Condohotel to budynek hotelowy, który znajduje się w miejscowościach turystycznych np. nad morzem, czy w górach. W tego typu hotelach są lokale, apartamenty, których właścicielami nie jest deweloper, a osoby, które zakupiły dany lokal, osoby, które zamierzają wynajmować te apartamenty. Główne zyski z lokali w condohotelu są zazwyczaj sezonowe, gdyż to w okresie sezonu letniego i zimowego, przyjeżdżają turyści, którzy wynajmują pokoje.
Pokoje w condohotelu zazwyczaj nie przypominają zwykłych pokoi hotelowych, lecz są to zdecydowanie większe, bardziej funkcjonalne miejsca, które posiadają np. aneks kuchenny, różne przyłącza. Nabywca takiego apartamentu często nie musi sam zajmować się różnymi sprawami związanymi z mieszkaniem np. takimi jak przekazanie kluczy do lokalu, gdyż po to podpisywane są umowy z operatorem budynku i to zarządca zajmuje się tego typu rzeczami.
Przeznaczenie swoich pieniędzy na zakup lokalu w miejscu turystycznym może przynieść nam wiele dodatkowego dochodu, lecz istnieją pewne ryzyka, o których opowiemy w dalszej części artykułu.
Kupno lokalu w condohotelu zdecydowanie różni się od zwykłego kupna mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera. Pomimo tego, że tutaj również transakcja jest pomiędzy nabywcą a deweloperem, to jednak różni się ona między innymi tym, że nie zawieramy umowy deweloperskiej a umowę przedwstępną. Wiąże się to również z tym, że nie uczestniczymy w odbiorze technicznym apartamentu. Kupno lokalu w konto hotelu wiąże się także z zapłatą 23% podatku VAT. Jednakże ten VAT może zostać obniżony, gdy zarejestrujemy się w urzędzie jako czynny podatnik VAT.
W umowie przedwstępnej łatwiej jest zawrzeć niekorzystne dla nabywcy klauzule np. wysoki zadatek czy ograniczenie prawa do rękojmi, dlatego tak bardzo ważne jest, aby nabywca lokalu dokładnie przeanalizował treść umowy przedwstępnej. Oprócz tej umowy podpisujemy również umowę z operatorem condohotelu o zarządzanie. Umowa ta powinna zawierać informacje o zobowiązaniach operatora np. takich jak prowadzenie recepcji czy sprzątanie lokali. W umowie również powinna zostać zawarta Informacja, co w przypadku braku najemców na lokal. Jak wiadomo każde zainwestowanie swoich pieniędzy, niesie za sobą pewne ryzyka, przed którymi możemy, chociaż w małym stopniu się uchronić. Jeżeli lokal w condohotelu ma zostać nam sprzedany przez dewelopera, to oczywistym faktem jest to, że powinniśmy tego dewelopera zweryfikować. Sprawdźmy, czy posiada on jakieś doświadczenie w budowaniu tego typu miejsc.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!