Nazwa condohotel pochodzi od angielskiego słowa condominium hotel. To właśnie w Stanach Zjednoczonych zaczęły powstawać w latach 50 XX wieku pierwsze condohotele. Hotel condo łączy cechy mieszkania (ang. condominium) oraz hotelu - stąd też nazwa condohotel, często skracana jeszcze do “condel”. Lokal w condohotelu ma osobną księgę wieczystą, do której wpisany jest dany nabywca. Dzięki temu ten może dowolnie obracać swoją własnością (w przeciwieństwie do sytuacji, w której byłby jedynie współudziałowcem spółki hotelarskiej - w takim przypadku nie byłby właścicielem danego pokoju, a jedynie części całej organizacji). Zwykle lokal w condohotelu to mały pokój typowy dla standardowych hoteli z niewielką łazienką.
Nazwa aparthotel powstała od połączenia słów apartament i hotel. W tym przypadku hotel oferuje pokoje odpowiednio większe niż standardowy “pokoik” w condohotelu. Dzięki temu czteroosobowa rodzina nie jest skazana na wynajem dwóch pokoi hotelowych, ale spokojnie zmieści się w jednym dużym apartamencie hotelowym. Dodatkowo taki apartament najczęściej posiada aneks kuchenny albo odrębną kuchnię i więcej niż jeden pokój. Nie jest to jednak zwykłe mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo na zasadach serwisu Airbnb. Na parterze znajduje się recepcja, strefa fit i spa oraz restauracja. Struktura właścicielska jest podobna do condohotelu: właścicielami poszczególnych pokoi są osobni właściciele lub firmy inwestycyjne.
Różnica między aparthotelem i condohotelem sprowadza się do wielkości lokali oferowanych przez te obiekty. Z punktu widzenia inwestycji jest to o tyle istotne, że lokale w hotelach condo będą raczej tańsze, ponieważ po prostu płaci się za mniejszą powierzchnię takiej nieruchomości. Obie formy łączy model zarządzania przez operatora, osobne księgi wieczyste danych lokali oraz charakter inwestycyjny budynków, które są budowane z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy. Często jednak różnice między condo i aparthotelem trudno uchwycić. Nazwy te nie są zdefiniowane prawnie, a świadomość kupujących jest na tyle niska, że deweloperzy często sprzedają apartamenty w typowych aparthotelach, nazywając swoją inwestycję condohotelem. Coraz częściej w jednej inwestycji można również nabywać zarówno lokal typu condo, jak i duży apartament typowy dla aparthotelu, co jeszcze bardziej zaciera różnicę pomiędzy tymi nieruchomościami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!