Zarezerwuj odbiór

Jak sprawdzić wypłacalność dewelopera?

W najnowszym artykule radzimy, jak sprawdzić wypłacalność dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Jak sprawdzić wypłacalność dewelopera?

Tak – deweloperzy też bankrutują. Co prawda, przed całkowitą utratą środków wpłaconych na podstawie umowy deweloperskiej powinna nas (przynajmniej częściowo) uratować instytucja rachunku powierniczego, jednak upadłość dewelopera wiąże się najczęściej z utratą części pieniędzy, dużymi dawkami stresu dla nabywcy oraz ze znaczącym opóźnieniem z otrzymaniem przez nas (jeśli w ogóle) wymarzonego mieszkania.

Jakie czynniki zatem decydują o potencjalnej niewypłacalności dewelopera? I kiedy powinniśmy na te czynniki zwrócić uwagę?

Forma prawna dewelopera

Często deweloperzy do realizacji inwestycji mieszkaniowej tworzą wydzielone spółki komandytowe. W teorii to nie najlepsza wiadomość, gdyż w razie problemów finansowych takiej spółki nie mamy żadnej gwarancji, że na pomoc przyjdzie jej macierzysta spółka dewelopera (najczęściej w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Kapitał zakładowy dewelopera

W prospekcie informacyjnym możemy znaleźć informacje o formie prawnej dewelopera. Dysponując powyższą informacją, możemy z kolei udać się na stronę internetową Krajowego Rejestru Sądowego, żeby sprawdzić wysokość kapitału zakładowego dewelopera. Kapitał zakładowy, to w teorii środki, które dana spółka „trzyma u siebie” na spłatę potencjalnych wierzycieli (w tym akcjonariuszy). W praktyce, wysokość kapitału zakładowego często nie przesądza jednak o wypłacalności dewelopera, gdyż w razie problemów finansowych, ewentualne zaległości będą znacząco przekraczały wysokość większości funkcjonujących na rynku deweloperskim kapitałów zakładowych.

Sposób finansowania inwestycji deweloperskiej

To chyba najlepszy sposób pozwalający nam sprawdzić wypłacalność dewelopera. W każdym prospekcie informacyjnym (dokumencie przygotowywanym dla danej inwestycji deweloperskiej) obowiązkowo mają się znaleźć informacje o sposobie finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Istnieją trzy, zasadniczo odmienne, sposoby finansowania inwestycji budowlanej przez dewelopera: jego środki własne lub środki grupy kapitałowej, do której należy deweloper (1) kredyt lub obligacje (2) albo pieniądze nabywców (3). Pierwszy z powyższych środków (pieniądze własne) jest najbezpieczniejszy, ostatni (środki nabywców) najbardziej martwiący z punktu widzenia wypłacalności dewelopera. Jeśli zależy nam zatem na znalezieniu pewnej inwestycji deweloperskiej, szukajmy takich, które nie są w 100 proc. finansowane z pieniędzy nabywców. Nie przesadzajmy jednak z naszym strachem, gdyż większość przedsięwzięć w Polsce deweloperzy – przynajmniej częściowo – finansują z pieniędzy nabywców (ale nie w 100, ale np. w 20, 30 proc.).

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka