Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Jak sprawdzić wypłacalność dewelopera?

W najnowszym artykule radzimy, jak sprawdzić wypłacalność dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Tak – deweloperzy też bankrutują. Co prawda, przed całkowitą utratą środków wpłaconych na podstawie umowy deweloperskiej powinna nas (przynajmniej częściowo) uratować instytucja rachunku powierniczego (więcej tutaj LINK), jednak upadłość dewelopera wiąże się najczęściej z utratą części pieniędzy, dużymi dawkami stresu dla nabywcy oraz ze znaczącym opóźnieniem z otrzymaniem przez nas (jeśli w ogóle) wymarzonego mieszkania.

Jakie czynniki zatem decydują o potencjalnej niewypłacalności dewelopera? I kiedy powinniśmy na te czynniki zwrócić uwagę?

Forma prawna dewelopera

Często deweloperzy do realizacji inwestycji mieszkaniowej tworzą wydzielone spółki komandytowe. W teorii to nie najlepsza wiadomość, gdyż w razie problemów finansowych takiej spółki nie mamy żadnej gwarancji, że na pomoc przyjdzie jej macierzysta spółka dewelopera (najczęściej w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Kapitał zakładowy dewelopera

W prospekcie informacyjnym możemy znaleźć informacje o formie prawnej dewelopera. Dysponując powyższą informacją, możemy z kolei udać się na stronę internetową Krajowego Rejestru Sądowego, żeby sprawdzić wysokość kapitału zakładowego dewelopera. Kapitał zakładowy, to w teorii środki, które dana spółka „trzyma u siebie” na spłatę potencjalnych wierzycieli (w tym akcjonariuszy). W praktyce, wysokość kapitału zakładowego często nie przesądza jednak o wypłacalności dewelopera, gdyż w razie problemów finansowych, ewentualne zaległości będą znacząco przekraczały wysokość większości funkcjonujących na rynku deweloperskim kapitałów zakładowych.

Sposób finansowania inwestycji deweloperskiej

To chyba najlepszy sposób pozwalający nam sprawdzić wypłacalność dewelopera. W każdym prospekcie informacyjnym (dokumencie przygotowywanym dla danej inwestycji deweloperskiej) obowiązkowo mają się znaleźć informacje o sposobie finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Istnieją trzy, zasadniczo odmienne, sposoby finansowania inwestycji budowlanej przez dewelopera: jego środki własne lub środki grupy kapitałowej, do której należy deweloper (1) kredyt lub obligacje (2) albo pieniądze nabywców (3). Pierwszy z powyższych środków (pieniądze własne) jest najbezpieczniejszy, ostatni (środki nabywców) najbardziej martwiący z punktu widzenia wypłacalności dewelopera. Jeśli zależy nam zatem na znalezieniu pewnej inwestycji deweloperskiej, szukajmy takich, które nie są w 100 proc. finansowane z pieniędzy nabywców. Nie przesadzajmy jednak z naszym strachem, gdyż większość przedsięwzięć w Polsce deweloperzy – przynajmniej częściowo – finansują z pieniędzy nabywców (ale nie w 100, ale np. w 20, 30 proc.).

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka