Najważniejsze informacje znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), jeżeli działka jest nim objęta. Jeżeli jednak nie został on dla niej sporządzony, wówczas konieczne będzie wystąpienie do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Kupno działki powinno poprzedzić bardzo dokładne jej sprawdzenie pod względem klasy gruntu, dojazdu, dostępu do drogi publicznej (musi być, a jeżeli go nie ma - należy go zapewnić na przykład poprzez służebność) i uzbrojenia. Kluczowe dla możliwości zabudowy działki są zapisy MPZP, który określa między innymi przeznaczenie terenu, zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenu, maksymalną i minimalną intensywność zabudowy i maksymalną dozwoloną wysokość zabudowy. Jednak przeważająca większość obszarów w Polsce nie jest takim planem objęta i w takiej sytuacji (a także wtedy gdy planujemy podzielić działkę) należy wystąpić do odpowiedniego dla jej położenia urzędu miasta lub gminy ze wnioskiem o wydanie dla niej warunków zabudowy. Dodatkowo dobrze jest też sprawdzić niezależnie otoczenie interesującej nas działki, dostępność mediów oraz odległość od najbliższej zabudowanej działki. Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu działki, w ramach której sprawdzane są jej wszystkie najważniejsze parametry, co może w znacznym stopniu ułatwić podjęcie decyzji o potencjalnym zakupie.
Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy powinien zawierać określenie granic terenu, dla którego mają one zostać wydane, oraz charakterystykę planowanej inwestycji.
Do wniosku dołączyć należy promesy od gestorów sieci (energetycznej i wodociągów), dotyczące możliwości uzbrojenia terenu, oraz przygotowany przez geodetę opis wstępnego sposobu zagospodarowania terenu (w tym na przykład usytuowanie domu na działce). Co ważne, nie ma formalnych ograniczeń dotyczących możliwości składania kilku różnych wniosków dla jednej działki, zawierających różne warianty jej zagospodarowania.
Do wniosku załączamy dwie kopie mapy zasadniczej lub katastralnej i potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną wprowadzona została dodatkowa opłata w wysokości 598 zł za wydanie decyzji o WZ w przypadku, gdy wnioskujemy o nią, nie będąc właścicielem działki. Na otrzymanie decyzji poczekamy około 2,5 - 3,5 miesięcy. Po 14 dniach od jej wydania staje się ona prawomocna.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej działki konieczne jest jej sprawdzenie, przede wszystkim pod względem rodzaju, klasy gruntu, możliwości dojazdu do niej, dostępu do drogi publicznej oraz uzbrojenia.
Aby działka mogła być nazwana budowlaną, obejmujący ją miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) powinien mówić o tym, że jest ona przeznaczona pod zabudowę, na przykład jednorodzinną, usługi etc., i powinna być w całości uzbrojona.
Jeżeli dla interesującej nas działki nie sporządzono MPZP (a tak jest w przypadku przeważającej większości obszarów w Polsce), wówczas konieczne będzie wystąpienie do odpowiedniego dla jej położenia urzędu miasta lub gminy ze stosownym wnioskiem w celu uzyskania dla niej warunków zabudowy. Ewentualnego podziału działki na mniejsze przed sprzedażą również dokonuje się na podstawie decyzji WZ.
Wniosek powinien zawierać określenie granic terenu, o warunki zabudowy, dla którego występujemy, oraz charakterystykę planowanej inwestycji (w tym między innymi określenie zapotrzebowania na media, planowane zagospodarowanie terenu i zabudowę).
Do wniosku dołączyć należy promesy od gestorów sieci (energetycznej i wodociągów), dotyczące możliwości uzbrojenia terenu, oraz przygotowane przez geodetę określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu (na przykład usytuowanie domu na działce). Warto zaznaczyć, że dla jednej działki możemy wystąpić z kilkoma odrębnymi wnioskami, zawierającymi różne warianty jej zagospodarowania.
Do wniosku należy też załączyć 2 kopie mapy zasadniczej lub katastralnej oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. Jeżeli wniosek składamy, nie będąc właścicielem działki, wówczas musimy liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości 598 zł za wydanie decyzji (wynikającym z regulacji wprowadzonych w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną).
Na otrzymanie decyzji poczekamy średnio około 3 miesięcy. Staje się ona prawomocna po 14 dniach od jej wydania. Po tym czasie możemy zwrócić się ponownie do geodety, tym razem w celu stworzenia projektu podziału działki, który musi zostać zaakceptowany przez urząd, aby następnie wrócić do geodety, który przeprowadza formalnie podział. Do wyodrębnienia działek dochodzi zazwyczaj dopiero przy ich sprzedaży u notariusza.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!