między innym dlatego, a także dla zagwarantowania najlepszych dla nas warunków, dobrze jest sprawdzić zapisy umowne przed przystąpieniem do umowy. Najlepiej zrobić to przy wsparciu doświadczonego prawnika, specjalizującego się w prawie nieruchomości, tak jak ma to miejsce w Pewnym Lokalu. Dzięki zleceniu Pewnemu Lokalowi analizy umowy deweloperskiej dowiemy się między innymi, czy nasza umowa nie zawiera klauzul niedozwolonych i ewentualnie które z postanowień warto renegocjować.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!