Kupno mieszkania od dewelopera notariusz

Jednym z najważniejszych etapów kupna mieszkania od dewelopera jest moment zawarcia przed notariuszem umowy deweloperskiej oraz umowy przenoszącej własność lokalu.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?
Dowiedz się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści:

1. Zawarcie umowy
2. Taksa Notarialna
3. Kto pokrywa koszt wynagrodzenia notariusza?
4. Odbiór mieszkania co dalej?

Kupno od dewelopera mieszkania lub domu na rynku pierwotnym składa się z kilku etapów – najpierw dochodzi do podpisania umowy deweloperskiej, następnie mamy do czynienia z odbiorem mieszkania a finalnie podpisujemy umowę przenoszącą własność lokalu na nabywcę, który to wówczas nabywa do niego prawo. Jaka jest jednak rola notariusza w całym postępowaniu kupna lokalu mieszkalnego od dewelopera?

1. Zawarcie umowy

Zarówno umowa deweloperska jak i umowa przenosząca własność lokalu jest zawierana w formie aktu notarialnego, co oznacza, że nie obędziemy się bez udziału notariusza. Umowa zawarta w innej formie niż akt notarialny nie byłaby skuteczna, co reguluje wprost ustawa potocznie zwana deweloperską. Po sporządzeniu umowy deweloperskiej, notariusz odczytuje treść aktu notarialnego. Jeśli strony ustalą wszystkie elementy umowy i dojdą do porozumienia, wówczas strony składają podpis na końcu dokumentu, natomiast najczęściej parafuje się również poprzednie strony wraz z załącznikami, na które składają się standard wykończenia oraz rzut lokalu. Akt ten podpisać może również pełnomocnik, natomiast w takiej sytuacji będzie on musiał przedstawić notariuszowi udzielone mu pełnomocnictwo.

2. Taksa Notarialna

Oczywistym jest, że czynność dokonana przez notariusza wiążę się z opłatą tj. taksą notarialną. Podstawę prawną naliczania opłaty za czynności notarialne stanowi Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które określa maksymalne stawki taksy notarialnej w przypadku określonych czynności. Oznacza to, że taksa za daną czynność notarialną może się różnić w zależności od tego, który notariusz dokona czynności, jednakże wynagrodzenie notariusza za daną czynność nie będzie mogło przekroczyć stawki wskazanej w Rozporządzeniu.

3. Kto pokrywa koszt wynagrodzenia notariusza?

Wynagrodzenie notariusza za czynności związane z zawarciem umowy deweloperskiej, zgodnie z przepisami ustawy, jednakowo obciążają zarówno dewelopera jak i nabywcę i są one uzależnione od ceny przedmiotowego lokalu mieszkalnego a zatem im wyższa jest cena mieszkania, tym wyższe wyższe jest wynagrodzenie notariusza. Jednak, w przypadku podpisywania umowy przenoszącej własność lokalu, całość opłaty za tę czynność najczęściej ponosi nabywca, co jest zgodne z literą prawa. Wówczas, notariusz zobowiązany jest również do złożenia wniosku o dokonanie wpisu we właściwym dziale ksiąg wieczystych.

4. Rola notariusza w przypadku odstąpienia od umowy

W momencie, kiedy następuje podpisanie umowy przenoszącej własność mieszkania, zadaniem notariusza jest złożenie wniosku do sądu wieczystoksięgowego o wpis do księgi wieczystej, w którym nabywca jest uznany właścicielem mieszkania. W przypadku, kiedy nabywca pragnie odstąpić od umowy deweloperskiej w sposób skuteczny, musi złożyć oświadczenie, w którym to zawiera zgodę na wykreślenie roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości z ksiąg wieczystych. Oświadczenie to musi być złożone w formie pisemnej, natomiast podpisy pod dokumentem muszą być notarialnie poświadczone.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka