Zamów pomoc prawną

Jak sprawdzić wypłacalność dewelopera?

W najnowszym artykule radzimy, jak sprawdzić wypłacalność dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Jak sprawdzić wypłacalność dewelopera?

Tak – deweloperzy też bankrutują. Co prawda, przed całkowitą utratą środków wpłaconych na podstawie umowy deweloperskiej powinna nas (przynajmniej częściowo) uratować instytucja rachunku powierniczego, jednak upadłość dewelopera wiąże się najczęściej z utratą części pieniędzy, dużymi dawkami stresu dla nabywcy oraz ze znaczącym opóźnieniem z otrzymaniem przez nas (jeśli w ogóle) wymarzonego mieszkania.

Jakie czynniki zatem decydują o potencjalnej niewypłacalności dewelopera? I kiedy powinniśmy na te czynniki zwrócić uwagę?

Forma prawna dewelopera

Często deweloperzy do realizacji inwestycji mieszkaniowej tworzą wydzielone spółki komandytowe. W teorii to nie najlepsza wiadomość, gdyż w razie problemów finansowych takiej spółki nie mamy żadnej gwarancji, że na pomoc przyjdzie jej macierzysta spółka dewelopera (najczęściej w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Kapitał zakładowy dewelopera

W prospekcie informacyjnym możemy znaleźć informacje o formie prawnej dewelopera. Dysponując powyższą informacją, możemy z kolei udać się na stronę internetową Krajowego Rejestru Sądowego, żeby sprawdzić wysokość kapitału zakładowego dewelopera. Kapitał zakładowy, to w teorii środki, które dana spółka „trzyma u siebie” na spłatę potencjalnych wierzycieli (w tym akcjonariuszy). W praktyce, wysokość kapitału zakładowego często nie przesądza jednak o wypłacalności dewelopera, gdyż w razie problemów finansowych, ewentualne zaległości będą znacząco przekraczały wysokość większości funkcjonujących na rynku deweloperskim kapitałów zakładowych.

Sposób finansowania inwestycji deweloperskiej

To chyba najlepszy sposób pozwalający nam sprawdzić wypłacalność dewelopera. W każdym prospekcie informacyjnym (dokumencie przygotowywanym dla danej inwestycji deweloperskiej) obowiązkowo mają się znaleźć informacje o sposobie finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Istnieją trzy, zasadniczo odmienne, sposoby finansowania inwestycji budowlanej przez dewelopera: jego środki własne lub środki grupy kapitałowej, do której należy deweloper (1) kredyt lub obligacje (2) albo pieniądze nabywców (3). Pierwszy z powyższych środków (pieniądze własne) jest najbezpieczniejszy, ostatni (środki nabywców) najbardziej martwiący z punktu widzenia wypłacalności dewelopera. Jeśli zależy nam zatem na znalezieniu pewnej inwestycji deweloperskiej, szukajmy takich, które nie są w 100 proc. finansowane z pieniędzy nabywców. Nie przesadzajmy jednak z naszym strachem, gdyż większość przedsięwzięć w Polsce deweloperzy – przynajmniej częściowo – finansują z pieniędzy nabywców (ale nie w 100, ale np. w 20, 30 proc.).

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka