Najszybciej zarezerwujesz nasze usługi online - tak jak 4 z 5 naszych klientów Rezerwuj online
797 014 014

O co warto pytać przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkania to proces, który powinien być nie tylko ekscytujący, ale także dokładnie przemyślany. Ilość błędów, które można popełnić podczas inwestycji w nieruchomości, jest ogromna, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

inżynier pewnego lokalu
strzałka kontaktu pewny lokal

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Aby ułatwić Ci wybór swojego wymarzonego m4, stworzyliśmy poradnik, który wskaże krok po kroku, o co pytać i o czym nie zapomnieć, aby wybrana nieruchomość okazała się strzałem w dziesiątkę.

Wymarzone mieszkanie
Z firmą Pewny Lokal znajdziesz swoje wymarzone mieszkanie!

Co jest najważniejsze przy wyborze mieszkania?

W pierwszej kolejności musisz zastanowić się, na czym zależy Ci najbardziej. Wiele osób, myśląc się nad lokalizacją mieszkania, mówi o tym, że koniecznie chce mieć blisko do centrum miasta. Analiza pokazuje jednak, że znaczna część z tych osób tak naprawdę wcale tego nie potrzebuje, bo częściej wybierają spacer do parku niż na rynek, a jeśli muszą zdecydować się na wyjazd do galerii handlowej, to raczej stawiają na tę na obrzeżach. Ich wizyty ograniczają się zatem do kilku wyjść ze znajomymi w miesiącu. Warto więc zastanowić się, czego potrzebujesz w okolicy na co dzień. Może jest to bliskość parku, szkoły lub placu zabaw? Podobnie należy sprawdzić infrastrukturę w okolicy. Zadaj sobie pytania: Czy w okolicy jest dobry dostęp do komunikacji miejskiej? Czy jest przychodnia? Czy jest sklep? Jak wygląda droga dojazdowa? Jak daleko jest do najbliższego większego miasta? Nie zapomnij także o kwestiach ważnych dla Ciebie, np. odległość od siłowni, kina, salonu fryzjerskiego czy basenu.

Jeżeli już wiesz jaka lokalizacja będzie dla Ciebie najlepsza, możesz przejść do poszukiwania ofert. Musisz jednak określić jeszcze kilka dodatkowych kwestii:

 • Jaki metraż oraz rozkład mieszkania interesuje Cię najbardziej?
 • Czy skłaniasz się ku rynkowi wtórnemu czy pierwotnemu?
 • Jaki stan mieszkania będzie odpowiedni (do remontu, gotowe do zamieszkania, stan deweloperski)?
 • Jaki budynek interesuje Cię najbardziej - blok, dom wielorodzinny/szeregowy czy kamienica?
 • Jaki budżet możesz przeznaczyć na zakup nieruchomości oraz remont?
 • Jakie dodatkowe aspekty są dla Ciebie ważne (np. miejsce parkingowe, rowerownia, piwnica, komórka lokatorska)?
   

Gdzie szukać ogłoszeń?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Jeśli chodzi o samo wyszukiwanie ogłoszeń, to możliwości jest całkiem dużo. Przede wszystkim możesz skorzystać z Internetu, w którym roi się od portali zawierających oferty sprzedaży mieszkań w różnym stanie, zarówno z rynku pierwotnego, jak i  wtórnego. Oprócz tego warto pochylić się nad tradycyjnymi ogłoszeniami w gazetach lub po prostu przejść się po okolicy, w której chcesz mieszkać, i sprawdzić, czy nie ma żadnych szyldów w oknach, dotyczących sprzedaży. Kiedy już wybierzesz interesujące Cię nieruchomości, czas na jeden bardzo ważny krok, który pozwoli Ci przejść do ich oględzin.

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Zanim zdecydujesz się na oglądanie mieszkania, konieczne jest, aby właściciel opisał Ci jego stan prawny. Oczywiście samo zapewnienie nie wystarczy. Poproś o numer księgi wieczystej, czyli najważniejszego dokumentu, jeśli chodzi o nieruchomości. Sprawdź, kto jest właścicielem mieszkania, czy lokal nie jest zadłużony,  a także czy nie są na niego nałożone umowy, które mogłyby przysporzyć Ci w przyszłości dużo problemów, np. umowa służebności czy dożywocia. Poproś także o wgląd do zaświadczenia odnośnie meldunku. Jeśli ktokolwiek zameldowany jest w lokalu, musi zostać wymeldowany do czasu podpisania umowy, a Ty musisz uzyskać stosowne potwierdzenie tego działania.

Oglądanie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Oględziny to następny niezwykle ważny aspekt, który powinien być decydujący, jeśli chodzi o zakup. Dlaczego? Pamiętaj, że lokum, które wybierasz, ma służyć Ci na lata, a nawet na całe życie, więc jego stan musi być na tyle dobry, aby w trakcie zamieszkiwania nie wychodziły ciągle nowe, kosztowne naprawy. Od czego więc zacząć? Przede wszystkim w pierwszej kolejności oceń czy rozkład mieszkania jest dla Ciebie odpowiedni. Wiele lokali ma aneks kuchenny połączony z salonem, jednak są osoby, którym to nie odpowiada. Jeśli konkretne mieszkanie bardzo Ci się podoba, ale posiada właśnie takie rozwiązanie, do którego nie jesteś przekonany, skonsultuj z odpowiednimi fachowcami, którzy poinformują Cię, czy istnieje możliwość zabudowania takiej kuchni dodatkowymi ściankami. Podobnie sprawa się ma z powiększaniem przestrzeni. Jeżeli w wybranym lokalu chciałbyś pozbyć się jakiejś ściany czy jej części, dowiedz się na ile jest to możliwe.

Kolejny krok to przegląd techniczny mieszkania. Konieczne jest zwrócenie uwagi na każdą z instalacji – elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, grzewczą. Musisz mieć pewność, że są one w dobrej kondycji, ponieważ ich wymiana niesie za sobą ogromny koszt. Oczywiście, możesz zakupić mieszkanie z wadami w instalacjach, ale po pierwsze musisz wiedzieć, jak dużego kalibru są to problemy, a po drugie jest to pretekst do znacznej negocjacji ceny. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na stan podłóg i ścian. Odpadające, podnoszące się panele mogą świadczyć, np. o wilgoci lub wcześniejszym zalaniu. Sprawdź także, czy na ścianach nie ma śladów zagrzybienia lub pleśni. Konieczne jest także ocenienie, jak szczelne są drzwi i okna, a także czy konstrukcja balkonu (jeśli taki jest w mieszkaniu) jest bezpieczna w użytkowaniu.

Oględziny budynku – na co zwrócić uwagę?

Następny aspekt to oględziny budynku. Pamiętaj, że w skład czynszu, płaconego do wspólnoty, wchodzi fundusz remontowy. Jeżeli okaże się, że konieczne są duże naprawy, jego wartość znacznie wzrośnie. Dobrze jest więc zainteresować się stanem dachu, schodów, windy. Istotne jest także, aby zwrócić uwagę na usytuowanie mieszkania w całym budynku, a mianowicie czy nie jest zbyt blisko windy lub zsypu na śmieci, jak jest wygłuszone względem korytarza, a także czy znajduje się na pełnym piętrze, czy może na półpiętrze, do którego winda nie dojeżdża. Jeśli przeraża Cię samodzielna ocena takich kwestii, możesz skorzystać z naszej usługi. Oferujemy profesjonalną ekspertyzę kupowanego mieszkania, niezależnie od rynku, z którego je kupujesz. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dokonałeś odpowiedniego wyboru.

O tym nie możesz zapomnieć!

Poza oględzinami samego mieszkania warto także dopytać o inne znaczące kwestie. Są to m.in. koszty dodatkowe, które ponosić będziesz każdego miesiąca czy roku. Koszt mediów i to, które są wliczone w czynsz, to jedna z najważniejszych informacji. W starym budownictwie najczęściej do czynszu wliczana jest woda i ogrzewanie. W mieszkaniach od deweloperów coraz częściej słyszy się o ogrzewaniu elektrycznym lub gazowym. Wysokość czynszu także ma znaczenie. Oprócz tego dobrze jest dopytać o komórkę lokatorską lub piwnicę, o ile taka przynależy do mieszkania. Oczywiście sama informacja, że istnieje, nie wystarczy. Warto pójść i zobaczyć, w jakim jest stanie, i czy rzeczywiście przechowywanie tam czegokolwiek jest możliwe. Jeśli oferta mieszkania zawiera także miejsce parkingowe, dopytaj, czy jest to miejsce zewnętrzne, czy też w garażu podziemnym. To ważne szczególnie w okresie zimowym, jeśli przeszkadza Ci skrobanie szyb ze szronu.

Umowa – jaki dokument może budzić wątpliwości?

Kolejny krok to sporządzenie umowy. Obowiązek spisania odpowiedniego dokumentu, leży zawsze po stronie notariusza, jednak Ty, jako kupujący, musisz mieć pewność co do każdego punktu, który się w niej znalazł. Zakup mieszkania nie jest dobrym czasem na zatajanie jakichkolwiek informacji, czy też na krępowanie się w zadawaniu pytań. Umowa nie może budzić Twoich żadnych wątpliwości, musi być zrozumiała i zawierać wszystkie najważniejsze informacje. Warto, aby np. wpisany był tam sposób płatności (np. określone transze przelewem, całość przelewem, gotówką itp.). Istotne jest również, aby dodatkowy załącznik zawierał wszystkie wady, które w mieszkaniu występują. Dzięki takiemu dokumentowi, jeśli sprzedający zatai przed Tobą jakiekolwiek kwestie, które mogłyby wpłynąć na komfort mieszkania, będziesz mógł dochodzić swoich praw. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim konieczne jest też dokonanie odbioru i pisemne potwierdzenie, że wszystko się zgadza. Zarówno w kwestii umowy, jak i odbioru możesz skontaktować się z naszą firmą. Udzielimy Ci wskazówek, dotyczących tego co jest w porządku, a co należy poprawić, dzięki czemu będziesz zabezpieczony w razie problemów.

Nie trać czujności przy podpisywaniu umowy

Ostatni etap to podpisanie umowy. Jest to bardzo ekscytujący moment, ale nie wolno tracić czujności! Musisz zadbać o każdy detal, czyli m.in. o to, aby każda strona opatrzona była parafką, a koniec dokumentu pełnym podpisem. Podobnie każdy załącznik powinien być podpisany przez obie strony. Pieniądze należy przekazać dopiero w momencie podpisania umowy. Jeśli płacisz przelewem, zadbaj, aby wyszedł on dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Pamiętaj także, aby przed podpisaniem umowy zobaczyć dokument tożsamości sprzedającego.

Jak więc widzisz kupno mieszkania, nie jest proste, jednak jeśli się do tego odpowiednio przygotujesz, możesz mieć pewność, że będziesz zadowolony ze swojej decyzji!

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Poznaj naszych prawników

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

DYSPOZYCYJNOŚĆ

Raport z analizy przygotowujemy w ciągu 48h.

Dyspozycyjność

DOŚWIADCZENI PRAWNICY

Analizy umów wykonują doświadczeni prawnicy.

Dyspozycyjność

JEDNOLITY FORMAT USŁUG

Raporty wykonywane są według sprawdzonego schematu.

Dyspozycyjność

ZGROMADZONA WIEDZA

Doświadczenie z setek przeanalizowanych umów.

Zamów analizę prawną

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka