Dzisiejszy artykuł będzie miał charakter poradnikowy. Postaramy się w kilku punktach wymienić zalety i wady mieszkania deweloperskiego i lokalu w kamienicy. Na co uważać? Czy któraś z tych opcji jest wyraźnie lepsza? Dla kogo stan deweloperski, a kto uzna że lepszym pomysłem jest inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego? Tego wszystkiego, a także wiele więcej dowiecie się z naszego poradnika.
Decydując się na zakup mieszkania musi zadecydować, o wielu czynnikach:
- mieszkanie deweloperskie czy rynek pierwotny?
- urządzone pod klucz czy w stanie deweloperskim, a może do generalnego remontu?
- lokalizacja w spokojnej okolicy czy bliżej centrum?
Wyliczać można bez końca, aby zawęzić nieco nasze poszukiwania skupimy się dzisiaj na wyborze: mieszkanie w kamienicy czy deweloperskie? Oto garść argumentów, zaczynamy od mieszkania z rynku wtórnego w kamienicy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
+ najczęściej wysokie, przestronne pomieszczenia
+ dużo kamienic zlokalizowanych w pobliżu lub w samym centrum miasta
+ łatwiej wyszukać atrakcyjną ofertę niż na rynku pierwotnym
+ większa swoboda negocjacji ceny ze sprzedającym niż z deweloperem
+ niepowtarzalny klimat.
- często trudny stan prawny nieruchomości
- kłopotliwa ocena stanu technicznego bez wiedzy budowlanej
- brak miejsca postojowego w garażu podziemnym
- wiele kamienic objętych opieką konserwatora zabytków, może to utrudniać przeprowadzenie prac remontowych
- wysokie ceny ze względu na atrakcyjne położenie – centrum miasta.
Kupno mieszkania w kamienicy może być świetnym wyborem, ale trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Dzięki dokładnej analizie prawnej nieruchomości będziemy wiedzieć czy warto interesować się daną ofertą, czy też lepiej szukać dalej. Częstym problem mieszkań w kamienicach jest kwestia współwłasności, a także brak uregulowań co do własności gruntów. Dużą dawkę wiedzy dam nam analiza ksiąg wieczystych na obecność niepokojących wzmianek. Stan prawny nieruchomości to jeden czynnik, kolejnym jest stan techniczny. Jeżeli nie mamy wiedzy prawnej, a także związanej z budownictwem warto zwrócić się, o pomoc do firmy łączącej kompetencje audytu prawnego z możliwością przeprowadzenia przeglądu stanu technicznego. Jeżeli sprzedający nie będzie miał nic do ukrycia na pewno pozwoli nam na dokładną ocenę nieruchomości przez specjalistów. Pamiętajmy, że firma która przeprowadzi audyt powinna zrobić to kompleksowo – przeanalizować stan prawny nieruchomości oraz dokonać oceny stanu technicznego. Po dokładnych analizach przez fachowców, powinniśmy otrzymać szczegółowy raport z oceny prawnej i technicznej. Raport z audytu nieruchomości może posłużyć nam jako doskonały argument do negocjacji ceny ze sprzedającym.
Przejdźmy do mieszkania deweloperskiego. Czas na zalety i wady mieszkania z rynku pierwotnego, kupowanego od dewelopera.
+ duży wybór mieszkań w różnych lokalizacjach
+ prostszy stan prawny niż w przypadku rynku wtórnego (ochrona przez ustawę deweloperską)
+ często niższe ceny niż mieszkania w kamienicach
+ większa możliwość przeprowadzenia zmian aranżacyjnych
+ miejsce w garażu podziemnym.
- często zakup dziury w ziemi – kupno „w ciemno”
- długi czas oczekiwania na mieszkanie
- brak możliwości mieszkania od razu po zakupie
- atrakcyjne oferty bardzo szybko znikają z rynku (kupowane przez inwestorów)
- skomplikowane zapisy w umowie deweloperskiej
Niestety fakt kupowania nowego mieszkania nie zwalnia nas z bardzo dokładnego przeanalizowania zapisów umowy deweloperskiej. Zdarza się, że deweloperzy stosują niekorzystne zapisy w umowach odbiegające od standardów rynkowych. Zmorą umów deweloperskich potrafią być nielegalne klauzule. Pamiętajmy, aby dokładnie prześledzić wszystkie dokumenty dostarczone przez dewelopera. Wiele ważnych kwestii znajduje się także w prospekcie informacyjnym. Jeżeli mamy wątpliwości co do dokumentów możemy poprosić, o pomoc prawnika wyspecjalizowanego w prawie nieruchomości. Doświadczony prawnik przygotuje dla nas raport gdzie dokładnie opisze ryzykowne fragmenty umowy.
W momencie uzyskania przez budynek pozwolenia na użytkowanie deweloper wyznaczy nam termin odbioru technicznego. Jest to jeden z najważniejszych elementów w całym procesie związanym z kupnem nieruchomości. Moment odbioru jest w zasadzie jedyną szansą na zobowiązanie dewelopera do naprawy usterek na jego koszt. Oczywiście później przysługuje nam taka możliwość w ramach rękojmi, ale będzie to dużo trudniejsze. Deweloper może próbować nam zarzucić, iż jakaś usterka powstała w mieszkaniu na skutek jego użytkowania lub z winy naszej ekipy remontowej.
Kompleksowy odbiór mieszkania polega na sprawdzeniu wielu elementów:
Oczywiście lista elementów do sprawdzenia jest dużo dłuższa. W celu dokonania dobrego odbioru będziemy potrzebować też odpowiedniego sprzętu (poziomice, kątowniki, dalmierz itp.). Co w przypadku jeśli nie znamy się na normach, nie mamy doświadczenia w odbieraniu mieszkań? W takim celu możemy zwrócić się o pomoc do firm dokonujących audytów mieszkań deweloperskich. Najlepiej sprawdzić opinie w sieci i umówić się na konkretny termin odbioru.
Werdykt w tym pojedynku nie będzie jednoznaczny. Każdy musi ocenić czego oczekuje od nowego mieszkania. To co dla jednych może być zaletą (położenie w centrum miasta), dla innych może być ogromną wadą. Z całą pewnością do zakupu nieruchomości trzeba podejść z rozsądkiem. Emocje nie są dobrym doradcą. Decydując się na zakup dokładnie przeanalizujmy dokumenty oraz oceńmy stan techniczny.
Jeżeli potrzebna jest pomoc specjalistów łączących kompetencje prawne z audytem technicznym zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal. Wszystkich szczegółów można dowiedzieć się dzwoniąc pod tel. 797 014 014 lub wysyłając wiadomość mailową na adres: kontakt@pewnylokal.pl
Specjaliści zajmujący się rynkiem nieruchomości chętnie pomogą, a nam pozwoli to na oszczędzenie wielu niepotrzebnych nerwów i pieniędzy.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!