Kupno od dewelopera mieszkania lub domu na rynku pierwotnym składa się z kilku etapów – najpierw dochodzi do podpisania umowy deweloperskiej, następnie mamy do czynienia z odbiorem mieszkania a finalnie podpisujemy umowę przenoszącą własność lokalu na nabywcę, który to wówczas nabywa do niego prawo. Jaka jest jednak rola notariusza w całym postępowaniu kupna lokalu mieszkalnego od dewelopera?
Zarówno umowa deweloperska jak i umowa przenosząca własność lokalu jest zawierana w formie aktu notarialnego, co oznacza, że nie obędziemy się bez udziału notariusza. Umowa zawarta w innej formie niż akt notarialny nie byłaby skuteczna, co reguluje wprost ustawa potocznie zwana deweloperską. Po sporządzeniu umowy deweloperskiej, notariusz odczytuje treść aktu notarialnego. Jeśli strony ustalą wszystkie elementy umowy i dojdą do porozumienia, wówczas strony składają podpis na końcu dokumentu, natomiast najczęściej parafuje się również poprzednie strony wraz z załącznikami, na które składają się standard wykończenia oraz rzut lokalu. Akt ten podpisać może również pełnomocnik, natomiast w takiej sytuacji będzie on musiał przedstawić notariuszowi udzielone mu pełnomocnictwo.
Oczywistym jest, że czynność dokonana przez notariusza wiążę się z opłatą tj. taksą notarialną. Podstawę prawną naliczania opłaty za czynności notarialne stanowi Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które określa maksymalne stawki taksy notarialnej w przypadku określonych czynności. Oznacza to, że taksa za daną czynność notarialną może się różnić w zależności od tego, który notariusz dokona czynności, jednakże wynagrodzenie notariusza za daną czynność nie będzie mogło przekroczyć stawki wskazanej w Rozporządzeniu.
Wynagrodzenie notariusza za czynności związane z zawarciem umowy deweloperskiej, zgodnie z przepisami ustawy, jednakowo obciążają zarówno dewelopera jak i nabywcę i są one uzależnione od ceny przedmiotowego lokalu mieszkalnego a zatem im wyższa jest cena mieszkania, tym wyższe wyższe jest wynagrodzenie notariusza. Jednak, w przypadku podpisywania umowy przenoszącej własność lokalu, całość opłaty za tę czynność najczęściej ponosi nabywca, co jest zgodne z literą prawa. Wówczas, notariusz zobowiązany jest również do złożenia wniosku o dokonanie wpisu we właściwym dziale ksiąg wieczystych.
W momencie, kiedy następuje podpisanie umowy przenoszącej własność mieszkania, zadaniem notariusza jest złożenie wniosku do sądu wieczystoksięgowego o wpis do księgi wieczystej, w którym nabywca jest uznany właścicielem mieszkania. W przypadku, kiedy nabywca pragnie odstąpić od umowy deweloperskiej w sposób skuteczny, musi złożyć oświadczenie, w którym to zawiera zgodę na wykreślenie roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości z ksiąg wieczystych. Oświadczenie to musi być złożone w formie pisemnej, natomiast podpisy pod dokumentem muszą być notarialnie poświadczone.
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!