Podatek gruntowy od nieruchomości - ile kosztuje, kto płaci?
2024-12-31 (aktualizacja: 2025-01-17)
Podatek gruntowy a podatek od nieruchomości
Podatek gruntowy i podatek od nieruchomości często są mylone. W artykule wyjaśniamy różnice między nimi, wskazujemy, kto musi je płacić i na co zwrócić uwagę.
Podatek gruntowy jest opłatą związaną przede wszystkim z posiadaniem i wieczystym użytkowaniem gruntu. Podlega on tym samym zasadom opodatkowania, które dotyczą budynków i innych obiektów budowlanych. Jaka jest wysokość podatku gruntowego i kto objęty jest w tym przypadku obowiązkiem podatkowym? Zapraszamy do lektury.
Podatek od nieruchomości - czy dotyczy gruntów?
Grunt, podobnie jak budynek lub mieszkanie, jest nieruchomością, dlatego też opodatkowany jest podatkiem od nieruchomości w taki sam sposób, jak ma to miejsce między innymi w przypadku budynków mieszkalnych oraz innych obiektów budowlanych.
Podatkiem gruntowym, według obowiązujących przepisów, objęte są:
grunty, które nie są gruntami rolnymi lub lasem,
budynki,
mieszkania lub lokale użytkowe, które są wyodrębnione prawnie, posiadające księgę wieczystą.
Obowiązek podatkowy dotyczy:
właścicieli gruntów,
posiadaczy samoistnych, używających gruntów jak właściciele, choć nimi nie będących,
użytkowników wieczystych gruntów, stanowiących własność publiczną (państwową lub samorządową),
posiadaczy mienia publicznego w oparciu o zawartą umowę lub bez niej.
Podobnie jak w przypadku innych podatków, również tu mamy do czynienia ze zwolnieniami z podatku, które dotyczyć będą podatników, nieprowadzących działalności gospodarczej i obejmować będą następujące nieruchomości:
budynki gospodarcze lub ich części, wykorzystywane do działalności leśnej lub rybackiej, położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie do działalności rolniczej oraz przeznaczone na specjalną produkcję rolną,
grunty i budynki, wpisane do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji zgodnie z przepisami o ochronie zabytków,
nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione,
działki przyzagrodowe, w przypadku spełnienia określonych w przepisach warunków,
grunty położone w rodzinnym ogrodzie działkowym.
W poszczególnych gminach mogą obowiązywać dodatkowe zwolnienia.
Podatek gruntowy - formalności
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które
według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:
Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!
W przypadku podatku gruntowego do właściwego organu podatkowego złożyć należy druk IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych z właściwym załącznikiem (druk ZIN-1, ZIN-2 lub ZIN-3). Obowiązek podatkowy powstaje do 14 dni od:
dnia nabycia działki,
rozpoczęcie korzystania z niej jako właściciel,
zyskania prawa użytkowania wieczystego gruntu,
zmiany wysokości podatku, na przykład w związku ze sprzedażą części gruntu.
Dla działek położonych w różnych gminach konieczne będzie złożenie odrębnych deklaracji w każdej z gmin. Ponieważ przygotowanie deklaracji nie należy do najłatwiejszych zadań, a złożenie błędnie wypełnionego druku lub opóźnienie w jego przekazaniu do gminy może wiązać się z sankcjami finansowymi, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie w zakresie sporządzenia deklaracji podatku gruntowego z profesjonalnego wsparcia. Prawnicy podatkowi firmy Pewny Lokal służą tu swoją wiedzą i doświadczeniem, gwarantując bezbłędne przygotowanie dokumentów, które wystarczy podpisać i przekazać do gminy w najwygodniejszy sposób (pocztą tradycyjną, osobiście lub przez internet).
Wysokość podatku gruntowego zależy od:
powierzchni gruntów i budynków lub ich części,
stawki podatku, obowiązującej w gminie (nie wyższej niż stawka maksymalna określana w przepisach).
Podatek w wysokości poniżej 100 zł płatny jest jednorazowo, w terminie do 15 marca. W przypadku wyższej kwoty płatność rozłożyć można na cztery raty płatne odpowiednio do:
Deklarację dotyczącą podatku od nieruchomości należy wysłać do urzędu gminy bądź miasta w 14 dni od podpisania umowy przeniesienia własności. Wypełnienie deklaracji jest bardzo trudne, a złożenie niepoprawnej deklaracji naraża Państwa na sankcje. Dlatego ważne, żeby odpowiednio złożyć dokument we właściwym urzędzie jednostki samorządu terytorialnego. Coś, co zajmuje Państwu czas i nerwy, to nam przychodzi bez trudu. Nasze doświadczenie gwarantuje, że deklaracja i inne dokumenty znajdą się w odpowiednim miejscu i czasie od 199 zł za deklarację.
Banki uzależniają kredytowanie także od stanu prawnego i technicznego mieszkania lub budynku. Na rynku wtórnym oraz na rynku pierwotnym, wskażemy Ci ewentualne wady prawne mieszkania, które utrudnią uzyskanie kredytu. Wreszcie, pomożemy Ci w analizie umowy kredytu hipotecznego - jako kancelaria wyspecjalizowana w pomaganiu nabywcom przy transakcjach nieruchomościowych mamy spore doświadczenie w analizie umów kredytowych.
Mogą być bardzo wysokie. Z naszych raportów prawnych dowiesz się np. czy deweloper nie chce przerzucić na Ciebie opłat notarialnych w sposób niezgodny z umową deweloperską. Przy analizie umów na rynku wtórnym powiemy Ci, czy taksa notarialna nie jest nadmiernie wysoka.
W akcie notarialnym mogą kryć się niekorzystne klauzule, m.in. nakładające wygórowane kary umowne, czy zwalniające sprzedawcę lub z dewelopera z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Nasza kancelaria oferuje usługę kompleksowego sprawdzenia umowy z deweloperem, a także pomoc w podpisaniu bezpiecznej umowy na rynku wtórnym (przedwstępnej, sprzedaży czy przenoszącej własność).
Duża część mieszkań obciążona jest z hipoteką, a na nieruchomościach ciążą też inne roszczenia. Chodzi zarówno o rynek pierwotny, jak i o rynek wtórny. Na rynku wtórnym niemiłą niespodzianką może być np. hipoteka wzięta przez wspólnotę na modernizację kamienicy, roszczenia reprywatyzacyjne czy służebności. Pomożemy zabezpieczyć się przed powyższymi ryzykami. Na rynku pierwotnym wskażemy też, jak uchronić się w umowie deweloperskiej przed tym, żeby hipoteka, którą deweloper obciążył grunt, nie "przeniosła się" na mieszkanie.
Na rynku wtórnym, dzięki pomocy naszych prawników dowiesz się m.in., jakie prawa i do czego nabywasz (np. do piwnicy i garażu). Nasi prawnicy pomogą też w bezpiecznym podpisaniu umowy (zarówno umowy deweloperskiej, jak i jakiejkolwiek umowy na rynku wtórnym), tak żeby nabywca był w 100 proc. zabezpieczony, że kupuje wszystkie prawa do nieruchomości.
Warto przed kupnem mieszkania sprawdzić wysokość czynszu lub opłat przekształceniowych za użytkowanie wieczyste. Potencjalnie wygórowaną wysokość takich opłat jesteśmy w stanie zasygnalizować np. dzięki analizie ksiąg wieczystych czy prospektu informacyjnego dewelopera. Podczas przeglądu/odbioru technicznego mieszkania lub domu, dzięki badaniu kamerą termowizyjną, możemy wykryć potencjalnie wysokie koszty ocieplenia lokalu lub domu.
Zawsze warto ją negocjować – zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Wyniki naszych audytów bardzo często są wykorzystywane przez nabywców nieruchomości do "zbijania" w dół ceny. Informacje o usterkach technicznych mieszkania lub domu albo o wysokich szacunkowych kosztach remontu często sprawiają, że sprzedawca lub deweloper obniżają cenę.
Czy sprzedawca jest rzeczywiście właścicielem mieszkania? Jak deweloper zabezpiecza nabywców przed ewentualnym bankructwem? Nasze raporty prawne odpowiedzą na oba pytania. Na rynku wtórnym zweryfikujemy (m.in. dzięki lekturze tzw. zupełnych wersji ksiąg wieczystych), czy sprzedawca ma wszystkie prawa do nieruchomości. Na rynku pierwotnym, powiemy Ci, czy deweloper zamierza finansować inwestycję w bezpieczny sposób oraz, czy doświadczenie dewelopera wskazuje na terminowe oddanie inwestycji.
Lokalizacja może znacząco wpłynąć na cenę nieruchomości. Dzięki naszym audytom prawnym nieruchomości na rynku wtórnym dowiesz się np. jaki procent mieszkań w budynku stanowią lokale komunalne - takie informacje da się wyczytać z księgi wieczystej. Na rynku wtórnym oferujemy także sprawdzenie m.in. jakości powietrza oraz przestępczości w danej lokalizacji. W ramach audytów działek oceniamy też czy działka nie znajduje się w strefie chronionej, a tym samym, jaki rodzaj domów da się na niej wybudować. Przy analizie umowy deweloperskiej sprawdzamy, czy w pobliżu przedsięwzięcia deweloperskiego planowane są tzw. uciążliwe inwestycje (np. cmentarz, czy oczyszczalnia ścieków).
Podczas przeglądu technicznego mieszkania na rynku wtórnym ocenimy stan budynku oraz części wspólnych (np. klatek schodowych, piwnic). Wykonujemy kompleksowe badania termowizyjne budynków kamerami wysokiej jakości marki FLIR. Również na rynku pierwotnym oferujemy usługę sprawdzenia części wspólnych budynku wraz z zagospodarowaniem terenu (pod kątem m.in. zgodności z dokumentacją projektową i standardem).
Na rynku wtórnym ocenimy stan techniczny mieszkania lub domu. W ramach przeglądu technicznego na rynku wtórnym ocenimy m.in. stan instalacji oraz oszacujemy koszty remontu. Na rynku pierwotnym w ramach odbioru technicznego mieszkania lub domu sprawdzimy zgodność nieruchomości z normami budowlanymi, załączonym do umowy deweloperskiej standardem wykończenia, a także pod kątem usterek. W ramach badania kamerą termowizyjną, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, wykryjemy niewidoczne gołym okiem mostki termiczne, zacieki i zawilgocenia.
Podczas przeglądu mieszkania i domu na rynku wtórnym nasi inżynierowie zweryfikują metraż - często rzeczywisty metraż nieruchomości jest niższy niż ten podany w ogłoszeniu czy w księgach wieczystych. Przy analizie umowy deweloperskiej powiemy Ci, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu oraz, kto zapłaci nadwyżkę za mieszkanie w razie różnicy między metrażem projektowym a powykonawczym.