Co trzeba wiedzieć o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Co trzeba wiedzieć o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym | 797 014 014

W artykule opisujemy dlaczego kupując nieruchomość na rynku wtórnym warto zwrócić uwagę zarówno na jej stan techniczny oraz prawny.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Jak sprawdzić stan nieruchomości na rynku wtórnym?

Kupując nieruchomość warto ją sprawdzić uwzględniając dwa aspekty:

 1. jej stan faktyczny;
 2. jej stan prawny.
   

W przypadku mieszkania, wchodzimy do niego,  oglądamy ściany, podłogi, zabudowę, meble, stan instalacji itd. Jeśli nie czujemy się pewnie analizując stan faktyczny, bo np. brak nam fachowej wiedzy ku temu, możemy zamówić eksperta - inżyniera, który pojedzie z nami obejrzeć mieszkanie. Inżynier fachowo sprawdzi cały stan faktyczny mieszkania, przykładowo: instalację, poziom zawilgocenia, odpływ powietrza, nieszczelności idt. Nasza Firma posiada taką usługę - w tej kwestii dowiesz się więcej dzwoniąc pod numer 797 014 014.

Aspekty prawne zakupu nieruchomości na rynku wtórnym

Zachęcamy również do skorzystania z naszych usług prawnych, m.in. możliwości sprawdzenia umowy deweloperskiej.

Podstawowym ruchem, które należy wykonać aby sprawdzić stan prawny mieszkania, to analiza księgi wieczystej. W niej znajdziemy informacje na temat położenia mieszkania, ewentualnych praw z nim związanych, ewentualnych praw osób trzecich co do mieszkania, hipoteki na mieszkaniu, czy też osobę właściciela. Analizy księgi można dokonać samemu, mając jej numer, który możemy uzyskać od właściciela, czyli potencjalnego sprzedawcy. Z księgi można wyczytać wiele informacji, poczynając od konieczności zgromadzenia pewnych dokumentów – przykładowo, jeśli działka powstała w wyniku podziału, konieczne jest okazanie decyzji podziałowej, ponieważ mogą zostać w niej zawarte obostrzenia dotyczące ewentualnego ustanowienia prawa do drogi; poprzez zwrócenie uwagi na status prawny właściciela – bardzo często zdarza się, że w księdze jest wpisana jedna osoba, a tak naprawdę, właścicielami są dwie (małżonkowie). Działo się to tak, ponieważ nabywając działki w drodze umowy przekazania gospodarstwa rolnego, do aktu notarialnego stawał jeden z małżonków, natomiast dopiero orzecznictwo Sądu Najwyższego sprecyzowało, że właścicielem z mocy prawa, z racji małżeńskiej wspólnoty majątkowej, są oboje małżonkowie. Innym przykładem jest zwrócenie uwagi, czy w odpisie zupełnym księgi (który jest też dostępny online), nie były kiedyś zamieszczone hipoteki. Jeśli były, to jest pewne minimalne ryzyko, że taka niby-wykreślona hipoteka, może zostać ponownie wpisana – wystarczy, że wierzyciel hipoteczny, którym jest najczęściej bank, nie został powiadomiony należycie przez sąd wieczystoksięgowy o wykreślaniu hipoteki. Warto sprawdzić też czy  ujawniony w księdze właściciel nim faktycznie dalej jest – być może zmarł, a spadkobierców jeszcze nie ujawniono.

Podstawa nabycia mieszkania

Inną ważną rzeczą jest sprawdzenie podstawy nabycia przez danego właściciela. Często zdarza się, że w podstawie nabycia są ujawnione pewne obciążania, które nie są ujawnione w księdze – jest tak, ponieważ nie każde obciążenie musi być ujawniane w księdze. Do najczęstszych przypadków należy nieujawnienie prawa służebności – czyli prawa zamieszkiwania, prawa najmu, prawa dzierżawy, czy prawa użytkowania. W skrajnym przypadku, nie sprawdzając podstawy nabycia domu, możemy kupić mieszkanie ze służebnikiem – czyli osobą, która ma prawo w nim zamieszkiwać najczęściej do końca swojego życia.

Przeznaczenie gruntu

Jako potencjalny nabywca, warto też upewnić się, jakie jest przeznaczenie nabywanego gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W nim mogą być zawarte pewne obostrzenia, jeśli grunt znajduje się np. na obszarze związanym z ochroną środowiska czy na obszarze wykopalisk archeologicznych. Przeznaczenie gruntu w miejscowym planie, jest naprawdę bardzo różnorodne i nie zawsze korzystne dla nabywcy.

Sprawdzenie stanu nieruchomości w urzędzie

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Poza tym, można sprawdzić stan nieruchomości w starostwie powiatowym, uzyskując odpowiednie dokumenty, np. wypis z rejestru gruntów. Pozwoli on często doprecywować stan prawny ujawniony w księdze wieczystej. Przykładowo można wskazać na różnicę w powierzchniach. Powierzchnia w księdze wieczystej, może być ujawniona jako np. 10 arów, natomiast na wypisie może być ujawniona jako 0.09.55 m2, co oznacza, że powierzchnia gruntu wynosi najprawdopodobniej  dziewięć arów i pięćdziesiąt pięć metrów kwadratowych. Nie jest to wielka różnica, ale myślę, że chcąc taki grunt zabudować, to lepiej mieć większą powierzchnię, niż mniejszą.

Pozostałe kwestie związane ze sprawdzeniem mieszkania

Do pozostałych kwestii należą: sprawdzenie stanu zameldowania poprzez zaświadczenie z wydziału meldunkowego – teoretycznie każdy mając takie zaświadczenie, ze stanem zameldowania – brak osób zameldowanych, uznałby, że w danym lokalu nikt nie mieszka. Niestety nie jest to prawda. Po pierwsze w Polsce nie ma obowiązku meldunkowego. Po drugie natomiast, to że nikt nie jest zameldowany, nie oznacza, że nikt w lokalu nie zamieszkuje; sprawdzenie stanu zadłużenia we wspólnocie, czy spółdzielni  - pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo, że lokal nie jest zadłużony, choć nie zapewni nam bezpieczeństwa w 100 %, ponieważ takie zaświadczenie najczęściej nie uwzględnia wszystkich mediów, czy np. internetu; można sprawdzić stan zadłużenia sprzedawcy w ZUS, czy też US, poprzez uzyskanie odpowiednich zaświadczeń.  

Gdzie szukać pomocy?

Łatwo zauważyć, że sprawdzenie samemu stanu prawnego, czy też faktycznego nieruchomości zawiera w sobie wiele niuansów, na które nie-prawnik, może nie zwrócić uwagi. Polecamy usługi Naszej Firmy, która zwróci Państwu uwagę na teoretyczne i mocno „praktyczne” aspekty , co w konsekwencji pozwoli zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa związanego z zakupem nieruchomości.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 51 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka